ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בשיר שרעאוי נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד סגן הנשיא השופט צבי פרנקל
נציגת ציבור מעסיקים גב' דינה כהן

התובע:
בשיר שרעאוי
ע"י ב"כ: עו"ד ארז ביטון

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד שרון אושרי

פסק דין

1. התובע יליד 1987, הגיש תביעה כנגד החלטת פקיד התביעות מיום 26.5.20 שהחליט לראות או כלא תושב ישראל לעניין חוק הביטוח הלאומי. הנתבע כתב בכתב ההגנה שלאחר בדיקה מעמיקה החליט לשלול את התושבות של התובע מחודש ינואר 2017, והעובדה שהתובע עובד בישראל אינה מקנה לו תושב של מדינת ישראל והוא לא הוכיח שמרכז חייו ומרכז משפחתו נמצא בישראל מאחר שהתובע נישא לתושבת האזור ושני ילדיו, לטענת הנתבע לומדים באזור.

2. לאחר שמיעת הראיות הודיע ב"כ הנתבע שהנתבע מסכים לראות בתובע כתושב ישראל מחודש 9/20, כך שהתקופה שנותרה במחלוקת היא מ- 1/17 ועד 8/20.

3. בדיון ההוכחות ביום 6.7.21 העיד התובע שאישר שאשתו היא מחברון, יש להם ארבעה ילדים הגדולה בת 6. שניים מילדיו נולדו בחברון ושניים בירושלים. התובע העיד שאשתו גרה עמו בכסיפה מאז תחילת הקורונה אף על פי שאין לה אישור שהייה בישראל והילדים לומדים בבית הספר בכסיפה. הוא העיד שהוא מפרנס את אשתו ואת הילדים. הוא תיאר את דירת המגורים שלו בכסיפה ואישר שלפני הקורונה אשתו וילדיו התגוררו באזור והוא גר בכסיפה והם באו לבקר אותו והוא ביקר אותם. התובע נשאל האם יש לו בית באזור והוא השיב שלא. הוא אישר שלאביו היה בעבר בית בחברון אך לאחר שהוא התגייס למשטרה וקיבל תעודת זהות כחולה הוא מכר את ביתו בחברון. התובע אישר שהוא פנה למשרד הפנים לקבל אזרחות. בקשתו נדחתה והוא לא ערער עליה כי הייתה לו מחלוקת עם עורך הדין שייצג אותו. התובע העיד שהוא עובד בישראל מגיל 18 ואף הוכר כנכה על ידי הנתבע בעקבות תאונת עבודה. נוסף על התובע העיד סגן ראש מועצת כסייפה שהעיד שהוא מכיר את התובע בעקבות מגוריו בישוב כסייפה. מטעם הנתבע העידו שני חוקרים שאישרו שהתובע גר בכסיפה וכן בעלת הבית ממנה שכר התובע דירה בישוב כסייפה שאישרה שהתובע שילם 1,600 ₪ גם לפני הקורונה.

4. מהעדויות עלה באופן ברור שהתובע מתגורר בכסיפה למעט סתירה בעדותה של בעלת הבית שהעידה שגם לפני הקורונה אשתו של התובע וילדיו התגוררו עמו. כאמור אף התובע אישר שלפני הקורונה אשתו וילדיו התגוררו באזור.

5. כאמור לאחר שמיעת ההוכחות הסכים הנתבע להכיר בתובע כתושב מחודש 9/20 ובסיכומיו טען שמהראיות עלה שמרכז חייו אינו בישראל למרות שהוא עובד בישראל ומבקר במרפאות בישראל. לטענת הנתבע מאחר שהתובע אינו אזרח ישראלי אלא בעל רישיון לישיבת קבע, הנטל עליו להוכיח כי מרכז חייו בישראל. בסיכומיו טען ב"כ התובע שגרסת התובע הייתה ברורה והוא צירף אסמכתאות המלמדות על היותו תושב כסייפה.

6. לאחר שבחנו את טענות הצדדים ואת הראיות שהציגו אנו קובעים שדין התביעה להתקבל ויש לראות בתובע כתושב ישראל מיום 1.1.17 ולא רק מ- 1.9.20.
נטל ההוכחה הנדרש להוכחת תושבות חל בענייננו על הנתבע מאחר שהמצב לפני התקופה הנתבעת היה שהתובעת היא תושבת ישראל (ראו סעיף 21 בפסק דינה של כבוד הנשיאה ורדה וירט ליבנה בעב"ל 46375-09-17 סלומון כהן – המוסד לביטוח לאומי מיום 18.3.19 וכן את הפסיקה המוזכרת בסעיפים 24 ו-25 לפסק דינה של השופטת מירב קליימן בב"ל 20149-01-18 פיליש – המוסד לביטוח לאומי מיום 4.6.19 .
התובע צירף אסמכתאות בנוגע להוצאות בכרטיס אשראי, לטיפולים רפואיים, אישור מהמועצה המקומית. גרסתו הייתה עקבית, העדים מטעם הנתבע אישרו שהתובע גר בכסיפה. טענת הנתבע שילדיו של התובע למדו באזור עד 8/20 אינה רלוונטית מאחר שהתובע העיד שעד תחילת הקורונה ילדיו אכן התגוררו באזור והוא נסע לבקר אותם והם באו לבקר אותו.

7. כאמור הנתבע שכר חוקרים לצורך בחינת מקום מגורי התובע וגם הם הגיעו למסקנה שהתובע מתגורר בכסיפה. על פי נ/1 החקירה הייתה בשנת 2019 . מדוח הפעולה של אגף החקירות עולה שהתובע גר עם הוריו ואחיו בבית 65 בכסיפה, הדוח הוא מיום 16.12.19 (נ/16).

8. התביעה מתקבלת. אני מורה על ביטול החלטת הנתבע מיום 26.5.20. התובע הוא תושב ישראל מחודש 1/17.

10. הנתבע יישא בהוצאות התובע ובשכ"ט בא כוחו בסך כולל של 2,000 ₪ שעליו לשלם בתוך 45 יום.

11. זכות ערעור כדין. פסק הדין ניתן בהרכב של שניים לאור ההחלטה מיום 6.7.21.

ניתן היום, כ"ח אלול תשפ"א, (05 ספטמבר 2021), בהעדר הצדדים וישלח אליהם.

נציג ציבור- מעסיקים
גב' דינה כהן

צבי פרנקל, שופט
סגן נשיא


מעורבים
תובע: בשיר שרעאוי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: