ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פלד יעקב נגד מדינת ישראל :

רע"פ 97 / 1040

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המבקש: פלד יעקב

נגד

המשיב: מדינת ישראל

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט
המחוזי בתל-אביב-יפו מיום 7.1.97 בערעורים
פליליים 1253/94, 1324/94 ו1475/94-, שניתן
על ידי כבוד השופטים: י. גרוס, י. בן שלמה,
מ. רובינשטיין

בשם המבקש: בעצמו

בית המשפט העליון

החלטה

המבקש ושני אנשים נוספים הורשעו בבית משפט השלום בתל-אביב-יפו בעבירת תגרה (סעיף 191 לחוק העונשין, התשל"ז1977-). בפסק דין קצר קבע בית המשפט (כבוד השופט ברא"ז):

"את טענת הנאשם 1 (המבקש - א.ב.) בדבר הגנה עצמית אני דוחה. אינני מאמין לנאשם כי הנגיחה שנגח היתה תוך הגנה עצמית...
כל אימת שיש סתירה בין עדויות עדי התביעה ועדויות הנאשמים אני מעדיף ללא סייג את עדויות עדי התביעה. שוכנעתי למעלה מכל ספק סביר כי כל אחד מהנאשמים היה מעורב בתגרה. אני מרשיע את כל אחד משלושת הנאשמים בעבירה המיוחסת להם עבירת תגרה עבירה על סעיף 191 לחוק העונשין."

המבקש ושני הנאשמים האחרים ערערו על פסק הדין לבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (כבוד השופטים י. גרוס, י. בן שלמה ו-מ. רובינשטיין). בית המשפט קבע, כי אין בפסק הדין קביעות עובדתיות לגבי שני הנאשמים הנוספים ולפיכך קיבל את ערעורם וזיכה אותם. לעומת זאת, קבע בית המשפט, כי המבקש הודה בביצוע העבירה המיוחסת לו וטען להגנה עצמית, על פי סעיף 34י לחוק. כיון שכך היה מוטל על המבקש הנטל להוכיח את טענה זו ומשדחה אותה בית משפט השלום לא יתערב בית משפט שלערעור בקביעתו. עוד ציין בית המשפט, כי זיכויו של צד לקטטה אינו מונע הרשעתו של הצד השני. לענין זה הסתמך בית המשפט על ע"פ 223/72 עזרא נ' מדינת ישראל, פ"ד כו (2) 847.

בבקשת רשות הערעור המונחת לפני טוען המבקש, כי היה מקום לקבוע דין אחד לו ולשני הנאשמים האחרים ומשאלה זוכו בהיעדר ממצאים לגביהם היה מקום לזכות גם אותו.

לאחר שעיינתי בחומר המונח בפני נחה דעתי, כי דין הבקשה להידחות. כידוע, רשות ערעור אינה ניתנת כדבר שבשיגרה, אלא רק אם מתגלית בעיה משפטית בעלת חשיבות או אם עולה נושא אחר שחשיבותו היא כללית (ראה: ר"ע 103/82 חניון חיפה בע"מ נ' מצת אור בע"מ, פ"ד לו (3) 123). אין זה המקרה שבפנינו. בית המשפט המחוזי נימק את ההבחנה שעשה בין המבקש לבין שני הנאשמים האחרים וטענות המבקש נגד הבחנה זו אינן מגלות עילה למתן רשות ערעור.

הבקשה נדחית.

ניתנה היום, י"ב אדר א' התשנ"ז (19.2.97).
א
העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97010400.A01/דז/


מעורבים
תובע: פלד יעקב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: