ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יחיאל בס נגד חנה הימלשטיין :

לפני כבוד השופט נצר סמארה

תובע

יחיאל בס, ת"ז XXXXX240
בעצמו

נגד

נתבעות

  1. חנה הימלשטיין
  2. ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עוה"ד אסף גולן

פסק דין

1. לפניי תביעה, בסדר דין מהיר, לחיוב הנתבעות בהפרשי נזקים שנגרמו על רקע תאונת דרכים.

תאונת הדרכים ארעה ביום 19.11.2019 לכלי רכב, מסוג רכב נכה, מ"ר 96-255-12 שבעת התאונה היה בבעלות התובע (להלן: "רכב התובע") כתוצאה מפגיעת כלי רכב, מ"ר 443-25-201 שבעת התאונה היה נהוג בידי הנתבעת 1 ובבעלותה ומבוטח על ידי הנתבעת 2 בביטוח אחריות לנזקי צד ג' (להלן: "רכב הנתבעות") (ולהלן: "התאונה").

2. הצדדים אינם חלוקים בשאלת האחריות לקרות התאונה, המוטלת על הנתבעת 1, והנתבעת 2 אף שילמה שיעור של 80% מהנזק, אלא שהמחלוקת היא לעניין גובה הנזק ורכיב עגמת הנפש.

3. נערך לפניי דיון במסגרתו העלו הצדדים את עיקר טענותיהם. במעמד דיון זה הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן: הנתבעת 2 תשלם לתובע סכום כולל של 5,000 ₪, מעבר לסכומים שכבר שולמו, כאשר את רכיב עגמת הנפש משאירים הצדדים לשיקול דעת בית המשפט, על פי הכרעה בהתאם לסעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי המשפט").

4. בתום הדיון הגיעו הצדדים להסדר, כאמור, לפיו הסמיכו הם את בית המשפט לפסוק בתביעה ובסכסוך על דרך הפשרה, ועל פי שיקול דעת בית המשפט, ללא גבולות וללא הנמקה, וזאת בהתאם לסמכות הנתונה לבית המשפט על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט, לאחר שהובהר להם כי עילות הערעור על פסק דין זה מצומצמות ביותר, באופן שקיים קושי משמעותי לערער עליו, וכי בית המשפט יכול לקבל את התביעה במלואה, לדחותה או לקבל אותה באופן חלקי.

5. על יסוד מכלול החומר המונח לפניי, תוך שאני לוקח בחשבון את טענותיהם ההדדיות של הצדדים ולאחר ששקלתי את כל השיקולים הרלוונטיים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה להתקבל כדלקמן:

אני מאשר את ההסכם בין הצדדים, לפיו הנתבעת 2 תוסיף לשלם לתובע סך של 5,000 ₪.

כמו כן, לאחר שבחנתי את המסכת העובדתית בתיק, התנהלותה של הנתבעת 2 או מי מטעמה, אל מול התנהלותו של התובע אני סבור כי אכן התנהלותה של הנתבעת 2 באופן בו התנהלה כלפי התובע אינה ראויה , נטולת תום לב , מנוגדת לעקרונות הבסיסיים המחייבים חברת ביטוח בעת התנהלותה מול הציבור , ואף בצדק מקוממת את התובע במידה רבה ,ואף מקימה בסיס לחיובה בעוגמת נפש מסוימת אך הרחק מהמימד עליו מצביע התובע בתביעתו . לפיכך, אני מחייב את הנתבעת 2 בפיצוי בגין עגמת נפש שנגרמה לתובע בסך של 4,000 ₪.

6. לפיכך, הנתבעות, באמצעות הנתבעת 2, תשלמנה לתובע את הסכומים הבאים:

6.1. סך של 9,000 ₪, בתוספת אגרת בית המשפט כפי ששולמה, ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית ממועד הגשת התביעה ועד למועד בתשלום המלא בפועל.

6.2. הוצאות משפט בסך כולל של 3,500 ₪.

הסכומים הכוללים ישולמו תוך 30 יום.

7. הואיל והצדדים הסמיכו את בית המשפט לפסוק על דרך הפשרה ניתן בזה פטור מתשלום המחצית השנייה של אגרת בית המשפט, וככל שזו שולמה היא תושב למשלם.

8. המזכירות תמציא את פסק הדין לצדדים ותסגור את התיק.

ניתן היום, כ"ה סיוון תשפ"א, 05 יוני 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יחיאל בס
נתבע: חנה הימלשטיין
שופט :
עורכי דין: