ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שבתאי שובל נגד רינת חזן :


בפני כבוד ה שופט גד ארנברג

מבקשים

שבתאי שובל

נגד

משיבים
רינת חזן

החלטה

הצדדים זומנו לפגישת מהו"ת בהתאם לתקנות שנקבעו בפרק ז1 לתקנות סדר הדין האז רחי, התשמ"ד-1984. פגישה נקבעה ליום 19.7.21 וביהמ"ש הורה כי הצדדים יתייצבו אליה כדין (החלטה מיום 24.6.21).

המגשרות דווחו שלפגישה התייצבו ב"כ הנתבעת ובעלה, אך היא עצמה לא התייצבה. כן דווחו שהתובע התייצב לפגישה עם בא כוחו. התובע הגיש בקשה לפסיקת הוצאות בגין אי ההתייצבות כדין של הנתבעת והבקשה הועברה להכרעתי כשופט ממונה לנושא מהו"ת.

עיינתי בבקשה ובתגובה והחלטתי לחייב את הנתבעת בהוצאות התובע וזאת בהתאם לסמכות שניתנה לי ב תקנה 99ז(ג) לתקנות הנ"ל.

אכן, הבקשה לפסיקת הוצאות הוגשה ללא תצהיר. עם זאת, סמכות ביהמ"ש לחייב בהוצאות על אי התייצבות כדין איננה נזקקת לבקשה, ומה גם שכל הדרוש להכרעה מצוי לפניי גם ללא צורך בבקשה או בתצהיר. בעניין זה אעיר כי על פגישת מהו"ת בתיק זה חלות התקנות ש הוזכרו לעיל ולא תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018.

תקנה 99ז(א) לתקנות מטילה את חובת ההתייצבות לפגישת המהו"ת על בעל הדין עצמו. חובה זו מצויינת גם בסע' 6 להזמנה לפגישת מהו"ת ש נשלחה לצדדים ולמגשרות מביהמ"ש ביום 9.5.21. אין מחלוקת כי במקום הנתבעת התייצב לפגישה בעלה, ש אינו בעל דין בתיק. ההתייצבות באופן זה לא אושרה מראש ע"י ביהמ"ש. אף לא נטען ע" י הנתבעת שהיא אושרה או תואמה עם הצד השני או עם המגשרות. במקום לפעול לקבלת אישור מוקדם, כמצופה , בחרה הנתבעת להתייצב באופן שבחרה על דעתה בלבד והעמידה את התובע ו את המגשרות לפני עובדה מוגמרת. בכך גרמה לבזבוז זמן ומשאבים ועל כן יש מקום לחייבה בהוצאות.

בשל כך שהמגשרות לא דרשו הוצאות ולא ברור האם קיימו פגישת מהו"ת לגופה (חלקית או מלאה) למרות ההתייצבות החסרה, אמנע מלפסוק הוצאות לטובתן. לעומת זאת, אני מחייב את הנתבעת לשלם לתובע סך של 600 ₪, בתוספת מע"מ, וזאת עד יום 12.9.21.

המזכירות תמציא החלטה זו לצדדים ולמגשרות טליה סמואלוב ומיכל זיו.

ניתנה היום, ט"ז אלול תשפ"א, 24 אוגוסט 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שבתאי שובל
נתבע: רינת חזן
שופט :
עורכי דין: