ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יניב טיש נגד אפיקים :

בפני כבוד ה שופט איתי רגב

תובע

יניב טיש

נגד

נתבעת
אפיקים - שירותי תחבורה מתקדמים בע"מ

פסק דין

לפני תביעה על סך 4,400 ₪. בכתב התביעה טוען התובע כי אוטובוס של הנתבעת לא הגיע לתחנה בה המתין לו. התובע מגולל את השתלשלות האירועים, כולל פניותיו למוקד שירות הלקוחות של הנתבעת (שלא סייע לו), וכי בסופו של דבר נאלץ להמתין כארבעים דקות לאוטובוס הבא. מכתב תלונה ששלח לא נענה.
התובע עותר לחייב הנתבעת לפצותו בגין עגמת הנפש שנגרמה לו (2,000 ₪), מחדלי שירות הלקוחות (1,400 ₪) ונוכח ההמנעות ממענה לתלונה (1,000 ₪).
בכתב ההגנה נטען, מנגד, כי הנתבעת מחויבת לשעת היציאה מתחנת המוצא בלבד, ומצוין כי זמן ההגעה לתחנות הביניים (והתובע המתין באחת מאלו) הוא משוער בלבד.
בדיון התברר, מפי נציג הנתבעת, כי בשונה מהנטען בכתב ההגנה אכן – האוטובוס שבנדון לא הגיע לתחנה בשל טעות של הנהג. הנתבעת מציינת כי היה בידי התובע להקטין נזקיו (לנסוע באוטובוס אחר או במונית).

נוכח האמור, אין מחלוקת באשר לנסיבות האירוע בלב התביעה – האוטובוס בו ביקש לנסוע התובע אכן לא הגיע לתחנה במועד. יתר הטענות של התובע נובעות מאירוע זה ועל אף שנוסחו באופנים שונים כולם מבטאות נזק נטען של עגמת נפש. התובע לא טוען, ובצדק, לנזק ישיר שנגרם לו כתוצאה ממחדל הנתבעת.

באשר לצידוק בחיובה של הנתבעת קבע בית המשפט העליון, זה מכבר (ע"פ 222/78 "דן" אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ נ' מדינת ישראל, לג(1) 566 (1979)‏‏), כי הוא "נעוץ בשיקול העליון של טובת הציבור, במקרה שלפנינו – שהאזרח הנזקק להסעה באוטובוס בקו פלוני יוכל לדעת כמעט בודאות שאם יגיע לתחנת המוצא (שאליה בלבד מתיחס לוח הזמנים) יאסף בשעה הקבועה בלוח, ואם יהיה באחת התחנות האחרות – יוכל לחשב בערך מתי יצא לדרכו."

בת"ק (ירושלים) 2659/07 כרמלי יצחק נ' אגד אגודה שיתופית לתחבורה בישראל בע"מ (נבו 18.12.2007) פסק בית המשפט פיצוי בסך 17,800 ₪ בגין 34 אירועים מצטברים של תקלות בהפעלת קו האוטובוס בו עשה שימוש התובע באותו מקרה. בית המשפט (כבוד הש' א' טננבוים) הזכיר כי "קווי שירות שאינם יוצאים בזמן, משנים את מסלולם וכיוצ"ב, פוגעים בראש ובראשונה בחלקים החלשים של האוכלוסייה, אולם הם גם פוגעים כלכלית בציבור, ומונעים מעבר רצוי לתחבורה ציבורית."
פיצויים בנסיבות דומות נפסקו גם במקרים רבים נוספים, תוך שבית המשפט חוזר על עיקרי הטיעונים כפי שציין בית המשפט בפרשת כרמלי. כך, בת"ק (הרצ') 55931-02-17 עומר שכטר נ' אגד אגודת שיתופית לתחבורת בישראל בע״מ (נבו 27.07.2017) נפסק פיצוי בסך 3,500 ₪ בקשר ל-23 מקרים של תלונות; וב ת"ק (צפת) 12142-01-17 יעקב חנניה רייזנר נ' נתיב אקספרס - תחבורה ציבורית בע"מ (נבו 19.07.2017) פסק בית המשפט פיצוי בסך 7,500 ₪ - 1,500 ₪ לכל אחד מהנוסעים.
בעניין רייזנר ציין בית המשפט (כבוד הרשם הבכיר מ' חליאלה) כי " רף הפיצוי הנהוג בגין איחור משמעותי של אוטובוס נע בן 1,000 עד 2,500 ₪", וזאת תוך הפניה לשורה ארוכה של פסקי דין (עמ' 14 לפסק הדין).
בתי המשפט אף דחו, ככלל, את הטענה לעניין חובת הקטנת הנזק של התובע וציינו כי כוחה יפה ביחס לנזקים עקיפים שנבעו מביטול הנסיעה (למשל, אם עקב ביטול הנסיעה או דחייתה איחר התובע למטוס או לאירוע אחר לו היה מחוייב, כי אז ניתן לבוא אליו בטענה כי אילו לקח מונית הוא לא היה מפסיד את הטיסה, את המבחן או את התור לרופא, למשל) .

סיכומו של דבר, משעסקינן במקרה יחיד העומד למבחנו של בית המשפט, ונוכח הקביעות שלעיל, אני מחייב את הנתבעת לפצות את התובע בסך 1,200 ₪.
הסכום ישולם בתוך 30 ימים מהמצאת פסק הדין לידי הנתבעת, ולא – יישא הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד לתשלום המלא בפועל.

המבקש לערער על פסק הדין רשאי להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לוד בתוך 15 ימים.

ניתן היום, ג' תשרי תשפ"ב, 09 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יניב טיש
נתבע: אפיקים
שופט :
עורכי דין: