ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין תאופיק כהבא נגד אלטשולר פסח ויוליה :

בפני כבוד השופט רון סוקול, סגן נשיא
בעניין החברה:
אלהרם חברה לבנין ולפתוח בע"מ
ובעניין:
מבקשי הפירוק

  1. תאופיק כהבא
  2. ח'טיב עמאד

ע"י עו"ד ע' קבהא
ובעניין:
המבקש

עו"ד שמואל לביא- המפרק
ובעניין:
המשיבים

אלטשולר פסח ויוליה

החלטה

בקשה מס' 27

1. במסגרת הליכי הפירוק של חברת אלהרם חברה לבניין ולפיתוח בע"מ, מונה עו"ד שמואל לביא לשמש כמפרק החברה. ביום 4/3/2021, בגדרה של החלטה בבקשה מס' 12, נקבע כי המפרק ינהל מרשם הזכויות של הבתים שנבנו ונמכרו על ידי החברה ויפעל לרישום זכויות הבתים בפנקס הבתים המשותפים ורישום הזכויום הרוכשים.

2. בבקשה 27 עותר המפרק לקבלת הוראות שונות. בין היתר עותר המפרק לקבלת הוראות בנוגע לרישום הצמדות לדירות בבית שברח' צאלים 79 ביקנעם.

3. מהבקשה מתברר כי החברה מכרה את יחידות הדיור השונות כבר בשנים 1992-1991 לרוכשים, מבלי שהוצמדו למי מהם חלקים ברכוש המשותף. בין היתר, נמכרה דירה שסומנה כדירה 26, בקומת קרקע לרוכשים המקוריים (להלן: הדירה). עוד מתברר כי בני הזוג אלטשולר פסח מאלטשולר יוליה (להלן: אלטשולר) רכשו, במועד כלשהו שלא פורט, את הדירה מהרוכשים המקוריים. אל טשולר אינם מתגוררים בדירה אלא השכירו אותה לשוכרים שונים.

4. בשנת 2016, נעשתה פנייה לכלל הדיירים לפעול לרישום הזכויות בדירות. בעקבות זאת, נערך ונחתם הסכם בין אלטשולר לבין החברה (מועד החתימה לא ברור) ולפיו מכרה החברה, באמצעות מנהלה מר שפיק אגבאריה, שטח של 55 מ"ר גינה וכן זכויות בחנייה. תמורת רכישת הזכויות בגינה שילמו אלטשולר סך של 15,000 ₪ לעסק בבעלות אחותו של מנהל החברה, בשם אומימה ראפאעיה ניהול פרויקטים.

במצב זה דרשו אלטשולר מהמפרק כי במסגרת רישום הבית המשותף יוצמדו הזכויות בגינה לדירתם.

5. המפרק עתר בבקשה מס' 27 לקבלת הוראות. המפרק מבהיר בבקשתו ובדבריו בדיון בבית המשפט, כי באף אחד מהסכמי הרכישה של הדירות בבית לא צוינה הצמדה של שטח כלשהו לדירות. המקום היחיד שבו פורטו הצמדות הוא בשרטוט שהכין מר אגב אריה ובו נרשמו הצמדות של חנויות ושטח גינה לחלק מהדירות. שרטוט זה לא נחתם כל ידי אף אחד ולא ברור האם נמסר לגורם כלשהו או שמא מדובר רק במסמך פנימי שנותר אצל מר שפיק אגבאריה.

6. המפרק מדגיש כי לחברה מונה עו"ד גיל הירשמן ככונס נכסים למימוש שעבודים על כלל נכסיה. הליכי הכינוס הסתיימו זמן קצר לפני מועד חתימת ההסכם עם אלטשולר. לטענת המפרק מר אגבאריה לא היה מוסמך למכור את הזכויות בגינה ולהתחייב להצמד תה לדירת אלטשולר, שכן הזכויות היו חלק מהרכוש המשותף. נטען כי החברה לא שיירה לעצמה חלק כלשהוא מהבית ועל כן כל שטח הבית לרבות גינה וחניות, מהווים חלק מהנכס המשותף.

7. עוד מתברר כי הדיירים בניין מתנגדים להצמדתה של הגינה לדירה כלשהי. נציגת חברי נציגות הבית המשותף שהתייצבה לדיון, הציגה מסמך החתום על ידי 23 דיירים המתנגדים לכל הצמדה.

הכרעה

8. בשים לב לעובדות האמורות יש לדחות את בקשת אלטשולר להצמדת שטח הגינה לדירתם ולהורות למפרק להתעלם מדרישה זו.

כפי שהובהר הדירות נמכרו לרוכשים בשני ם 1992-1991, מבלי שבוצעה הצמדה של שטח כלשהו לדירות. לחברה לא נותרו זכויות כלשהן בשטח הקרקע או ברכוש המשותף ועל כן החברה לא יכלה למכור זכויות שאינן ש לה. צריך לזכור כי ההסכם בין אלטשולר לחברה נערך 25 שנים לאחר מכירת הדירות. אין כל הסבר מדוע החליט מר אגבאריה לפתע, למכור זכויות ברכוש המשותף של הדיירים לרוכש יחיד. מר אגבאריה לא פנה לדיירים והתעלם מזכויותיהם ברכוש המשותף.

9. זאת ועוד, למרות שלכאורה נחתם הסכם בין אלטשולר לחברה, הרי שאלטשולר לא שילמו לחברה אלא שילמו לאחותו של מר אגבאריה. משמע, המכירה ותשלום התמורה לצד ג', מחזקים את ההנחה כי מר אגבאריה ידע כי לחברה אין זכויות אותן הוא רשאי למכור. בכל מקרה התשלום לאחותו של מר אגבאריה עשוי להעיד כי היה ניסיון "להבריח" נכסים מנושי החברה .

10. חשוב לציין גם כי ההצמדה הנטענת של הגינה לדירת אלטשולר, לא דווחה מעולם לרשויות, לא נרשמה הערה ברשות מקרקעי ישראל או בלשכת הר ישום בדבר ההצמדה, ולכל היותר עומדת לאלטשולר זכות לדרוש השבה ופיצויים ממר אגבאריה או מאחותו.

11. במהלך הדיון הובהר גם כי הדיירים בבית המשותף הגיעו להסכמה בדבר ביצוע עבודות בנייה להרחבת דיר ותיהם. מתברר כי הדיירים שילמו עבור הק מת יסודות לבניית מרפסות אולם משפחת אלטשולר סירבה לשלם את חלקה. טענות אלו בדבר החיוב בהשתתפות בהוצאות מקומן בהליך נפרד ולא בהליך הנוכחי.

סוף דבר
12. לאור כל האמור, אני נעתר לבקשה ומורה למפרק לרשום את הבית המשותף ואת הזכויות בדירות בבית ברח' צאלים 79 ביקנעם, ללא ביצוע הצמדה כלשהי לדירת אלטשולר (דירה 26).

בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ז תמוז תשפ"א, 07 יולי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: תאופיק כהבא
נתבע: אלטשולר פסח ויוליה
שופט :
עורכי דין: