ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נועם קצב נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופט א' מצא
כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן
כבוד השופט י' טירקל

המערער: נועם קצב

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערעור על פסק-דין בית המשפט המחוזי
בתל-אביב-יפו מיום 30.12.96
ת.פ. 440/94 שניתן על ידי כבוד
השופט נ' עמית.

תאריך הישיבה: כ"א באייר התשנ"ז (28.05.97)

בשם המערער: עו"ד רן מרכוס

בשם המשיבה: עו"ד אביה אלף

בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

המערער רכש מעולים חדשים מכוניות פרטיות שחל עליהן פטור ממכס. כשמכר את המכוניות לאחרים צוידו הרוכשים במסמכים שהעידו שהמכס החל עליהן שולם. בדיעבד הוברר כי המסמכים הללו זויפו. מי שזייף את המסמכים, יצחק סרור, הובא לדין והורשע. משהועמד גם המערער לדין טען להגנתו, שהשתמש בשירותיו של סרור - בעוד הלה מציג עצמו בפניו בשם אחר - לשם תשלום המכס החל על המכוניות. בדיקת הראיות הובילה את בית המשפט המחוזי לכלל מסקנה כי המערער וסרור פעלו בעצה משותפת ביניהם: המערער היה מי שיצר את הקשר עם מוכרי ורוכשי המכוניות. סרור היה מי שזייף את המסמכים שבעזרתם הונו השניים הן את קופת המדינה והן את הרוכשים. המערער הורשע בעבירות שיוחסו לו בכתב באישום: קשירת קשר לביצוע פשע, שימוש במרמה במסמך הקשור לבעלות רכב, זיוף של מסמך כזה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות נוספות לפי פקודת המכס, חוק מס קניה (טובין ושירותים) וחוק מס ערך מוסף. משהורשע המערער בדין גזר עליו בית המשפט שלוש שנות מאסר, מחצית התקופה לריצוי בפועל ומחציתה על-תנאי.

הערעור שלפנינו הופנה כנגד ההרשעה וכנגד חומרת העונש. לאחר עיון בטענות הסניגור נחה דעתנו כי הערעור אינו מצריך תשובה. הרשעת המערער התבססה על מכלול של ראיות נסיבתיות שנגעו לשתים-עשרה העיסקאות שבעטיין הובא לדין. השופט המלומד בחן בקפידה את פרטיה של כל אחת ואחת מן העיסקאות, וכן את הנסיבות העובדתיות שאפפו את מערכת יחסיו של המערער עם סרור. ומששקל את הסבריו של המערער הגיע לכלל מסקנה, כי הנסיבות שהוכחו מבססות את אשמת המערער בעבירות שיוחסו לו מעבר לספק סביר. עיינו בנימוקי השופט ובטענות הסניגור ולא מצאנו כל פגם או טעות בצדקת המסקנה אליה הגיע השופט. שקלנו גם את בקשת הסניגור להבאת ראיות נוספות בערעור, ולא מצאנו טעם המצדיק היענות לבקשה, לא מן הפן הדיוני ולא מן הפן המהותי.

אף בעונש שהושת על המערער איננו רואים מקום להתערב. למערער יש אמנם גם נסיבות אישיות הראויות להתחשבות. ברם, בקבעו את עונשו הביא בית המשפט בחשבון, במסגרת שיקוליו, גם את נסיבותיו האישיות. המערער נמצא אשם בסדרה של עבירות שהן חמורות לפי מהותן ונסיבות ביצוען. העבירות בוצעו על-ידיו בשיטתיות, תוך גרימת נזק לא מבוטל לקופת המדינה ולרוכשים התמימים להם מכר, במחיר מלא, מכוניות שלא שולם בגינן מכס, תוך הצגתם של מסמכים מזוייפים. בנסיבות אלו אין לומר כי העונש שהושת עליו הינו חמור במידה שתצדיק את התערבותנו.

הערעור, על שני חלקיו, נדחה.

ניתן היום, כ"א באייר תשנ"ז (28.5.97).

ט

צ ו

לבקשת הסניגור, ובלא התנגדות מטעם המשיבה, הננו מעכבים את תחילת ריצוי המאסר על-ידי המערער. על המערער להתייצב לשם ריצוי עונשו במזכירות הפלילית של בית המשפט המחוזי בתל-אביב ביום ראשון 8.6.97 לא יאוחר מהשעה 10:00 לפני-הצהרים.

ניתן היום, כ"א באייר תשנ"ז (28.5.97).

ט

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97001610.F06


מעורבים
תובע: נועם קצב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: