ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דניאל גלר נגד מדינת ישראל שרות בתי הסוהר :

בפני כבוד ה שופטת הלית סילש

מבקש

דניאל גלר (אסיר)

נגד

משיבה
מדינת ישראל שרות בתי הסוהר

פסק דין

לפני בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות ברמלה, כבוד השופטת רבקה גלט מיום 14.1.2021, ת"ק 12108-05-20 ,במסגרתו מצאה כבוד השופטת גלט להורות על דחיית התביעה.

במסגרת כתב התביעה אשר הוגש לבית המשפט קמא, עתר התובע לפסיקתו של פיצוי כספים בגין אובדן והיזק לרכושו, וזאת בעת שהותו במאסר ועקב העברתו מבתי כלא שונים.

בכתב ההגנה הכחישה המשיבה את טענות המבקש, טענה כי המדובר בכתב תביעה שאינו בהיר בתוכנו או בפרטיו, המבקש מנהל הליכים דומים במקביל, ויש להורות על דחיית התביעה בהעדרה של עילה והעדרן של ראיות להוכחת טענותיו.

בפסק דינו של בית המשפט קמא, פורטה ההתנהלות הדיונית ונפסק כי התובע לא הרים את הנטל המוטל עליו להוכיח את תביעתו. בית המשפט התייחס, במפורש ובאריכות לכלל טענות המבקש, לרבות אלו אשר הועלו לקראת סיומו של ההליך.

במסגרת בקשת רשות הערעור טען המבקש כי שגה בית המשפט קמא עת פסק מחד גיסא כי קיים חוסר בפרטי ציוד, ואף מצא להציע לצדדים הסדר פשרה, ומאידך גיסא מצא לנכון להורות על דחיית התביעה. לשיטתו, דחיית התביעה מקורה בכך שלא נתן הסכמתו להצעת הפשרה. עוד ביקש המבקש להלין על חיובו בתשלום הוצאות המשיבה.

לאחר עיון בבקשת רשות הערעור, ובפסק דינו של בית המשפט קמא , באתי לכלל מסקנה כי דין בקשת רשות הערעור להידחות. טעמיי להלן;

בהתאם להלכתו של כבוד בית המשפט העליון, מידת התערבותה של ערכאת הערעור בפסקי דין אשר ניתנו על ידי בית המשפט לתביעות קטנות, מצומצמת ותעשה אך מקום בו הטעות או הכשל , ברורים ועולים מתוך הפסק.
על אלו יש להוסיף את ההלכה המנחה על פיה, לא בנקל תמצא ההצדקה להתערבות בקביעות עובדתיות של הערכאה הדיונית אשר שמעה את הראיות והתרשמה מעדים באופן בלתי אמצעי. (ראה המלומד א. גורן , סוגיות בסדר דין אזרחי, רע"א 2095/15 אולמי נפטון בת ים בע"מ נ' משיח (פורסם; 20.5.2015); רע"א 4570/16 "אורון אסולין" תיירות , נופש, אירועים נ' בן חיים (פורסם; 05.9.2016))

בתיק זה, לא מתקיימים החריגים המצדיקים את התערבותה של ערכאת הערעור וזאת לא בהיבט הראייתי - עובדתי, ולא בהיבט מסקנותיו של בית המשפט קמא.

להתרשמותי כי בית המשפט קמא הלך כברת דרך ארוכה לכיוונו של המבקש, תוך שניתנות על ידו הנחיות למשיבה להמצאתם של נתונים, כמו גם מתן אפשרות למבקש להוסיף ולהציג ראיות באשר לטענותיו בהליך.

בניגוד לנטען בבקשה, לא התרשמתי כי בית המשפט דחה את התביעה נוכח אי הסכמתו של המבקש למתווה להסדר זה או אחר, שכן פסק הדין מבוסס על הראיות (ולמעשה העדרן של אלו) כמו גם על בסיס טיעוני הצדדים. מכלול אלו, עומד בקנה אחד עם הכרעתו של בית המשפט קמא, ואין מקום להתערבותה של ערכאת הערעור.

באשר לפסיקת ההוצאות יובהר כי אין זו דרכה של ערכאת הערעור להתערב בשיעור פסיקת ההוצאות, ונוכח היקפו של ההליך בבית המשפט קמא, אין כל הצדקה לעשות כן.

סוף דבר, בקשת רשות הערעור נדחית.
המבקש יישא בהוצאות המשיבה, אשר לפנים משורת הדין נפסקות על הרף הנמוך בסך של 400 ₪.

המזכירות תתבקש להמציא את העתק פסק הדין.
ניתן היום, כ"ז אייר תשפ"א, 09 מאי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דניאל גלר
נתבע: מדינת ישראל שרות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: