ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו קריספיל נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופטת רננה גלפז מוקדי

עותר

אליהו קריספיל (אסיר)

נגד

משיבים

1.שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
2.מדינת ישראל

פסק דין

לפני עתירת אסיר (להלן: "המבקש") אשר הוגדרה דחופה להתיר לו לצאת לחופשה מיוחדת לרגל ברית המילה של נכדו.

המבקש, המרצה 16 שנות מאסר החל משנת 2015, טוען כי ביום 1.5.21 נולד לבנו יל ד בכור, המבקש עתר לפני המשיבים כבר ביום המחרת 2.5.21, להתיר לו להשתתף באירוע ברית המילה של נכדו אשר מתקיים היום (להלן: "הבקשה"), המבקש טען כי נפלה בחלקו זכות להיות סנדקו ולפיכך פנה בבקשתו ליציאה לחופשה מיוחדת. לדבריו, מדובר בנסיבות הומניטריות חריגות ומיוחדות, זאת בייחוד לאור תקופת הסגר הממושך ששרר עד לא מזמן בשל מגיפת הקורונה, אז נמנע מכלל האסירים יציאה לחופשות , כאשר במהלך התקופה, אף נדחתה בקשתו להשתתף בחתונת בנו יחידו. ב נוסף, ט ען המבקש כי עד לרגע הגשת העתירה לא התקבלה תשובת המשיבים ומכאן עתירתו הדחופה.
יצויין כי העתירה הוגשה היום בשעה 11:00 והוגדרה כ"דחופה" לאור מועד האירוע, היום בשעה 17:00 . בהתאם, נקבע דיון לשעה 14:00.

המשיבים טענו כי הבקשה נדונה ונדחתה על ידם עוד ביום 6.5.21 מפני שאינה עומדת בתנאים המנויים בפקודת הנציבות 04.40.44, פרק ח' "חופשה מטעמים מיוחדים" לפיה ניתן לאשר השתתפות אסיר בברית מילה לרגל הולדת בנו. בעניינו של המבקש, מדובר באירוע ברית נכדו ולכן דין העתירה להידחות. אשר לטענה בדבר נסיבות הומניטריות מיוחדות, טענו המשיבים כי אלו אינן מתקיימות ואין הצדקה לחרוג מהוראות הפקודה בעניינו של המבקש באופן שיפגע בעקרון השוויון. המשיבים טענו כי התנהלות המשיבים וההחלטה אשר יצאה מלפניהם, לדחות הבקשה ליציאה לחופשה מיוחדת לצורך השתתפות באירוע נכדו של המבקש, הינה סבירה בהחלט, ולא נפל בה כל פגם המצדיק התערבות בית המשפט.

אחר שעיינתי בטענות ושמעתי את הצדדים הגעתי למסקנה כי דין העתירה להידחות.
אפתח ואומר, החשיבות הרבה עבור המבקש ליטול חלק בברית נכדו היא ברורה והרגישות מובנת , אולם הבקשה אינה נכנסת לגדר המקרים המנויים בפקודה ככאלו המזכים ביציאה לחופשה מיוחדת. מכאן נשאלת השאלה האם מתקיימות בעניינו של המבקש נסיבות חריגות הומניטריות , אך לא מצאתי כי הוצגו בפניי נסיבות שכאלה.
מאחר שהבקשה אינה נכנסת לגדר הפקודה כאחד המקרים המצדיקים חופשה מיוחדת ומנגד, גם אין נסיבות מיוחדות המכניסות את הבקשה לגדר החלופה, התוצאה היא כי החלטת המשיבים לדחות את הבקשה, היא החלטה סבירה.
משעסקינן בהחלטה סבירה, אין מקום להתערבות שיפוטית.

לאור האמור, אין מנוס אלא לדחות את העתירה.
יש לקוות כי ניתן יהיה לאשר לבנו של המבקש לבקרו יחד עם הנכד על מנת שיוכל להכירו. כמו כן, אמליץ לשקול לאפשר למבקש לקחת חלק באירוע באמצעות ה- ZOOM.

פסק הדין יועבר בדחיפות לב"כ הצדדים ולעותר בעצמו.

ניתן היום, כ"ז אייר תשפ"א, 09 מאי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליהו קריספיל
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: