ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ירון יקותיאל כץ נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני:

כבוד השופטת איריס רש

המערער
ירון יקותיאל כץ
ע"י ב"כ: עו"ד תומר דור

-

המשיב
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד אריק יעקובי

פסק דין

מונח לפניי ערעור לפי סעיף 123 ל חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב] התשנ"ה - 1995 (להלן – החוק) על החלטת הוועדה הרפואית לעררים מיום 4.9.2019 (להלן - הוועדה) שניתנה במסגרת ענף ביטוח נפגעי עבודה. בהחלטתה קבעה הוועדה כי נכותו היציבה של המערער בגין תסמונת התעלה הקרפלית (דו"צ) עומדת על 9.75% וזאת החל מיום 12.11.2007.

המערער יליד 1960 עבד באחזקה ו השגחה והוכר על ידי המשיב כנפגע בעבודה בגין אימוץ כפות הידיים במהלך העבודה. תסמונת התעלה הקרפלית דו"צ ממנה סובל המערער הוכ רה כתאונת עבודה מיום 11.11.2007 מכח תורת המיקרוטראומה.

טענות הצדדים

לטענת המערער בקביעת הוועדה קיימת סתירה פנימית, בכך שהוועדה קבעה לו את מועד תחולת הנכות משנת 2007, על סמך בדיקת EMG מאותה שנה, בעוד ששיעור הנכות נקבע על פי הבדיקה הקלינית של הוועדה, תוך התעלמות מ ממצאי בדיקת ה – EMG משנת 2007 בה נמצאה תסמונת קשה משמאל וקלה עד בינונית מימין. לטענת המערער, הוועדה אינה יכולה לקבוע את מועד תחולת הנכות בשנת 2007 ומאידך לא להתייחס לשיעור הנכות שהיה קיים אז, על פי בדיקת ה – EMG, טרם הניתוח שעבר המערער בכפות הידיים. ככל שהוועדה סברה שנכותו משקפת את הבדיקה הקלינית שבצעה ביום 4.9.2019 (בדיקה שנערכה לאחר הניתוח שעבר המערער), הרי שיש לקבוע את מועד תחולת הנכות לשנת 2019.
יצוין כי בדיון שהתקיים בפני כבוד הרשם חסנין ביום 10.3.2020 הבהיר ב"כ המערער שהערעור נסוב על מועד תחולת הנכות בלבד (ולא על שיעור הנכות שנקבע על ידי הוועדה).

4. לטענת המשיב אין כל סתירה פנימית בהחלטת הוועדה. קביעת מועד התחולה בהתאם לבדיקת ה – EMG מצויה במתחם שיקול דעתה הרפואי והמקצועי של הוועדה. קביעת מועד תחולת הנכות אינה קביעת הנכות עצמה ודי באינד יקציה של תחילת הליקוי בהתאם לבדיקת ה – EMG על מנת לאפשר לוועדה להגיע להחלטתה. העובדה שהמערער ישן על זכויותיו וכעת אינו זכאי לפיצוי כספי עקב השיהוי אינה הופכת את החלטת הוועדה לשגויה.

דיון והכרעה

5. לאחר שעיינתי בפרוטוקול הוועדה ובמסמכים שבתיק, הגעתי לכלל מסקנה כי דין הערעור להתקבל מהנימוקים המפורטים להלן.

6. הלכה פסוקה היא כי בית-הדין מוסמך לדון במסגרת ערעור על החלטות ועדות רפואיות לעררים רק בשאלות משפטיות. כבר נקבע, כי במסגרת סמכותו בוחן בית-הדין אם הוועדה טעתה בשאלה שבחוק, חרגה מסמכותה, הסתמכה על שיקולים זרים או התעלמה מהוראה המחייבת אותה [עב"ל (ארצי) 10014/98 הוד - המל"ל, פד"ע לד 213 (1999)]. עוד נקבע כי קביעת שיעור הנכות וסעיפי הליקוי הרלבנטיים כמו גם מועד תחולת הנכות הן קביעות רפואיות מובהקות הנמצאות בתחום סמכותה הבלעדית של הוועדה ובית-הדין אינו מוסמך להתערב בהן [עב"ל (ארצי) 217/06 בן צבי - המל"ל (22.06.2006)].

