ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אגוזי יוסף נגד קלע אורי :

רע"א 97 / 691

בפני: כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן

המערער: אגוזי יוסף

נגד

המשיב: קלע אורי

בקשת רשות ערעור על החלטת
בית המשפט המחוזי בנצרת
מיום 5.1.97 בבר"ע 199/96
שניתנה על-ידי כבוד הנשיא
י. אברמוביץ

ב"כ המבקש: עו"ד ח. נועם

בית המשפט העליון בירושלים

החלטה

זוהי בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת (כבוד הנשיא י. אברמוביץ) מיום 5.1.97, לפיה הורה על עיכוב יציאתו של המבקש מן הארץ עד לדיון בבקשה לעיכוב שיתקיים בפני ראש ההוצאה לפועל בנוכחות הצדדים.

1. המבקש (להלן: החייב) הוא תושב חוץ אשר חייב למשיב (להלן: הנושה) כספים לפי פסק דין בסכום של כ900,000- ש"ח. לנושה נודע כי החייב מתעתד להגיע ארצה לרגל חתונת בנו וביקש מראש ההוצאה לפועל להוציא כנגדו צו לעיכוב יציאה מן הארץ במעמד צד אחד. ראש ההוצאה לפועל סרב ליתן את הצו המבוקש בקובעו שהמשיב הינו תושב חוץ ואין נימוקים מיוחדים המצדיקים למנוע מתושב חוץ לשוב למקום מושבו. על כך ערער המבקש לבית המשפט המחוזי שקיבל את הערעור, באשר לפי תצהירו של המבקש, החייב הוא בעל מניות בחברה הרשומה בישראל, וניתן להסדיר את תשלום החוב באמצעות מניות אלה. משיש לחייב רכוש בארץ יכול עיכוב היציאה מן הארץ, אם וכאשר יגיע לכאן החייב, לאפשר את פרעון החוב בהסדר כלשהו. בנסיבות מיוחדות אלה, מצא השופט להורות על עיכוב זמני עד לדיון במעמד שני הצדדים בפני ראש ההוצאה לפועל.

3. המבקש טוען לפגיעה בזכות יסוד שלו ובחירותו תוך התעלמות מן ההלכות שיצאו מלפני בית משפט זה בענין עיכוב יציאתם מן הארץ של תושבי חוץ שאין מעכבים יציאתם אלא בנסיבות מיוחדות.

4. דין הבקשה להידחות. בית משפט קמא נתן צו זמני עד שתשמע הבקשה בפני יו"ר ההוצאה לפועל במעמד החייב עצמו. אינני סבורה שיש לקיים דיון בהוצאה לפועל רק במעמד החייב עצמו שכן, יכול להתקיים דיון כזה אם החייב מיוצג. אין בכך כדי לפגוע בחובת הופעתו של החייב, אם דרוש הוא לצורך קיום הבירור, למשל אם ההליך מחייב הגשת תצהיר והוא נדרש לבוא להחקר עליו. על כל אלה יהיה על ראש ההוצאה לפועל להחליט בדונו בבקשה במעמד שני הצדדים.

5. אשר על כן, נדחית הבקשה ללא הזמנת תשובת הצד שכנגד וללא צו להוצאות.

ניתנה היום, יד' באדר ב' תשנ"ז (23.3.97).

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
חז69197/
97006910.J01


מעורבים
תובע: אגוזי יוסף
נתבע: קלע אורי
שופט :
עורכי דין: