ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עידן אברג'יל נגד שלומי אברג'יל :

לפני כבוד השופטת חנה קלוגמן

התובע:

עידן אברג'יל
ע"י עו"ד יאיר מורד

נגד

הנתבע:

שלומי אברג'יל
על ידי עו"ד בארי קפלן

פסק דין

בפני תביעה ותביעה שכנגד שעניינן תאונת דרכים בין רכב פרטי לטרקטורון שאירעה ביום 31.12.19 בשעה 15:00 או בסמוך לה ליד כרמי יוסף, כביש 44 לכיוון צפון (להלן : "התאונה").

הצדדים:
התובע והנתבע שכנגד: היה בעל הרכב הפרטי שהיה מעורב בתאונה (להלן: "התובע").
במועד התאונה נהגה ברכב הגברת אושר אברג'יל (להלן: " הנהגת").

הנתבע והתובע שכנגד היה הבעלים והנהג של הטרקטורון (להלן: "הנתבע").

תמצית טענות הצדדים:
תמצית טענות התובע והנתבע שכנגד:
לטענת התובע, כפי שהעידה הנהגת, הרכב היה בנסיעה בנתיב הימני של הכביש, כאשר בשוליים נסעה שיירה של טרקטורונים. אחד הטרקטורונים, זה של הנתבע, עלה על הכביש ונסע לפני הרכב בנתיב הימני. הרכב החל בעקיפה וכאשר חלק מהרכב כבר היה בנתיב הנגדי סטה הטרקטורון שמאלה, בכוונה לחצות לצד השני, ופגע ברכב בחלקו הקדמי ימני.

תמצית טענות הנתבע והתובע שכנגד:
לטענת הנתבע, הוא אכן נסע בטרקטורון בנתיב הימני מתוך כוונה לבצע חצייה ולחזור לשוליים הימניים. בעודו נוסע בנתיב הימני שמע צפירה מאחוריו וכשהסתובב ההגה סטה שמאלה והסיט את הטרקטורון לעבר הנתיב הנגדי. הוא לא הספיק לעצור ונפגע מהרכב שפגע בו מאחור.

דיון והכרעה:

בדיון שהתקיים בפניי העידו שני הנהגים בלבד.
בנוסף הוצג סרטון של התאונה בזמן אמת. הבטתי בסרטון, פעם אחר פעם, וכנחזה בסרטון נראה הטרקטורון נוסע בכביש בנתיב נסיעת הרכב כאשר קו נסיעתו של נהג הטרקטורון היה באופן של סטייה לצד השמאלי של הנתיב הנגדי בצורה אלכסונית וכשהוא מגיע לקו ההפרדה המקווקו. רואים את הפגיעה בינו לבין הרכב בצד הימני הקדמי של הרכב , כאשר הרכב נמצא בחלקו כבר בנתיב הנגדי של הכביש וזאת כתוצאה מעקיפה.

תקנה 39(ג) (א) לתקנות התעבורה, תשכ"א- 1961 קובעת את האמור :
"39 ג. (א) לא ינהג אדם בטרקטורון בכביש אלא לשם חצייתו או כאשר הנסיעה היא בכביש שבתחום מושב או קיבוץ."

הטרקטורון נסע בכביש, ובמקום בו נסיעתו בכביש אסורה, ראה תקנה 39(ג)(א)דלעיל.
זאת ועוד, תקנה 41 לתקנות התעבורה שכותרתה סטייה מנתיב שלא בביטחון קובעת:
"41. נוהג רכב לא יפנה ימינה או שמאלה תוך כדי נסיעה או כשהוא מתחיל לנסוע ולא יסטה מקו נסיעתו, אלא במהירות סבירה ובמידה שהוא יכול לעשות זאת בבטחה בלי להפריע את התנועה ובלי לסכן אדם או רכוש."

הנתבע העיד שכוונתו הייתה לחצות, אך לטענות חצייה בתוך אותו נתיב ימני. לא ברור לי למה התכוון הנתבע, אך ממנח הטרקטורון בעת אירוע התאונה, ובעיקר הסטייה לנתיב הנגדי, תואמת יותר את גרסת התובעת שפני הטרקטורון היו לחצות את הכביש מצד לצד והוא בדיוק היה בשלב המעבר לנתיב הנגדי, בעת שאירעה התאונה.

לאור האמור לעיל מסקנתי היא שעיקר האשם לקרות התאונה היא על הנתבע, אשר חצה את נתיב הנסיעה מבלי שבדק שהוא יכול להשתלב בו. למרות האמור לעיל מצאתי כי קיימת רשלנות תורמת של 20% לרכב התובע, שכן על הנהגת שיצאה לעקיפה חל ה חובת זהירות מוגברת . לאחר שראתה שיש טרקטורונים בשולי הכביש היה עליה לנהוג במשנה זהירות הן בנסיעה בנתיב והן בעקיפה.

גובה הנזק: לא הייתה מחלוקת לגבי גובה הנזק ואני מקבלת את הערכת השמאי שצורפה לכתב התביעה.

סוף דבר:
הנתבע ישלם לתובע סך של 6,000 ₪, בצרוף הפרשי הצמדה וריבית מיום התאונה ועד התשלום בפועל, בגין הנזקים שנגרמו לרכב. כמו כן ישלם התובע לנתבע סך של 2,000 ₪ שכר טרחת עו"ד וכן החזר אגרה בהתאם לקבלה. הסכומים ישולמו תוך 30 יום.

רשלנות תורמת זו של 20% אינה מולידה עילת תביעה ולכן התביעה שכנגד נדחית במלואה ללא צו להוצאות.

המזכירות תשלח העתק מפסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ו' תשרי תשפ"ב, 12 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עידן אברג'יל
נתבע: שלומי אברג'יל
שופט :
עורכי דין: