ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אפרת רחמים נגד המוסד לביטוח לאומי :

08 מאי 2020
לפני: כבוד השופטת אופירה דגן-טוכמכר

התובעת:
אפרת רחמים
בעצמה

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד

החלטה

ביום 12.3.20 התקבלה לתיק בית הדין חוות דעתו של המומחה הרפואי פרופ' אייל שיינר ביחס לשאלת זכאותה של התובעת לגמלת שמירת, בגין התקופה שמיום 1/8/17 ועד מועד הלידה. בחוות דעתו המומחה קבע כי לאחר שהחלימה מהתפרצות של דלקת בלבלב התובעת לא הייתה במצב המסכן את עצמה או את העובר.
בחוות דעתו קבע המומחה כי בנסיבות העניין ועל יסוד המידע הרפואי הקיים, דלקת הלבלב שאובחנה ו שטופלה לא הייתה צריכה למנוע מהתובעת לשוב לעבודתה, שהיא עבודה פקידותית במהותה. עוד ציין המומחה כי הוא רואה טעם לפגם בכך שאותו רופא שהמליץ לתובעת על "שמירת הריון" נתן בידיה במקביל אישור לטוס לחו"ל, שבו ציין כי הריונה תקין.
התובעת, אשר איננה מיוצגת הגיש ה בקשה ארוכה להעברת שאלות הבהרה למומחה הרפואי והנתבע התנגד.
לאחר שעיינתי בטענות הצדדים מצאתי כי בקשתה של התובעת, המשתרעת על פני מספר עמודים, איננה מנוסחת בהתאם לדרך המקובלת, יש בה מידע רב אשר איננו רלוונטי לחוות הדעת הרפואית. התנסחות לעיתים חצופה ומזלזלת, וקשה לחלץ מהמסמך שאלות רלוונטיות שניתן להעביר למומחה.
עוד יש לציין כי התובעת שירבבה לשאלות ההבהרה עובדות החורגות מהתשתית העובדתית שנקבעה כגון – כי תפקידה הפקידותי במשרד השיכון התאפיי ן בתנאי "סטרס" מיוחדים . למותר לציין כי במסגרת שאלות הבהרה לא ניתן לשנות מהתשתית העובדתית שהוכחה.
על אף האמור ובשים לב לכך שהתובעת איננה מיוצגת, ומחובתו של בית הדין לסייע לה בניהול ענייניה אני סבורה כי ניתן לחלץ מהבקשה מספר שאלות שאותן ניתן להעביר למומחה. יחד עם זאת יש קושי במשלוח שאלות ההבהרה כאשר המסמכים הרפואיים שצירפה התובעת כלל אינם ניתנים לקריאה.
אציין, כי התובעת ביקשה להפנות את המומחה למסמכים רפואיים אשר לטענתה סותרים את הנחות המוצא שבחוות הדעת (כי לא סבלה מהתפרצויות של הדלקת בין השנים 2013-2017 וכי בעבר בתקופות הריון לא חוותה התפרצות של הדלקת).
לטענת התובעת, מהמסמכים הרפואיים שבידיה עולה כי סבלה מהתפרצות של דלקת לבלב בתקופה שבין השנים 2013 – 2017 ו כי באותן שנים טופלה במרפאות חירום "טרם" במתן מורפיום, וכן טענה כי חוותה בעברה הריון שנפסק בשל התפרצות של דלקת בלבלב.
כפי שכבר ציינתי, למרבה הצער לתמיכה בטענותיה התובעת צירפה אסופה של מסמכים בלתי קריאים לחלוטין, שאין כל טעם בהעברתם למומחה כפי שהם.
ככל שהתובעת עומדת על הטענות, כמפורט בסעיפים 6-7 לעיל עליה להמציא לתיק בית הדין עד ליום 28/5/20 העתק קריא של המסמכים הרפואיים (העתק מסמכים מ"טרם" ומסמכים הנוגעים להפסקת ההריון) על מנת שניתן יהיה להעבירם למומחה.
המזכירות מתבקשת לוודא קבלת החלטה זו על ידי התובעת, אשר איננה מיוצגת, ולקבוע את התיק לעיוני ביום 29/5/20.

ניתנה היום, י"ד אייר תש"פ, (08 מאי 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אפרת רחמים
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: