ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד קומסקו בע"מ :

בפני כבוד ה שופט טל ענר

המבקשת

מדינת ישראל
באמצעות פקד פבל גירין וצוער מאיר שייר

נגד

המשיבה
קומסקו בע"מ
באמצעות עו"ד אברהם ישראל

החלטה

בפני בקשה להארכת תוקף החזקת התפוסים.

ביום 1.3.2021 א ירעה תאונת עבודה באתר בניה באור עקיבא במהלך עבודות להרכבת עגורן. כתוצאה מהתאונה נהרג עובד באתר.

האירוע נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות ובמסגרת החקירה נתפסו חלקים של העגורן הנקראים "קורונה" ו"שפיץ" (להלן: " התפוס"; ר' תמונה).

המבקשת עותרת להמשיך ולהחזיק בתפוס, שכן הוא עשוי לשמש כראיה בהליך עתידי. לשאלת בית המשפט, ציין נציג המבקשת כי אין כרגע פעולת חקירה שדורשות את התפוס פיזית אך עשויות להיוולד פעולות כאלה בהמשך. כמו כן נטען שייתכן והתפוס ישמש כראייה כנגד מעורבים נוספים שאינם צד להליך הנוכחי והם לא ויתרו על "כלל הראיה הטובה ביותר".

המשיבה עמדה על הערך הכספי הגבוה של התפוס (כ-2 מיליון שקלים) וטענה שאין הצדקה להמשיך ולפגוע בקניינה. לטענתה אין צורך בתפוס עצמו כראיה, וניתן יהיה להתבסס במשפט (אם יתקיים) על התיעוד הקיים בחוות דעת מומחה, דוחות, תצלומים וכד'.
אמנם סעיף 32 לפסד"פ מאפשר למשטרה להחזיק בחפצים שעשויים לשמש כראיה, אולם המשיבה ויתרה על טענות הקשורות ל"כלל הראיה הטובה ביותר" וניתן יהיה בנקל לבסס בהליך עתידי טענות הקשורות לתפוס, על-ידי שימוש בראיות משניות. על כן אין מקום לטעמי להמשך הפגיעה החריפה בקניינה של המשיבה.

באשר לטענה שמעורבים אחרים בתיק לא ויתרו על "כלל הראיה הטובה ביותר" אציין כי כלל זה נשחק מאוד ברבות השני ם בפסיקת בתי המשפט (ר' למשל ע"פ 4481/14 בראונלי נ' מדינת ישראל). כדי להגיש ראיה משנית, די לרוב בהצגת טעם המניח את הדעת לכך, לצד תיעוד מלא של המוצג המקורי. חזקה על היחידה החוקרת שתיעדה בתצלומים ובדוחות את התפוס.

על מנת שלא לפגוע בטענות הגנה פוטנציאליות של חשודים אחרים בתיק , אאפשר ארכה בטרם יוחזר התפוס, על מנת שהיחידה החוקרת תוכל לשקול לפנות לאותם חשודים ולהציע להם לערוך בדיקות כלשהן במוצג התפוס על-ידי מומחים מטעמם טרם החזרתו , אם יחפצו בכך.

אשר על כן, התפוס יוחזר למשיבה לא יאוחר מיום 01/10/21 בת נאים הבאים:
נאסר על המשיבה למכור את התפוס עד החלטה אחרת.
המשיבה תסייע למשטרה בכל פעולת חקירה עתידית הנוגעת לתפוס (נרשמה התחייבות מנכ"ל המשיבה בעניין זה שהושמעה בדיון) .

להבטחת התנאים יחתום מנכ"ל המשיבה על התחייבות עצמית בסך 100,000 ₪, ויופקד במזומן סך של 25,000 ₪ - כל זאת עובר לשחרור התפוס.

המזכירות תמציא החלטתי זו לצדדים.

ניתנה היום, כ"ג אלול תשפ"א, 31 אוגוסט 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: קומסקו בע"מ
שופט :
עורכי דין: