ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יעקב דוויק נגד אלימלך פוקס :

יעקב דוויק

ע"י ב"כ עו"ד אריאל כהן

נ ג ד

1. אלימלך פוקס

2. AIGביטוח זהב בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד איתן מנטש

בית משפט השלום בירושלים

בפני כבוד השופט רם וינוגרד

החלטה

1. לאחר עיון בבקשה, בתגובה ובתשובה, הגעתי לכלל מסקנה לפיה אין מקום להורות על פסילת המומחה או על מינוי מומחה נוסף, אולם יש מקום להורות, ולו בשל הספק, על בדיקה חוזרת של התובע על-ידי המומחה שתתמקד בטענות הנוגעות לאזור עצם הזנב.

2. מתשובותיו של המומחה עולה שאזור עצם הזנב לא נבדק על ידו מאחר והתובע הצביע במהלך הבדיקה על אזור אחר, במפרק האגן מימין, כאזור בו הוא סובל מכאבים. ההנחה שהמומחה זכר לאחר שנים עובדה זו, שלא צויינה בחוות-דעתו, היא אכן מוקשה במידת מה. מאחר והתובע נבדק במועדים קודמים לכך על ידי אורטופדים שמצאו רגישות באזור עצם הזנב, וחזקה עליהם כי מיקומה של זו ידוע להם היטב, היה לכאורה מקום לבצע בדיקה קלינית של אותו אזור. העובדה שהאמירה במסמך שערך ד"ר סבתו בנוגע לזוית בה מצויה עצם הזנב נמצאה שגויה (כפי שעלה מהצגת הצילום, המעיד על זוית של 20 מעלות בלבד, שהיא תקינה לחלוטין) אין בה כדי לשלול לחלוטין את הצורך בביצוע הבדיקה הקלינית.

3. אבהיר שבמקרה דנא לא התקיימו אותם תנאים, קיצוניים למדי, המצדיקים פסילת מומחה (ראו רע"א 7098/10 טביבזדה נ' שרותי בריאות כללית, מיום 31.1.11; רע"א 7323/11 ועקנין נ' המאגר הישראלי לביטוחי רכב, מיום 28.12.11), ואף לא ניתן לקבוע כי לאחר קבלת תשובות המומחה אין די כלים בידי בית המשפט להכריע בסוגיות הנצרכות להכרעה במקרה דנא, עד שנוצר הצורך במינוי מומחה נוסף (השוו רע"א 8705/01 פלוני נ' פלוני, מיום 20.12.10; רע"א 4916/11 ערן נ' הכשרת הישוב, מיום 5.12.11). כל שיש לאמר הוא כי יתכן שבבדיקה הקלינית נפל חסר מסויים (ונראה שאף קביעה זו אינה נסמכת אלא על העדר רישום מספיק) שאותו יש לתקן.

4. לפיכך יבדוק המומחה את התובע פעם נוספת, כאשר הבדיקה הקלינית מתמקדת אך ורק באזור עצם הזנב, ויערוך חוות-דעת משלימה בעניין זה. בעלות שתידרש ישא התובע כמימון ביניים. החלטה סופית בעניין מימון חוות-הדעת המשלימה, כמו גם בשאלה מי ישא בהוצאות חקירתו של המומחה, תינתן בתום ההליך ובהתאם לתוצאות המהלך.

5. הצדדים יפנו למומחה ישירות, ללא הצגת העתק מההחלטה, ויבהירו לו שעליו לבדוק את התובע פעם נוספת, כאשר הבדיקה הקלינית מתמקדת אך ורק באזור עצם הזנב, ולערוך חוות-דעת משלימה בעניין זה.

6. התיק יובא לעיוני ביום 27.2.12.

המזכירות תשלח העתק מההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, י"ב טבת תשע"ב, 07 ינואר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יעקב דוויק
נתבע: אלימלך פוקס
שופט :
עורכי דין: