ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ניר קדם נגד הדס קדם הבר :


לפני כבוד השופט מיכאל קרשן

בעניין: פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980

המבקש:

ניר קדם (החייב)

נגד

המשיבות:

  1. הדס קדם הבר (נושה)
  2. עו"ד מיטל צפרוני (המנהלת המיוחדת)

החלטה

לפני בקשת חייב לקציבת מזונות בתו הקטינה.
רקע
החייב בן 55 ולו שני ילדים בגירים ובת קטינה בת 17 . הקטינה מתגוררת עם אמה – המשיבה 1 (להלן: המשיבה), ברוב ימות השבוע.

ביום 6.4.2020 ניתן צו לכינוס נכסי החייב, מונתה מנהלת מיוחד לנכסי החייב והושת עליו צו תשלומים בסך של 300 ₪ בחודש. לאחרונה, הגישה המנהלת המיוחדת הצעה לתכנית פירעון לפיה יוסיף החייב לקופת הכינוס סך של 125,000 ₪ ב-50 תשלומים, 2,500 ₪ האחד.

הבקשה לקציבת מזונות
החייב הגיש ביום 18.8.2021 בקשה לקציבת מזונות הקטינה. עד כה נשא החייב בתשלום דמי מזונות הקטינה בהתאם לפסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא, בסך של 2,500 ₪ בחודש ועד שימלאו לקטינה 21 שנים.

המשיבה טענה כי הוצאות הקטינה עומדות על כ-3,600 ₪ לחודש. פירטה אודות מצבה הכלכלי והגישה למנהלת המיוחדת אסמכתאות להוצאות מדור ותשלומי בית ספר של הקטינה, אך לא הציגה אסמכתאות לרוב הוצאות הקטינה להן טענה (אחזקת רכב, ביגוד וטיפוח והוצאות רפואיות וחינוכיות).

המנהלת המיוחדת נעזרה באומדני כנ"ר לחישוב הוצאות מחיה בכבוד ולפיהם סך מחצית הוצאות הדרושות לקטינה בזמן בו היא שוהה בבית המשיבה עומד על סך של 1,311 ₪ בלבד.

באשר לחייב, מעמדת המנהלת המיוחדת עולה, כי הוא מועסק כחקלאי בשכר של כ-8,500 ₪ בחודש והוצאותיו החודשיות עומדות על כ-5,500 ₪.

דיון והכרעה
בסעיף 128 ( א) לפקודת פשיטת הרגל נקבע, "...רשאי בית המשפט להקציב לאותו אדם מזמן לזמן מתוך נכסי פושט הרגל או מתוך הכנסותיו סכומי כסף שימצא לנכון".

כידוע, על בית המשפט הקוצב מזונות בהליך פשיטת רגל לערוך איזון בין האינטרסים של נושי החייב מול אלו של הקטין הזכאי למזונות ומול צרכי החייב עצמו. כל זאת בהתאם לנסיבות המקרה ולשיקול דעתו של בית המשפט [ ראו, רע"א 295/18 פלונית נ' פלוני (16.5.18)]. בשל כך, לא אחת, הסכום אשר יקצוב בית המשפט בהליך פשיטת הרגל, יהא נמוך משמעותית, מהסכום שנפסק על ידי בית המשפט לענייני משפחה בפסק הדין למזונות.

אני מוצא כי עמדתה המנומקת של המנהלת המיוחד מאזנת נכונה בין האינטרסים של הקטינה, הנושים וצרכי החייב ואני מאמץ את עמדתה.

משכך, אני קוצב את מזונות הקטינה על סך של 1,800 ₪ בחודש עד שימלאו לקטינה 18 שנים או עד סיום לימודיה בבית הספר התיכון, המאוחר מבניהם. אם לאחר לימודיה התיכוניים תשרת הקטינה בצבא או בשירות אזרחי, יעמוד סכום דמי המזונות על 600 ₪ בחודש עד שימלאו לקטינה 21 שנים או עד סיום השירות, המוקדם מבניהם.

ניתנה היום, כ"ח אלול תשפ"א, 05 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ניר קדם
נתבע: הדס קדם הבר
שופט :
עורכי דין: