ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דובי ראש האי נגד אורית סלע :

בפני כבוד הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובע

דובי ראש האי

נגד

נתבעת
אורית סלע

פסק דין

בפני תביעה שטרית, בסך של 24,000 ש"ח (קרן). התיק נפתח בהוצאה לפועל (תיק 5160500920), עת הוגשו לביצוע שיקים שמסרה הנתבעת לתובע בקשר עם הסכם שכירות. הנתבעת הגישה התנגדות.

הדיון בהתנגדות התנהל באופן בלתי פורמאלי, ובנסיבות, הסכימו הצדדים להכרעה על דרך הפשרה, על פי סעיף 79א(א) לחוק בתי המשפט, בלא נימוקים, ובהסתמך על כתבי הטענות, ועל הטענות שעלו בעל פה, שלא לפרוטוקול. כך הסכימו הצדדים, וטוב שכך הסכימו, שכן "יפה כוח פשרה מכוח הדין" (תוספתא, סנהדרין א', ט"ו).

נוכח טיבו של אופן זה של הכרעה, שאחד מיתרונותיו הוא הימנעות מפירוט ענייניהם האישיים של בעלי הדין, לא אדרש כאן לטענות הצדדים.

"פסיקה בדרך של פשרה פירושה שבית המשפט לא ידרש להכריע את הדין ולתת פסק דין על פי קביעה שבעל דין זה או אחר צודק במחלוקת על פי הוראות החוק או הדין אלא משמעותה שביהמ"ש יתן פסק דין על דרך הביניים והמיצוע שבין טענות שני הצדדים." (ר' ת.א. (ב"ש) 187/93 – פרץ אשר נ. קופ"ח של ההסתדרות, תק-מח 95(3), 240).

מהסכמת הצדדים, כאמור, יש לראות את כל אחד מן הצדדים כמי שמבקש לסיים את הסכסוך שנתגלע בינו לבין חברו בדרך של פשרה ולא בהכרעה שיפוטית חדה ונוקבת. הסכמה זו טומנת בחובה את נכונותו של כל צד שלא לעמוד בתוקף על כל טענותיו בבחינת "ייקוב הדין את ההר", אלא לקבל מענה הולם למכלול הסיכונים והסיכויים העומדים בפניו (ראה רע"א 5192/01 די וורולי נ' הלין (תק-על 2002(1), 408)).

לאחר ששקלתי את הסיכויים והסיכונים של שני הצדדים, ועיינתי בכתבי הטענות ובטענות הצדדים ובמסמכים שלפני, הנני קובע שיהיה זה נכון וצודק, כסילוק סופי ומוחלט של כל טענות הצדדים בעניין זה, לחייב את הנתבעת לשלם לתובע סך כולל של 9,900 ש"ח.

סכום זה ישולם תוך 90 יום מהיום, אחרת יצבור הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום ועד לתשלום בפועל. במקרה כזה, יחודשו הליכי ההוצאה לפועל בתיק 5160500920 לגביית הסכום הפסוק, כאמור לעיל. יוער, כי פרק הזמן של 90 יום – הארוך יותר מהמקובל – נקבע חלף חלוקה לתשלומים, נוכח ההסתייגות שהביע התובע בדיון הלא-פורמאלי מפני הצורך לעקוב אחרי ביצוע תשלומים חודשיים. מובן, עם זאת, כי טוב יהיה אם יבוצעו תשלומים על חשבון הסכום הפסוק לשיעורין, אם באופן חודשי ואם מעת לעת.

מובהר, כי סכום זה אינו כולל את סכום ההוצאות שנפסק בהחלטה קודמת בתיק זה (ואינו מבטל אותו).

ניתן היום, ט' סיוון תשפ"א, 20 מאי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דובי ראש האי
נתבע: אורית סלע
שופט :
עורכי דין: