ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ"י נגד בן אהרון פל-א תא תנועה-20103/09 :


בתי המשפט

בית משפט לתעבורה ת"א - יפו

פל 001107/09

בפני:

כב' השופט עופר נהרי

תאריך:

28/03/2010

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

בן אהרון אבי

הנאשם

ע"י ב"כ עו"ד

חמיד ג'אלב

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בעבירות של נהיגה בקלות ראש, אי ציות להוראת שוטר, מסירת פרטים כוזבים, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף ונהיגה ללא ביטוח תקף.

מעיון בפרק העובדות אשר בכתב האישום בו הודה הנאשם כאמור, עולה תמונה קשה ביותר של התנהלות חמורה ומסוכנת מצד הנאשם אשר יש בה זילזול בוטה בחוק בהיבטים שונים.

הנאשם בחר, כך מסתבר, לנהוג ברכב (משא ב.מ.וו) בהרצליה כאשר רישיון הנהיגה שלו פג תוקפו בשנת 1991 (דהיינו לפני קרוב לשני עשורים) וכאשר נהיגתו היא ללא כיסוי ביטוחי.

אלא שבכך לא הסתיים העניין שכן מפרק העובדות בכתב האישום עולה גם כי כאשר בעקבות ביצוע פניה אסורה מצידו כרזו לו השוטרים בניידת שהיתה מאחוריו לעצור, בחר הנאשם להתעלם מכך, המשיך בנסיעה ובהגיעו למחלף כפר שמריהו הגביר הנאשם את מהירות נסיעתו תוך שהוא סוטה לסירוגין ימינה ושמאלה וגורם לכלי רכב אחרים לסטות ולבלום וכשניידת המשטרה דולקת בעקבותיו, המשיך בנסיעה פרועה עד למחלף כפר נטר, שם כיבה את אורות הרכב והמשיך נהיגתו ללא אורות ובהגיעו לצומת המובילה לכפר נטר נכנס עם מכוניתו במירווח שבין שני טורי כלי רכב שעמדו באור אדום, חצה את הצומת בניגוד לאור האדום ברמזור וגרם למכונית אחרת שנסעה בדרך החוצה לעצור באמצע הצומת, ואז המשיך בנסיעה כשהוא נוסע מצידו השמאלי של אי תנועה ובניגוד לכיוון הנסיעה המותר וגרם לרכב שהגיע ממולו לסטות כדי למנוע תאונה, ואז המשיך הנאשם לרחוב אחר ושם עלה על המדרכה ורק בהמשך נעצר עקב תקר בגלגל רכבו ושם נעצר ע"י השוטרים.

ניכר כי רק בדרך מקרה לא נגרמה תאונת דרכים כתוצאה מדרך נהיגתו של הנאשם בליל האירוע.

אלא שאף בכך לא הסתיימה הפרשה, שכן לכשנעצר הנאשם התחזה הוא בפני השוטרים לאחיו ומסר מספר תעודת זהות של אחיו, וגם בכך הודה הנאשם בפני.

מצאתי לנכון לפרט את אשר מפורט ממילא בכתב האישום בתיק זה וזאת על מנת לשוב ולהבהיר את חומרת הדברים.

לבקשת הנאשם לאחר הודאתו ביקשתי וקיבלתי לידי תסקיר משירות המבחן אודות הנאשם.

תסקיר זה איננו יכול להיקרא חיובי ושירות המבחן מביע עמדתו בסיכומו כי אין בידיו לבוא בהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם, והכל כמנומק בתסקיר בקשר עם התרשמות שירות המבחן.

מפי הנאשם שמעתי, וכך גם שמע שירות המבחן כעולה מהתסקיר, כי הנאשם בחר לנהוג כפי שנהג אגב מרדף משטרתי אחריו וזאת מהטעם שלא היה לו רישיון נהיגה תקף כאמור.

מעשיו של הנאשם באירוע זה החל מעצם האחיזה בהגה כאשר רישיונו איננו בתוקף כ- 19 שנים, דרך מעשיו על הכביש במהלך המירדף ועצם קיום המירדף תוך אי ציות להוראת שוטרים לעצור, וכלה בהתחזות לאחר לכשנעצר לבסוף, הם מעשים אשר נדרש לצאת לגבי ביצועם מסר ברור ומרתיע.

עיון בגליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם מלמד כי למרבה הצער אין זו הפעם הראשונה שהנאשם נכשל בנהיגה כאשר רישיון הנהיגה שלו איננו תקף, ואף לא נפקד מקומה של גרימת תאונת דרכים מגיליון הרשעותיו הקודמות אם כי בשנת 1987.

לחובתו של הנאשם רשומות 33 הרשעות קודמות מתחום התעבורה.

לנאשם גם רישום פלילי משנת 2003 שעניינו עבירה על חוק התכנון והבנייה.

אל מול כל אלה ראוי ליתן משקל להודאתו ולקיחת האחריות על ידו; לעובדה כי העבירה האחרונה שנרשמה לחובתו מתחום התעבורה הינה משנת 2004; לעובדה כי כעת אוחז הוא כבר בידו רישיון נהיגה תקף; ולנסיבותיו האישיות והמשפחתיות.

המאשימה ביקשה כי לנוכח חומרת הדברים יוטל על הנאשם, בין היתר, גם מאסר בפועל.

הסניגור ביקש להימנע ממאסר בפועל ולהסתפק בהטלת מאסר על תנאי.

ניכר בעיני כי בהעדר מאסר על תנאי אשר היה תלוי ועומד, ניתן לתת לנאשם הזדמנות אחרונה להוכיח כי משנה הוא את דרכו ביחס למתבקש מהחוק, בטרם נקיטה בצעד של הכנסתו אל מאחורי סורג ובריח.

יחד עם זאת מתחייבת הכבדת ידה של החברה באמצעות בית המשפט על נאשם זה ברכיבי הענישה האחרים בשים לב לצירוף כל כך חמור ומסוכן של התנהלות על הכביש מצד נהג בעל עבר תעבורתי בלתי תקין ואף מכביד, וכן בשים לב לעולה מתסקיר שירות המבחן.

לאחר כל זאת אני מטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

1. קנס כספי בסך 7,000 ₪ או 140 ימי מאסר בתמורה.

2. פסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים בפועל.

3. פסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 10 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים.

4. מאסר לתקופה של שנה אחת וזאת על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור בתקופת התנאי עבירה של נהיגה כאשר רישיון הנהיגה פקע תוקפו תקופה העולה על 6 חודשים, או עבירה של מסירת פרטים כוזבים, או עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

ניתן היום 28.3.10 במעמד הצדדים.

זכות ערעור כחוק.

עופר נהרי, שופט