7. בענייננו, מפרוטוקול הדיון עולה שהמערער התלונן בפני הוועדה על מצבו הרפואי העדכני – קושי באחיזת חפצים, איבוד תחושה, וכאבים חזקים בלילה שמעירים אותה מהשינה. עוד טען המערער כי לפני חצי שנה "הכל חזר" וכי הפגיעה ביד ימין, היד הדומיננטית, חמורה מהפגיעה ביד שמאל . הוועדה ערכה למערער בדיקה קלינית בה נמצאו הממצאים הבאים:

"בבדיקה: כף יד שמאל צלקת עדינה באזר הטנר בעקבות חתך בעבודה. צלקת עדינה לאחר CTR משמאל ללא דילדול שרירי הטנר ובהיפו טנר כוח APB תקין ושווה דו צדדית (מתלונן על כאב CMC1 ימין בעת הבדיקה) כוח אופננס ופינץ שמור ושווה.
סימן טינל חיובי דו צדדי
הוועדה עיינה ברישום מ- 16.2.07 – תוארה בדיקת EMG מתאימה ל CTS קשה משמאל וקל עד בינוני מימין הועדה עיינה בתשובת EMG מ- 5.1.19 – בינונית מימין וקלה עד בינונית משמאל".

8. בהסתמך על ממצאים אלו ועל המסמכים הרפואיים שהיו בפניה, הגיעה הוועדה למסקנות שלהלן:

"הוועדה דוחה את הערעור.
ממצאי הבדיקה הגופנית אינם מצביעים על פגיעה שמקנה אחוזי נכות גבוהים יותר משנקבעו בדרג ראשון לא עבור יד ימין ולא עבור יד שמאל לגבי התחולה – בדיקת ה – EMG מ 2007 תו חמת את תחילת הנכות לתקופה זו.
נכותו כפי שנקבע בועדה מחוזית
5% לפי סעיף 31 (4)(א) בגין CTS מימין
5% לפי סעיף 31(4)(א) בגין CTS משמאל
סך הכל נכותו 9.75% מ- 12.11.07".

9. קביעת הוועדה בדבר מועד התחולה אינה מנומקת. המערער ציין במפורש כי חלה הטבה במצבו ורק לפני חצי שנה "הכל חזר". כך גם, ב"כ המערער התייחס בפירוט לקושי בקביעת מועד תחולת הנכות בשנת 2007 ובכלל זה לניתוח שעבר המערער ביד שמאל ולשיפור במצבו בעקבות הניתוח. הוועדה לא מסבירה מדוע היא קובעת את מועד תחולת הנכות לשנת 2007 וזאת למרות השוני בחומרת הממצאים ביחס לידיים, כך שבעוד שעל פי ממצאי בדיקת הדימות (EMG) משנת 2007, נמצאה תסמונת קשה משמאל וקלה עד בינוני מימין, לאחר הניתוח ביד שמאל חלה הטבה ביד זו ובבדיקת EMG בשנת 2019 התסמונת ביד שמאל קלה עד בינונית וביד ימין הוחמרה לדרגה בינונית.

10. אשר על כן, עניינו של המערער יוחזר לוועדה הרפואית לעררים באותו הרכב על מנת שתדון מחדש במועד תחולת הנכות בשים לב לניתוח שעבר המערער ביד שמאל. החלטת הוועדה תהיה מפורטת ומנומקת.

11. המשיב יישא בהוצאות המערער בסך של 3,000 ש"ח, שישולמו בתוך 30 ימים מהיום.

12. הצדדים רשאים לפנות בבקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים תוך 30 יום מקבלת פסק דין זה.

ניתן היום, ו' תמוז תש"פ, (28 יוני 2020), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .


מעורבים
תובע: ירון יקותיאל כץ
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: