ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם אברמוב נגד בנימין ממן :

בפני:

כבוד הרשמת גאולה לוין

המבקשים:

1. אברהם אברמוב

2. מרים אברמוב

נ ג ד

המשיב:

בנימין ממן

בקשה לפטור מעירבון

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת ערבון, שנקבע לסך של 1,000 ₪.

1. ההליך נסב על החלטה של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופטת ת' שרון-נתנאל) בבקשת המבקשים לעיכוב הליכי הוצאה לפועל. בהחלטה קבע בית המשפט כי ההליכים נגד המבקשים יעוכבו כנגד תשלום הסכומים שנפסקו נגדם בבית משפט השלום, כולל שערוכם למועד התשלום. המדובר בסכום השווה ל-13,440 דולר והוצאות משפט בסך 5,000 ₪.

2. בבקשה לפניי טוענים המבקשים - המיוצגים מטעם הלשכה לסיוע משפטי - כי אין ביכולתם לגייס סכום כסף כלשהו לצורך הפקדתו כערבון. לדברי המבקשים, הם מתקיימים בדוחק רב מקבצת זקנה בתוספת קצבה בגין נכס חייל וקצבת הבטחת הכנסה בגין שני נכדים נוספים. כן מקבלים המבקשים סיוע ממשרד הבינוי והשיכון בשכר דירה. נטען כי למבקשים כי קרובים משפחה או חברים היכולים לסייע להם במימון הפקדת הערבון. המשיב מתנגד לבקשה, הן בטענה כי המבקשים לא הוכיחו העדר יכולת כלכלית והן בטענה כי סיכויי ההצלחה בבקשה לרשות ערעור קלושים ביותר.

3. לאחר שעיינתי בבקשה, בעמדת המשיב ובחומר המצוי בתיק, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לפטור את המבקשים מהפקדת עירבון. המבקשים זכאית לגמלת הבטחת הכנסה מן המוסד לביטוח לאומי. הדבר משמש ראיה לכאורה לחוסר יכולת כלכלית (תקנה 14(ה) לתקנות בתי המשפט (אגרות), התשס"ז-2007) (להלן: התקנות). גם זכאותם של המבקשים לסיוע לפי חוק הסיוע המשפטי, התשל"ב-1972 מלמדת על כך שלכאורה מצבם הכלכלי קשה. לא שוכנעתי שיש בטענות המשיב כדי לסתור ראיות לכאוריות אלה בדבר העדר יכולת כלכלית להפקיד ערבון. אשר לסיכויי ההליך, בשים לב לכך ששמם של המבקשים אינו מופיע בכותרת פסק הדין של בית משפט השלום חדרה בת.א. 5886/97 ולכך שבסעיף 3 לפסק הדין מוזכרים כנתבעים אברמוב רוסלן וראיסה בלבד, אין בידי לומר כי סיכויי ההליך הינם כה קלושים עד שמטים הם את הכף נגד מתן פטור מעירבון, חרף העדר יכולת כלכלית להפקידו.

ניתן בזה פטור מעירבון, כמבוקש. הטיפול בהליך יימשך כסדרו.

ניתנה היום, ב' באייר תשס"ט (26.4.2009).


מעורבים
תובע: אברהם אברמוב
נתבע: בנימין ממן
שופט :
עורכי דין: