ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מורן קבלו שמעוני נגד דוד הדר :


בפני כבוד ה שופט איתי רגב

תובעים ונתבעים שכנגד

  1. מורן קבלו שמעוני
  2. אפי שמעוני

נגד

נתבעים ותובעים שכנגד

  1. דוד הדר
  2. זהבה הדר

החלטה

ביום 12.3.20 החלו ההליכים בתיק שלפני, עם הגשת כתב תביעה מטעם התובעים.
ביום 27.8.20 הורה בית המשפט על תיקון כתב התביעה, שהוגש בסדר דין רגיל, כך שהתביעה תתברר בסדר דין מהיר. כתב התביעה המתוקן הוגש לתיק בית המשפט ביום 18.10.20.

ביום 11.3.21 הוגש כתב הגנה ולצדו – כתב תביעה שכנגד.

ביום 23.5.21 עתרו התובעים להורות על מחיקת כתב התביעה שכנגד, ולחילופין – על תיקונו, וזאת משום שכתב התביעה שכנגד מכיל 22 עמודים, ועל כן היקפו כפול מהקבוע בתקנות סדר הדין האזרחי החדשות באשר להיקפם של כתבי הטענות.
הנתבעים, אשר בשלב זה מייצגים את עצמם, הגיבו וטענו כי התקנות החדשות לא חלות על הליך זה והפנו להוראות תקנת המעבר (ת' 180).
התובעים השיבו כי התגובה לא נתמכה בתצהיר, על אף שהיה עליה לכלול תצהיר תמיכה, והדגישו כי התביעה העיקרית עומדת בדרישות התקנות החדשות וכי נכון יהיה לנהל ההליכים על פי תקנות אלו.

מחד גיסא, הצדק עם הנתבעים במובן הפורמליסטי – ו אכן אין חובה כי ההליך שלפני ינוהל על פי הוראות התקנות החדשות. לא מצאתי להורות על מחיקת כתב התביעה שכנגד מחמת החריגה בהיקפו בהשוואה לדרישות שנקבעו בתקנות החדשות.
מאידך גיסא, התקנות החדשות נועדו לייעל ההליכים ולסייע בידי הצדדים (ובית המשפט) להגיע לתוצאה משפטית צודקת ואפקטיבית, תוך ביטול הליכי סרק וקיצור לוחות זמנים ומועדים.
רשמתי לפני טענות המבקשים-התובעים כי התביעה שכנגד כוללת, למעשה, פרקים שלמים שהועתקו מכתב ההגנה לתביעה העיקרית וככאלה אין בהם אלא להכביד ולסרבל ההליכים.
אני מורה, לפיכך, על תיקון כתב התביעה שכנגד ובאופן שיקוצר ויצומצם כך שיכלול את הנדרש לשם בירור טענות התובעים שכנגד נגד הנתבעים שכנגד (ונוכח האמור, מבלי לקצוב באופן פורמלי את היקפו של כתב התביעה שכנגד המתוקן) – בעוד שכל הקשור לטענות ההגנה של הנתבעים בתביעה בעיקרית, ושאינן נדרשות להוכחת תביעתם הנגדית, יימחק מכתב התביעה שכנגד.

כתב התביעה שכנגד המתוקן יוגש בתוך 30 יום. המועד להגשת כתב ההגנה שכנגד יימנה ממועד המצאת כתב התביעה שכנגד המתוקן לידי הנתבעים שכנגד.
על פניו, יש במועדים אלו כדי להוביל למסקנה האפשרית כי במועד הדיון שנקבע לא יהיה התיק בשל לדיון (זאת, גם בשים לב להנחיות בדבר קיום דיון מקדמי בין הצדדים ולהסכמה (שקיבלה תוקף של החלטה) מיום 20.4.21 – כי זה יתקיים בתוך 30 ימים ממועד הגשת כתב ההגנה בתביעה שכנגד).
נוכח כך, הצדדים יודיעו, עד ליום 10.10.21 (ככל הניתן – בהודעה משותפת) , האם ניתן יהיה לקיים את הדיון במועדו או שהם מבקשים לשנות מועד זה.

ת"פ 12.10.21.

ניתנה היום, ו' תשרי תשפ"ב, 12 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מורן קבלו שמעוני
נתבע: דוד הדר
שופט :
עורכי דין: