ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אניקו איליה נגד המוסד לביטוח לאומי :

16 יוני 2021
לפני: כבוד השופטת כרמית פלד

התובעת:
אניקו איליה
ע"י ב"כ עו"ד רותם רזאל

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד עדי אשכנזי

החלטה

ד"ר עידו ציון מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן - המומחה) לשם מתן חוות דעת רפואית בתביעתה של התובעת להכיר בפגיעה בכתפיה כפגיעה בעבודה.

החלטה זו מצורפים המסמכים הרפואיים הבאים:
תיקה הרפואי של התובעת בקופת חולים מכבי.
תיקה הרפואי של התובעת בבית החולים אסותא.
תיקה הרפואי של התובעת בבית החולים תל השומר.

אלה העובדות:
התובעת, ילידת 1967, עובדת כספרית.
התובעת עבדה החל מנובמבר 2012 ועד אפריל 2017 במשרה מלאה, בימים א', ג', ד', ה' בין השעות 08:30-19:30. בימי ו' עבדה התובעת משעה 08:30-14:30. בימי ב' עבדה התובעת במשך שנתיים אחת לשבועיים בין השעות 08:30-14:30 ולאחר כשנתיים עבדה כל יום שני בין השעות 08:30-14:30. התובעת טיפלה בכ- 15 לקוחות ביום עבודה.
החל מאוגוסט 2018 ועד היום עובדת התובעת במשרה חלקית, חמישה ימים בשבוע כחמש שעות ביום. התובעת טיפלה ב- 10 לקוחות ביום עבודה.
התובעת מספרת נשים, גברים וילדים אך בעיקר נשים. דפוס הלקוחות אינו קבוע ומשתנה מיום ליום.
התובעת מבצעת פעולות של תספורת, צבע, פן, החלקה, גוונים וסלסול. ידה הדומיננטית של התובעת היא יד שמאל, אולם לצרכי ביצוע העבודה התובעת עושה שימוש בשתי הידיים באופן שבעת עבודתה אוחזת התובעת במכשיר הפן/מחליק/מספריים ביד שמאל וביד ימין אוחזת במברשת או במסרק.
מצבה הרפואי כעולה מהרשומות הרפואיות.

המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:
עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:
ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.
שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.
על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

מהו הליקוי של התובעת בכתפיים ?
האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתה של התובע ת ובין הליקוי בו לק תה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובעת עקב עבודת ה נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלת ה (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?
המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו תוך 30 יום מהיום, בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש] התשל"א 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו ולהצהיר שידוע לו כי חוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך.

אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין, עם העתק לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

לעיוני ביום 15.8.21.

ניתנה היום, ו' תמוז תשפ"א, (16 יוני 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אניקו איליה
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: