ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין זיוה צדוק נגד לירן סמט כהן :

בפני כבוד הרשם הבכיר צחי אלמוג

התובעים

זיוה צדוק
גיל צדוק

נגד

הנתבע

לירן סמט כהן

החלטה

בפתח דיון ההוכחות ביקש ב"כ הנתבע להעיד שתי עדות ראייה נוספות, שעל קיומן למד, כך לדבריו, מהנתבע.

בתום הדיון חזר על בקשתו. ב"כ התובעים התנגדה וטענה כי לאחר תום שלב ההוכחות אין מקום להביא ראיות נוספות וכי מדובר למעשה במקצה שיפורים.

מעיון בכתב ההגנה עולה כי לא נטענה בו כל טענה בדבר עדות ראייה לתאונה. גם בדיון לא פירט הנתבע מיהן העדות ומה פרטיהן.

הכלל הוא כי על בעל דין להגיש את כלל ראיותיו בחבילה "אחת" וזאת על מנת לשמור על הסדר הדיוני וכן על ההגינות הדיונית. יחד עם זאת בית המשפט רשאי להיעתר לבקשתו של בעל דין לתקן פגם שנפל בתביעתו וזאת על דרך הוספת ראיות נוספות.

בשים לב לעובדה שמדובר בחריג על בעל הדין המבקש להוסיף ראיות נוספות מוטל נטל ההוכחה להראות כי הראיה הנוספת דרושה לשם בירור האמת וכי יהיה בה כדי לסייע לבית המשפט לעמוד באופן מלא ושלם על זכויותיהם המהותיות של בעלי הדין. בין השיקולים אותם ישקול בית המשפט במסגרת בקשה להוספת ראיות יהיה אופייה של הראיה הנוספת, קרי האם מדובר בראיה טכנית. כמו כן יש לבחון את השלב שבו מצוי ההליך שכן ככל שמדובר בשלב מאוחר יותר כך נטייתו של בית המשפט תהיה שלא להיעתר לבקשה. עוד יש לבחון את מידת מחדלו של בעל הדין בעיכוב בהבאת הראיה קרי האם היה עליו לדעת על קיומה של הראיה מוקדם יותר וכן תרומת הראיה שהוספתה מתבקש לגילוי האמת.

אין ספק כי הנתבע ידע על אותן עדות, שכן לדבריו, הן היו במקום התאונה. לא מצאתי בדברי הנתבע כל הסבר מדוע זיכרן של העדות לא בא בכתב ההגנה, ומדוע לא הוגשה בקשה מבעוד מועד לזמנן לעדות.

יחד עם זאת, אחת מתכליות הליך שיפוטי והוגן, בהתאם לתקנה 1 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018 היא להגיע לחקר האמת, ולהשיג תוצאה נכונה ופתרון צודק של הסכסוך. במקרה זה, מדובר בתאונת דרכים שגרסאות הצדדים לאופן התרחשותה חלוקות. ייתכן שיש בעדותן של שתי העדות כדי לשפוך אור על הדברים ולתרום לבירור האמת . על כן, למרות העיתוי שבו נתבקש זימונן של שתי העדות, מצאתי לנכון לאפשר לנתבע לזמנן לעדות; ואולם, הדבר יהא כפוף לתשלום הוצאות שכן יהא על התובעים ובאת כוחם להתייצב לדיון נוסף, שעה שניתן היה בקלות למנוע זאת אילו היה הנתבע פועל לזמן את העדות כמקובל.

אשר על כן, אני מתיר לנתבע לזמן את העדות בכפוף לתשלום הוצאות לתובעים בסך 1500 ₪ בתוך עד יום 1.7.21.

לאחר הודעה על תשלום ההוצאות ייקבע מועד לשמיעת העדות.

ככל שלא ישולמו ההוצאות במועד יינתן פסק דין בתיק (הצדדים יודיעו אם הם מסכימים כי בית המשפט יפסוק לפי סעיף 79א לחוק בתי המשפט).

ניתנה היום, ה' תמוז תשפ"א, 15 יוני 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: זיוה צדוק
נתבע: לירן סמט כהן
שופט :
עורכי דין: