ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מגדל חברה לביטוח בע"מ נגד ירון עטיאס :

מגדל חברה לביטוח בע"מ

נ ג ד

ירון עטיאס

בית משפט השלום בחיפה

כב' הרשם אפרים צ'יזיק

החלטה

1. הענין המונח בפני, הינו בקשת הנתבעת למחיקת הכותרת "בסדר דין מקוצר" .

2. תובענה זאת הוגשה בחודש יולי 2011, ע"י התובע, בגין טענתו כי הנתבעת חבה בתשלום סך של 43,174 ₪, בגין התקשרות שהיתה לנתבעת עמו בעבר, בכל הנוגע לביטוח כלי רכב אשר היה בעבר בבעלותו, מ.ר. 98-278-61.

3. ביום 10.11.2011 הוגשה בקשת הנתבעת להעברת התיק לפסים רגילים ומחיקת הכותרת "בדר דין מקוצר". הנתבעת טוענת, כי מדובר בתובענה בגין נזק, שאינו סכום קצוב, אלא סכום אשר קביעתו שנויה במחלוקת, והינה נתונה להערכת ושומה על ידי מומחים, וככזאת, אינה מתאימה להיות נדונה בסדר דין מקוצר, שכן אינה עונה על התנאי המפורט בתקנה 202 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984.

4. התובע השיב כי לדעתו, הואיל ותובענתו נסמכת על מחירון רכב ידוע, אין מדובר בנושא הנתון לשומה ולהערכה, אלא לחישוב אריתמטי פשוט. עוד הוסיף, כי לעמדתו מדובר בענין חוזי, ולא עניין נזיקי.

5. לאחר עיון בכתבי הטענות, אכן אני סבור כי מדובר בענין חוזי. אציין כי תביעה על פי פוליסת ביטוח, מהווה ענין הניתן להיתבע בסדר דין מקוצר (ע"א 543/86, כלל חב' לביטוח נ' כלפון, פ"ד מב (3) 339).

6. יחד עם זאת, אין אני סבור כלל ועיקר, כי מדובר בתובענה הכשירה להתברר בסדר דין מקוצר.

7. לפי סעיף 18 לכתב התביעה, "התובע יטען, כי אי תשלום מלוא התמורה ו/או החוב ע"י הנתבעת מהווה בין היתר, הפרת תנאי הפוליסה ו/או הפרת ההסכם ו/או חוסר תום לב ו/או עשיית עושר ולא במשפט..".

8. אומר על כך א. גורן, "סוגיות בסדר דין אזרחי", מה' 10, עמ' 401:

"הוספת עילה חלופית, לדוגמה, עילה שעניינה "עשיית עושר ולא במשפט", שאינה מבוססת על ההסכם או על השטר, מונעת מהתובענה מלהידון בהליך כזה. כי הרי תובענה בשל "עשיית עושר ולא במשפט" מוגשת, בדרך כלל, רק כאשר אין חוזה בין בעלי הדין. כך, לפעמים, גיבוב עילות חלופיות בניסוח כתב תביעה עלול להיות בעוכרי התובע".

9. יוצא, אם כן, כי כלילתה של אותה עילה חלופית, פוסלת הלכה למעשה, את ההצדקה לניהול ההליך "בסדר דין מקוצר".

10. אציין, כי גם ללא רכיב מובהק זה אשר אינו מתאים לתובענה בסדר דין מקוצר, הייתי מגיע לאותה התוצאה ממש, שכן התובענה נסמכת על שומת שווי כלי רכב, ולא ניתן לומר, כי מדובר בחישוב אריתמטי פשוט - מה גם שאף מעמדו של מחירון הרכב, אינו זה אשר מצדיק התחשבות בו כ"ראה וקדש", ויותר כנקודת מוצא להתייחסות, ולא יותר מכך.

11. לפיכך אני מורה על מחיקת הכותרת "בסדר דין מקוצר", והעברת התובענה לפסים רגילים.

12. לאור מהות התובענה והסכום הנתבע, תועבר התובענה להליך של "סדר דין מהיר". כתב הגנה יוגש בתוך 45 ימים, נתמך בתצהיר כנדרש על פי הדין. התובע יגיש תצהיר מטעמו, לתמיכה בכתב התביעה, בתוך 20 ימים מהיום.

13. לא ראיתי לנכון ליתן צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ח טבת תשע"ב, 13 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מגדל חברה לביטוח בע"מ
נתבע: ירון עטיאס
שופט :
עורכי דין: