ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אילן קורן :

לפני כבוד ה שופט מוחמד עלי

מאשימה

מדינת ישראל

נגד

נאשם
אילן קורן (עציר)

החלטה

ביום 31.8.2021 ניתן גזר דין, לאחר שהנאשם הודה בכתב אישום מתוקן בעבירות של איומים, היזק לרכוש במזיד, תקיפה סתם בן זוג ותקיפה הגורמת חבלה ממש. על הנאשם הוטל (בין היתר) עונש של מאסר בפועל למשך תשעה חודשים בניכוי ימי מעצרו מיום 12.5.2021. יודגש כי העונש שהוטל היה במסגרת הסדר טיעון שכלל הסכמה לעניין העונש.

לאחר מתן גזר הדין, הגישה המאשימה בקשה "לתיקון טעות בגזר הדין ". ב בקשה נטען כי ביום 8.6.2021 נגזר דינו של הנאשם בתיק אחר (ת"פ 22974-04-10 בבית משפט השלום בראשון לציון) ל- 29 ימי מאסר בפועל , ונקבע שירוצו החל ממעצרו בתיק הנוכחי – 12.5.2021. משכך היה הנאשם בסטטוס אס יר מיום 12.5.2021 ועד לשחרורו מהמאסר בתיק האחר ביום 17.6.2021. המאשימה ביקשה אפוא כי תקופת המאסר בתיק זה תימנה מיום 17.6.2021.

הנאשם מתנגד לבקשה וטוען כי אין מדובר בטעות כלל; כי מדובר בשינוי מהותי בגזר הדין; כי לבית משפט אין סמכות לשנות את גזר הדין; כי בתתו את גזר הדין בתיק האחר היה בית המשפט ער לכך שהנאשם עצור בתיק זה; וכי הנטל היה על המאשימה לבדוק את הנתונים עבור למתן גזר הדין.

דין הבקשה להידחות.

המאשימה לא הבהירה על היסוד החוקי להידרש לבקשה על ידי ערכאה זו מקום שבית המשפט נתן כבר את גזר הדין ובכך סיים את מלאכתו. הדברים אמורים ביתר שאת מקום בו העונש הוטל על פי הסדר טיעון שכלל הסכמה לעניין העונש.

ככל שהכוונה היא לתיקון טעות לפי סע' 81א' לחוק בתי המשפט, התשמ"ד-1984, הרי אין המדובר ב"טעות" כמשמעותה בסעיף זה, משאין המדובר בהשמטה מקרית. וככלל – ניכוי ימי המעצר מעונש המאסר שניתן בתיק זה, כאשר ימי המעצר נוכו מהעונש שהוטל בתיק האחר, איננ ה טעות כלל (השוו סע' 45(ב) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977).

המאשימה לא הסבירה בבקשתה מדוע בדבר ניכוי ימי המעצר בתיק האחר לא נודע לה בעת מתן גזר הדין בתיק זה. בין שורות הבקשה ניתן להבין כי המאשימה לא ידעה על גזר הדין שניתן בתיק האחר או שידעה ולא שיקללה נתון זה במסגרת ההסדר שהושג. בין אם כך ובין אם כך, אין המדובר בטעות, לא כל שכן טעות שבית משפט זה מוסמך לתקנה לאחר שניתן גזר הדין. ושוב – נחזור ונדגיש כי העונש הוא פרי הסכמת הצדדים.

לפיכך, הבקשה נדחית.

אם בתיקון טעויות עסקינן, נראה שמפרוטוקול הדיון שהתקיים ביום 31.8.2021 הושמטו נתוני ההסדר שהציגו הצדדים. יובהר כי במהלך אותו דיון הציגו הצדדים הסדר טיעון לפיו הנאשם יודה בכתב אישום מתוקן, יורשע ויוטל עליו מאסר למשך 9 חודשים בניכוי ימי מעצרו מיום 12.5.2021 ופיצוי למתלוננת בסך 5,000 ₪. כן הוסכם כי המאשימה תעתור להטלת קנס ואילו הנאשם יבקש להימנע מכך. הואיל ופרטים אלו נשמטו מהפרוטוקול – אני מורה על תיקון הפרוטוקול על ידי הוספת פרטים אלו.

המזכירות תשלח את ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ח אלול תשפ"א, 05 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אילן קורן
שופט :
עורכי דין: