ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים שכטר נגד פקיד שומה אשקלון :

בפני:

כבוד הרשם גיא שני

המבקש:

חיים שכטר


נ ג ד


המשיב:

פקיד שומה אשקלון


בקשה לפטור מעירבון


החלטה

לפני בקשה לפטור מהפקדת עירבון בסך 15,000 ₪ (כפי שקבעה המזכירה הראשית). הבקשה הוגשה במסגרת בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כבוד השופטת ר' ברקאי), שבה נדחתה בקשתו של המבקש לביטול פסק דין שדחה את ערעורו על החלטת המשיב (פקיד שומה אשקלון).

בבקשת הפטור טוען המבקש כי הוא שרוי במצב כלכלי קשה. המבקש – בעל משפחה רחבה – מציין כי מצבו הבריאותי קשה וכי הוא אינו עובד ומתקיים מתרומות וממשכורתה הדלה של אשתו. עוד טוען המבקש כי סיכויי ההליך טובים מאוד. המשיבים מתנגדים לבקשה. לטענתם, המבקש לא הוכיח דלות כלכלית ולא פרש תמונה מלאה ועדכנית בדבר מצבו הכלכלי. המשיבים מדגישים בין היתר כי בשנים 2001-2003 הצהיר המבקש על הכנסות, וכי השומות שהוצאו בעניינו התבססו על הכנסות גבוהות מאלה שדווחו. עוד נטען כי המבקש לא פירט ניסיונות לגייס את סכום העירבון מסביבתו הקרובה, ולא הבהיר כיצד הוא מממן את ייצוגו. לדעת המשיבים סיכויי ההליך נמוכים ואף בכך יש כדי להוביל לדחיית הבקשה לפטור מעירבון.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ואת החומר שלפניי החלטתי שלא לפטור את המבקש מהפקדת עירבון אך להפחית את סכום העירבון. המשיבים מציינים בצדק כי הבקשה אינה פורשת תשתית מלאה לגבי מצבו של המבקש. לבקשה לא נתלווה תיעוד מלא ועדכני, ולא צוינו בה נתונים רלוונטיים כגון: האם יש ברשותם של המבקש ומשפחתו נכסים, האם נעשו ניסיונות לגייס את סכום העירבון מ"הסביבה הקרובה", וכיצד ממומן הייצוג המשפטי של המבקש. עם זאת, רואה אני לנכון להתחשב בטענות המבקש בתצהירו ובתיעוד החלקי שצירף.

לאור האמור, בהתחשב בסיכויי ההליך שאינם נראים גבוהים לצורך הבקשה שלפניי, וכן במעמדם היחסי של הצדדים, יעמוד העירבון בתיק זה על סכום של 5,000 ₪. סכום זה יופקד תוך 21 ימים מעת המצאת החלטה זו, שאם לא כן – יידחה ההליך ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, ה' אייר תש"ע (19.4.2010).