ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו חברה לביטוח בע"מ נגד נאפז :


בתי המשפט

בית משפט השלום בית שמש

א 001058/09

לפני:

כב' השופטת חגית מאק-קלמנוביץ

תאריך:

10/12/2009

בעניין:

אליהו חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד רועי מילר

התובעת

נ ג ד

נאפז עוואד

ע"י ב"כ עו"ד מוחמד אטרד

הנתבע

פסק דין

העובדות

זוהי תביעה בסדר דין מהיר בגין נזקי רכוש בתאונת דרכים. בתאונה היו מעורבים רכב פרטי (ג'יפ) המבוטח על ידי התובעת, בו נהג מר אייל שלום, ומשאית נהוגה על ידי הנתבע.

עד התובעת טען כי נסע אחרי המשאית, יצא לעקיפה לאחר איתות, ובעוד הוא העיצומה של העקיפה פנתה המשאית שמאלה לכיוון אתר הבניה וכך קרתה התאונה. הנתבע העיד כי אותת על מנת לפנות שמאלה כדי להיכנס לאתר הבניה בו עבד. לדבריו הוא הביט במראה, לא ראה דבר ולאחר מכן החל בפניה. מיד כשפנה שמע את קול הפגיעה בין כלי הרכב. לדבריו מדובר בכביש צר שהעקיפה בו קשה.

[אציין בשולי הדברים כי בפרוטוקול הדיון, עמ' 1 שורה 10, נרשם מפי נהג התובעת כי הוא יצא "לפניה" ובאמצע "הפניה" יצאה המשאית לפניה. הן על פי זכרוני מהדיון, שהתקיים לפני שלושה ימים בלבד, והן על פי הקשר הדברים, נראה שצריך היה להירשם מפי הנהג שיצא לעקיפה ולא יצא לפניה. על כן אני מורה על תיקון הפרוטוקול בהתאם, כך שבשורה 10 במקום שני המופעים הראשונים של המילה פניה יירשם עקיפה]

דיון והכרעה

מקום הפגיעות הוא בפינה השמאלית הקדמית של המשאית, ולאורך דופן ימין של הרכב הפרטי. מכאן שבעת הפגיעה נמצא הרכב הפרטי בנקודה קדמית לעומת המשאית, כך שבעת קרות התאונה הרכב הפרטי כמעט השלים את העקיפה.

המסקנה המתבקשת היא שהרכב הפרטי יצא לעקיפה לפני שהמשאית פנתה שמאלה. המשאית פנתה רק כאשר הרכב הפרטי עבר אותה והיה קרוב להשלמת העקיפה. על כן האחריות העיקרית לגרימת התאונה מוטלת על נהג המשאית - הנתבע.

שקלתי שמא נכון יהיה להטיל חלק מן האחריות לתאונה על נהג הרכב הפרטי, מאחר שייתכן שבעת העקיפה היה ב"שטח מת" מבחינת שדה הראיה של המשאית, ונוכח טענת הנתבע שמדובר בכביש צר שהעקיפה בו מסוכנת. אולם החלטתי להימנע מכך שכן אם תתקבל טענה זו הרי שלעולם צריך יהיה להטיל אחריות על נהג העוקף משאית או רכב כבד ששדה הראיה שלו מוגבל.

נוכח האמור מתקבלת התביעה העיקרית ונדחית התביעה שכנגד. על הנתבע לשלם לתובעת סכום של 12,844 ₪ כערכו ביום הגשת התביעה וכן הוצאות משפט שהוצאו בפועל ושכ"ט עו"ד בסך 1,300 ₪. סכומים אלו ישולמו תוך 30 יום ואם לא ישולמו תוך תקופה זו ישאו הצמדה וריבית כדין עד תשלומם בפועל.

ניתן היום כ"ב בכסלו, תש"ע (9 בדצמבר 2009) בהעדר.

המזכירות תשלח עותקים מפסק הדין לצדדים.

חגית מאק-קלמנוביץ, שופטתמעורבים
תובע: אליהו חברה לביטוח בע"מ
נתבע: נאפז עוואד
שופט :
עורכי דין: