ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד יגאל בוזגלו :


בתי המשפט

בית משפט השלום באר שבע

בש 007528/09

בתיק עיקרי: פ 003003/09

בפני:

כב' השופטת מיכל וולפסון

תאריך:

21/08/2009

בעניין:

מדינת ישראל

ע"י ב"כ עו"ד

רחל תמם

המבקשת

נ ג ד

יגאל בוזגלו – בעצמו

ע"י ב"כ עו"ד

שאול דיוויס

המשיב

החלטה

בקשה למעצר עד תום ההליכים לפי סעיף 21 (א) (1) (ב) לחוק הסדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים) תשנ"ו – 1996.

על פי כתב האישום המשיב מואשם בכך כי ביום 14/8/09 בשעה 04:15 הוא החזיק סכין מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי המטרה לכך הייתה כשרה. בנוסף הוא גם החזיק כלי פריצה.

בפתח הדיון טען הסניגור כי אין עילת מעצר. באשר לקיומן של ראיות לכאורה הוא טען כי אינו מוכן לדחות את הדיון כדי לעיין בהם כי לדעתו אין עילת מעצר ואינו מוכן להצהיר כי קיימות ראיות לכאורה. קבעתי בדיון כי בעמדתו הוא מסכים לקיומן של ראיות לכאורה. מעבר לנדרש העולה מתיק החקירה הוא כי המבקש הודה כי החזיק בסכין ובכלי הפריצה כאשר לטענתו הוא מצא אותם זמן קצר קודם בעת שליקט בקבוקים למחזור.

המדינה טוענת כי לאור עברו הפלילי של המשיב, שכולל ריבוי של תיקי רכוש, ומאסרים בפועל, שמהאחרון שוחרר המשיב לפני מספר ימים, ובהעדר הסבר לחזקת הסכין, קמה עילת מעצר. לאור שהוטל עליו מאסר מותנה לפני שנה בגין העבירות נשוא כתב האישום לפני שנה, בוססה גם המסוכנות. המאסר המותנה הוטל ביום 5/5/09 בת.פ. 1547/08 בית המשפט השלום באר שבע.

נקבע כי החזקת סכין בפני עצמה למטרה לא כשרה מבססת את עילת המעצר [ בש"פ 6511/08 אבו בכרה נ' מ"י (טרם פורסם, 27/7/09) ; בש"פ 7006/08 אגבאריה נ' מ"י (טרם פורסם, 17/8/08)].

המשיב החזיק את הסכין יחד עם כלי פריצה. הסברו לקיומן בידיו היה כי מצא אותם. למשיב עבר פלילי מכביד בתחום עבירות הרכוש ולפיכך על פני הדברים הוא החזיק את הסכין למטרה לא כשרה- דהיינו עבירת רכוש. זאת ועוד, הסיבה שהוא נחשד על ידי הסיור שעבר במקרה במקום היה שעת הליכתו במקום שנתפס. שהוא בשעת 4 לפנות בוקר. הסברו כי היה בפיצוציה ואחר כך הלך לחפש בקבוקים אינו מעלה ספק סביר למטרת היותו היכן שהיה עם כלי הפריצה.

עבירת החזקת כלי פריצה לכשעצמם נופלת לגדר עבירות הרכוש. אולם כאשר עבירות רכוש מבוצעות באורך שיטתי על פני זמן קמה עילת מעצר של מסוכנות [בש"פ 5431/98 רוסלן נ' מ"י , פ"ד נב (4) 268 (1998)].

למשיב עבר פלילי ארוך ומכביד המשתרע על 14 רישומים פליליים, על פני 26 שנים החל מבית המשפט לנוער, ועיקר העבירות הם עבירות רכוש. הוא שוחרר ממאסר לאחרונה שהוטל עליו בגין עבירות רכוש, פריצה לרכב וגניבה וכן החזקת סכין או אגרופן למטרה לא כשרה (ת.פ. 1547/08). שנתיים קודם לכן הוטל עליו מאסר בפועל בגין עבירת פריצה (שלושה תיקים). המשיב לגרסתו ראה את כלי הפריצה מונחים ליד פח אשפה ואסף אותם, למרות שהתנאי שהוטל עליו בגין שני המעשים ידוע לו.

מכל הטעמים במצטבר אני לא השתכנעתי כי לא קמה עילת מעצר.

טיעונו של הסניגור כי המשיב על סף הפיגור – אין בפני נתונים לבחון את הטענה אך לאור רישומו הפלילי הלא קצר של המשיב, ככל הנראה הוא לא נמצא כמי שאינו יכול להבין את משמעות מעשיו.

ניתנה היום א' באלול, תשס"ט (21 באוגוסט 2009) במעמד הצדדים.

מיכל וולפסון, שופטת

עו"ד דיוויס:

אבקש להציג חלופה. אימו של המשיב הגב' אליס ואקנין ת.ז 064071046 המוכנה לערוב לו.

הגב' אליס ואקנין ת.ז 064071046 לאחר שהוזהרה כדין:

אני אימו של יגאל.

אני יכולה לשמור עליו.

הוא צריך טיפול של אדולן. הוא לא צריך פסיכיאטר.

אין לי עבר פלילי.

הגב' אליס ואקנין עונה לשאלות ב"כ המבקשת:

הוא גר אצלי כל הזמן.

נכון שאת העבירה הזו הוא עשה כשהוא אצלי בבית.

הוא לא עשה שום דבר.

הוא עשה עבירות.

את אומרת לי שיש לו 14 עבירות שאת כולם עשה כשהוא אצלי.

אני אחתום עליו.

אני בת 64.

אני אשה בריאה, ברוך השם. אני לא עובדת. אני מתפרנסת מביטוח לאומי.

ב"כ המבקשת:

המדובר בערבה בת 72 ולא בת 64. המשיב התגורר בביתה לאורך כל עברו הפלילי. לא היה בכוחה לעצור אותו מלבצע עבירות בעבר, כך שכיום אין אנו יכולים לסמוך עליה שתוכל למנוע את יציאתו מהבית וביצוע עבירות נוספת. מדובר במשיב שתלוי ועומד כנגדו עונש מאסר על תנאי בגין אותה עבירה לפני כשנה וארבעה חודשים. העדה מאמינה שהוא לא עשה דבר ולדעתי אינה סמכותית מספיק להוות ערבה שתאיין מסוכנות.

ב"כ המשיב:

מדובר במשיב הסובל מבעיות רבות. מבקש להגיש תעודה רפואית מיום 11.08.09 אשר מפרט את הבעיות הרפואיות מהם סובל המשיב. יש גם הפנייה לפסיכיאטר. באישור הרפואי נרשם שהמשיב יקבל טיפול במתדון והוא סובל מדיכאון, צהבת C ואף מפיגור שכלי קל.

אני מייצג את המשיב כבר כמה שנים ועל אף שהוא נשלח לפסיכיאטר המחוז ונמצא כשיר לעמוד לדין אך צויינו הבעיות החברתיות של המשיב, הכושר השכלי הדל שלו, כמו כן שירות המבחן ציין בעבר כי המשיב זקוק למסגרת תומכת, דבר שלא היה לו בשנים האחרונות כיוון שהמשיב נכנס ויצא ממאסרים קצרים בשנים האחרונות ולא קיבל את הטיפול הדרוש. הוא נרשם לתוכנית מתדון בהמלצת הרופא ובהמלצת העובדת הסוציאלית של הכלא ואף פנה לרווחה בעירייה כדי לקבל עזרה.

מבקש להגיש אישור מרכז סלע – מתדון באר שבע.

לעניות דעתי אין צורך בתסקיר מעצר של שירות המבחן כדי לבחון את חלופת המעצר. ההחלטה צריכה להיות בהתאם לחומרת העבירה. אמנם בית המשפט הנכבד מצא שיש עילת מעצר, אך אם חומרת המעשים המיוחסים למשיב בכתב האישום לא מצדיקים טיפול ממושך של שירות המבחן ואפשר להסתפק בחלופה. המשיב מתחייב להתייצב בפני גורמי הרווחה וסל"ע – מתדון ובזה ניתן להיות בטוח שהוא לא יעבור עבירות פליליות.

החלטה

המשיב השתחרר לפני מספר ימים ממאסר.

האישור הרפואי שמוצג בפני מעיד על תחלואה שאינה מהיום ותחלואה זו עמדה בפני בית המשפט אשר גזר את דינו.

לפיכך, איני מוצאת באישור הרפואי ביסוס מיוחד לשחרור לחלופה, ללא בחינת השאלה האם החלופה המוצעת יכולה לאיין את המסוכנות של המשיב. העובדה שהמשיב החל בטיפול של מתדון היא עובדה מבורכת, אך המשיב אינו חייב להיות משוחרר כדי לקבל את הטיפול.

הצעתי לפני סיום טיעונו של ב"כ המשיב כי אקבל תסקיר שירות המבחן. הסינגור סבר כי אין מקום לעשות כן ומסיבות אלה איני שולחת את המשיב לתסקיר. מדובר באדם אשר יצא מבית הסוהר לפני מספר ימים ונתפס באופן אקראי, כאשר הוא מניח כלי פריצה וסכין. אינני מקבלת את החלופה המוצעת של האם אשר אינה משכנעת אותי שיש ביכולתה להציב למשיב גבולות. מדובר באדם שיש לו עבר פלילי מכביד ואימו לא עשתה דבר כאשר השתחרר לפני מספר ימים מבית הכלא, כדי למנוע את ההדרדרות של בנה.

לפיכך, אני עוצרת אותו עד לתום ההליכים בהעדר חלופה. היה ותמצא חלופה ראויה תוגש בקשה לעיון חוזר לפני חלוף זמן ושינוי נסיבות.

ניתנה היום א' באלול, תשס"ט (21 באוגוסט 2009) במעמד הצדדים.

מיכל וולפסון, שופטת

ליאת פינטו וייסמעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: יגאל בוזגלו – בעצמו
שופט :
עורכי דין: