ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבו עדרא יאסר נגד מדינת ישראל :

ב"שפ 97 / 793

בפני: כבוד השופט י' קדמי

העורר: אבו עדרא יאסר

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי
בתל-אביב-יפו מיום 30.1.97 בב"ש
94/97 שניתנה על ידי כבוד השופט
א' בייזר

תאריך הישיבה: ג' באדר א' תשנ"ז (10.2.97)

בשם העורר: עו"ד נ. בטיטו

בשם המשיבה: עו"ד עמנואל לינדר

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

1. נגד העורר הוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב (ת.פ. 13/97) כתב אישום, המייחס לו החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית (כ12- ק"ג קנבוס) וכלים המשמשים להכנה ולצריכה של סם מסוכן.

עם הגשת כתב האישום, הורה בית המשפט - לבקשת התביעה - על מעצרו של העורר עד תום ההליכים בעניינו.

טענתו של בא-כוח העורר היא, כי אין בחומר החקירה תשתית ראייתית לכאורית מספקת להחזקת מרשו במעצר; ומכאן הערר שבפני.

2. ואלה, בתמצית, עיקרי העובדות הדרושות לבירור טענתו של בא-כוחו של העורר:

א. ביום 7.1.97, ערכה המשטרה חיפוש בבית אביו של העורר, בקרית משה שברחובות, כאשר העורר נמצא במקום.

ב. בית אביו של העורר נמצא באיזור פרדסים. חולית מחפשים נכנסה לפרדס הסמוך לבית; ובמהלך החיפוש שערכה שם, נתגלו שני שקים מלאים בקנבוס תלויים על שני עצים סמוכים, שבסביבתם נתגלו מספר אריזות של זרעי קנבוס.

ג. השוטרים החליפו את השקים בשקים אחרים שהכילו חומר "תמים"; ובמקום הוצבה תצפית במארב למי שיבוא "לטפל" בשקים.

ד. מספר שעות לאחר שהשוטרים סיימו את החיפוש בבית אבי העורר ועזבו את המקום - למעט התצפית שנותרה במארב כאמור - הגיע העורר לאותו קטע בפרדס שבו נמצאו שני השקים.

ה. התנהגותו של העורר באותו קטע פרדס, מתוארת על ידי האחראי על התצפית כדלקמן:

"בסמוך לשעה 16.05 ראיתי אדם לבוש מעיל שחור ומכנס כהה (העורר - י.ק.) מתקרב לכיוון העץ שבשורה ה13- (שעליו היה קשור אחד משני שקי "הקנבוס" - י.ק.) ... כשהאדם הגיע למרחק של כ5- עצים מהעץ בשורה 13 ... הוא נעצר התכופף מעט והסתכל לכל הכיוונים. לאחר מכן, קם התקדם בזהירות עוד כמה עצים לכיוון העץ המדובר, הסתכל שוב בצדדים ואז חזר לכיוון הפחונים שם נעצר שוב הסתכל לכיוון העץ המדובר, התכופף שוב ושוב, הסתכל לכל הכיוונים ואז קם והלך לכיוון העץ בשורה ה13-. ניגש לעץ במרחק כמטר שניים מהעץ ואז פתאום הסתובב והתחיל לרוץ במהירות ברגע זה הודעתי בקשר שאני יוצא ... ורצתי לכיוונו של האדם ... וצעקתי לו עצור משטרה ... ניגשתי אליו ושאלתי מה הוא עושה פה, האדם נראה משתהה בתשובה ולא יודע מה לענות. הודעתי לאדם שהוא עצור בחשד לאחזקת סם שלא לצריכה עצמית ובקשתי שיתלווה אלי. בינתיים האדם אמר "באתי לפה לחפש פרות". ניגשתי יחד עם החשוד לעץ ושאלתי אותו האם הוא היה במקום הזה, כלומר ליד העץ שעליו נתפשו הסמים והאדם החשוד אמר "לא, לא הייתי פה". ניגשתי עם החשוד לפחונים ושאלתי האם הוא היה בנקודה ליד הפחונים ... והחשוד ענה "לא הייתי פה בכלל". ניגשתי יחד עם החשוד לשביל שבין השורה ה12- ו13- שבו ראיתי את החשוד מגיע ממנו ושאלתי אותו האם פה הוא היה והחשוד השיב בשלילה. כבלתי את החשוד ..."

ו. אף שטענתו של העורר כי חיפש בפרדס "פרות" לא התיישבה עם התנהגותו - ובמיוחד לא עם בריחתו הפתאומית, השהיית תשובתו לפשר מעשיו במקום והכחשה מוחלטת של מסלול התקרבותו לעץ שעליו היו הסמים - נחקרו עדים רלבנטיים לטענה זו ונמצא כי אין לה בסיס.

3. כאמור, בית המשפט המחוזי מצא בהתנהגותו של העורר בפרדס - כפי שזו נצפתה ותוארה על ידי הממונה על המארב שהוצב במקום, על רקע הפרכת הטענה בדבר החיפוש אחר "פרות" או "עגלים" תועים - תשתית ראייתית מספקת להחזקה במעצר; ואנכי לא מצאתי בהשגותיו של בא-כוח העורר כנגד מימצאו זה של בית המשפט המחוזי, עילה להתערב בהחלטתו.

הצורה שבה התקרב העורר אל העצים שעליהם הוסתרו שני שקי הקנבוס, בריחתו הפתאומית כאשר נמצא בטווח מגע עם אחד השקים והשתהותו במתן תשובה לשאלה בדבר פשר מעשיו במקום, מקימים בסיס לקיומו של קשר בין העורר לבין שני השקים; ובסיס זה מתחזק בהתכחשותו של העורר להימצאותו באותן נקודות רגישות בפרדס, שעליהן הצביע בפניו איש התצפית. בסיס זה, מחייב, בנסיבות הענין, מתן הסבר מצדו של המערער. כאמור, ההסבר ניתן באופן ובצורה המקימים, כשלעצמם, חשד של ממש בדבר אמינותו; והוא הופרך מאוחר יותר בחקירת הנוגעים בדבר.

4. לאור האמור לעיל, הערר נדחה.

ניתנה היום, ה' באדר א' תשנ"ז (12.2.97).


העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97007930.H01
/שס


מעורבים
תובע: אבו עדרא יאסר
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: