ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ח.י.ב.י. יזום וניהול פרוייקטים בע"מ נגד שירביט חברה לביטוח בע"מ :


בפני כבוד הרשם הבכיר ריאד קודסי

המבקשת

ח.י.ב.י. יזום וניהול פרוייקטים בע"מ

נגד

המשיבה

שירביט חברה לביטוח בע"מ

החלטה

זוהי בקשה לביטול פסק דין מיום 27.5.2021, שניתן בהיעדר הגנה ובו חויבה המבקשת במלוא סכום התביעה בסך של 5,141 ₪ וכן באגרת בית משפט בסך 377 ₪ ובשכ"ט עו"ד בסך 929 ₪.

התביעה הוגשה בגין דמי השתתפות עצמית בגין תביעות צד ג', בהתאם לפוליסת ביטוח שרכשה הנתבעת אצל התובעת.

בבקשה שלפניי עותרת המבקשת להורות על ביטול פסק הדין והארכת המועד להגשת כתב ההגנה. המבקשת מתארת את השתלשלות העניינים בתיק, כלהלן:

ביום 10.12.2020 הגישה התובעת את כתב התביעה בתיק.

ביום 2.3.2021 הומצא כתב התביעה לנתבעת וביום 3.3.2021 הגישה הנתבעת בקשה להארכת המועד להגשת כתב ההגנה בתיק.

ביום 15.3.2021, לאחר הסכמת ב"כ התובעים האריך בית המשפט את המועד להגשת כתב ההגנה עד ליום 18.4.2021.

ביום 18.4.2021 הגישה הנתבעת בקשה לסילוק התביעה על הסף או העברת הדיון מחוסר סמכות מקומית. בד בבד עם הגשת הבקשה, נתבקש בית המשפט להאריך כל מועד בקשר לתביעה זו, לרבות הגשת כתבי בי-דין. בו ביום ניתנה החלטה של כבוד הרשמת שלי רוזמן פרקש, לפיה התיק הועבר לטיפולה במסגרת תורנות מחוזית, והרשמת העבירה את הבקשה לתגובת הצד שכנגד עד ליום 9.5.2021.

אלא שהתובעת לא השיבה כאמור בהחלטת הרשמת, וצירפה פסיקתא לחתימת בית המשפט על פסק דיו בהיעדר הגנה. ביום 25.4.2021, ניתנה החלטה על ידי הרשם הבכיר בתיק, כי לאור ההחלטה מיום 18.4.2021 אין מקום להיעתר בשלב זה לבקשה למתן פסק דין.

ביום 29.4.2021 צירפה התובעת הודעה לקונית המתייחסת אך ורק לטענות הסמכות המקומית. ביום 2.5.2021 הועבר התיק לבית משפט השלום בצפון, וביום 3.5.2021 הועבר התיק לבית משפט השלום בנצרת על ידי כבוד נשיא בית המשפט השלום בנצרת, אשר הטיל הוצאות על התובעת לטובת הנתבעת וכן לטובת אוצר המדינה. הוצאות אשר טרם שולמו.

לטענת הנתבעת, בהמתנה להוראות לניהול ההליך, התובעת שוב הגישה בקשה למתן פסק דין וצירפה פסיקתא, אשר בהתאם להחלטה מיום 27.5.2021 נתקבלה.

באשר לסיכויי ההגנה בתיק, טוענת הנתבעת כי סיכוייה גבוהים, ולו רק מן הטעם שהתובעת עשתה בניגוד מוחלט לדרישת הנתבעת וכפתה עליה את רצונה בעניין ההסדר בגינו נפתח תיק זה. עוד טוענת הנתבעת, כי כלל לא התקיים "אירוע מחייב" בהתאם לפוליסה.

הבקשה הועברה לתגובת המשיבה, אשר טענה בתגובתה כי היא מתנגדת בכל תוקף לביטול פסק הדין. לטענתה, הארכה שניתנה למבקשת ניתנה עד ליום 18.4.2021 ואילו הבקשה למתן פסק הדין הוגשה ביום 26.5.2021 וזאת לאחר שלא הוגש כתב הגנה בתיק. באשר לסיכויי ההגנה, נטען כי בשל העובדה שהמשיבה ניהלה תביעה כנגד המבקשת, על המבקשת לשלם למשיבה את הוצאות ההליך וזאת על פי תנאי הפוליסה.

לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה לה, ראיתי לנכון לקבל את הבקשה ולהורות על ביטול פסק הדין.

אין מקום לביטול פסק הדין מחובת הצדק. פסק הדין ניתן כדין לאחר שחלף המועד להגשת כתב ההגנה בתיק, ומשלא הוגש כתב הגנה ניתן פסק הדין לבקשת המשיבה.

כן מצאתי להורות על ביטול פסק הדין מכוח שיקול דעת בית המשפט. המבקשת טוענת באשר לסיכויי הגנתה, כי אלו גבוהים. לשיטתה, המשיבה פעלה בניגוד לרצונה וכלל לא ארע "אירוע מחייב" בהתאם לפוליסת הביטוח. כאמור, בשלב זה אין בידי להכריע בעניין, אולם אני סבור כי יש לבחון את טענות המבקשת בדיון לפניי וליתן לה את יומה בבית המשפט להוכיח הגנתה.

המגמה הרווחת בפסיקה היא, להיעתר לבקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה, לאור מעמדה של זכות הגישה לערכאות, זכות בעלת מעמד חוקתי, על מנת ליתן לבעל דין את יומו בביהמ"ש, זאת תוך ריפוי הנזק שנגרם לבעל הדין שכנגד ע"י פסיקת הוצאות ואולם לא בכל מקרה, ויש לשקול את נסיבות המקרה הנדון.

משכך, פסק הדין מיום 27.5.2021 יבוטל בכפוף להגשת כתב הגנה בתוך 30 יום מהיום.

לא יוגש כתב הגנה במועד יוותר פסק הדין על כנו.

המזכירות תמציא החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, ט"ז אלול תשפ"א, 24 אוגוסט 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ח.י.ב.י. יזום וניהול פרוייקטים בע"מ
נתבע: שירביט חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: