ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אמיתי טלמור נגד לאה טלמור :

בש"א 97 / 1314

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המערער: אמיתי טלמור

נגד

המשיב: לאה טלמור

ערעור על החלטת הרשמת מיום 26.2.97

בית המשפט העליון

החלטה

המבקש מבקש לערער על החלטת כבוד הרשמת א' אפעל-גבאי מיום 28.1.97, החלטה על מחיקת בקשת רשות ערעור וערעור שהוגשו על-ידי המבקש בשנת 1992. זאת מחמת אי-תשלום אגרה ואי-הפקדת ערבון. דא עקא, מזכירות בית המשפט העליון סרבה לקבל את הערעור בצורתו הנוכחית , כיון שהמבקש לא שילם אגרת ערעור ולא הגיש את בקשתו בצורה ובאופן הקבועים בדין. עם זאת ניתנה למבקש ארכה להשלים את ערעורו ולהגישו כדין.

המבקש בחר שלא לעשות כן וביקש להביא את ערעורו בפני שופט. זאת בהסתמך על תקנה 421 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד1984- (להלן: "התקנות").

המבקש מסתמך על החלטת כבוד הרשם ש' צור בע"פ 4726/90 שילון נ' מדינת ישראל, (לא פורסם) שם ציין כבוד הרשם, אגב דחיית בקשה להארכת מועד להגשת ערעור, כי "מידי יום מתקבלים בבית המשפט ערעורים רבים שאינם אלא פניה פשוטה - ולו בכתב יד - לבית המשפט ולעתים אף בלא נימוקים. נוהלי בית המשפט המחייבים קבלתם של כל הערעורים הללו ובמידת הצורך נדרשת השלמת החסר במהלך הטיפול בערעור, לאחר הגשתו."

אכן, בית משפט זה לא ימהר לסגור את דלתותיו בפני מתדיין שאינו בקי בסדרי הדין או שמטעמים אחרים אינו מצליח לעמוד בדרישות הדיוניות הקבועות בדין. לשם כך נקבעו הסדרים נוהליים מיוחדים בבית משפט זה והוקם מדור נפרד שכל עניינו במתדיינים בלתי מיוצגים שסדרי הדין אינם מוכרים להם כל צרכם. גם בעניינו של המבקש יושמה גישה זו, אלא שהמבקש בחר שלא לנהוג לפי המוצע לו אלא להתנגח ולנהל את ההליך לשיטתו. במסגרת זאת הוסיף טענות בכתב יד, חלקן בדף מצולם וחלקן בכתב יד, וצרף תצלומים ממוזערים של מסמכים שונים. בדרישות התקנות - לא עמד.

בנסיבות אלו אין בפני ערעור שיש לקבלו לרישום. הסדר והנוהל התקינים מחייבים קיום סדרים שיאפשרו לבית המשפט ולבעלי הדין להתייחס ביעילות להליכים שבפניהם. המבקש בחר לסטות מהסדר והנוהל התקינים - ולעניין זה אין לו להלין אלא על עצמו.

אין לקבל את ערעורו של המערער לרישום.

ניתנה היום ט"ז בניסן התשנ"ז (23.04.97)

א
העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97013140.A01/דז


מעורבים
תובע: אמיתי טלמור
נתבע: לאה טלמור
שופט :
עורכי דין: