ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש.ח.ק. קפואים בע"מ נגד בנימין שלמה כהן :

בפני כבוד ה רשם בכיר מוהנד חליאלה

תובעים

ש.ח.ק. קפואים בע"מ

נגד

נתבעים
בנימין שלמה כהן

החלטה

1.מונחת לפני בקשה להעברת התובענה לבית המשפט השלום בתל - אביב .

2.מדבור בשטר חוב.

3.התובעת פתחה את התיק בלשכת תל-אביב. לטענתה הסמכות המקומית נתונה לבית משפט השלום בתל- אביב מכוח החלופה של המקום המיועד לקיום ההתחייבות.

4.הנתבע טען כי לא נקבע בשטר מקום קיום ההתחייבות, ומעבר לכך לתובעת סניפים ברחבי הארץ .
לטענת הנתבע ,הסמכות המקומית נתונה לבית המשפט בטבריה מכוח מקום ביצוע העסקה , מקום הספקת הסחורה ומקום עסקו של החייב בטבריה.

דיון והכרעה:

5.הסוגיה של סמכות מקומית בהתנגדות לביצוע שטרות היא סוגיה מסורבלת שמעסקיה את בתי המשפט תכופות.

לאחרונה סיכם בית המשפט המחוזי בנצרת את המצב המשפטי העדכני בסוגיה שלפניי, וכך כתב: "המבקשת בחרה להגיש את התובענה בלשכת ההוצאה לפועל, כבקשה לביצוע שטר, ולא כתביעה אזרחית בבית המשפט... קיימת הבחנה ברורה בין סוגי ההליכים: בעוד שבתביעה אזרחית בבית המשפט, עומדת לתובע הזכות לבחור, מבין בתי המשפט המוסמכים על פי אחת החלופות שבתקנה 3(א) לתקנות, באיזה בית משפט תידון תביעתו, הרי שבבקשה לביצוע שטר, המוגשת בלשכת ההוצאה לפועל, שונים הם פני הדברים: הזוכה על פי השטר (בענייננו המבקשת), אכן רשאי להגיש את הבקשה לביצוע השטר בכל לשכת הוצל"פ שיבחר ולציין בה איזהו בית המשפט המוסמך לדון בהתנגדות לביצוע השטר. החייב, לעומת זאת, איננו חייב להגיש את ההתנגדות באותה לשכה שבה הוגשה הבקשה לביצוע השטר. בעניין זה חל שינוי בחקיקת המשנה וכיום, בהתאם לתקנה 106(א) לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם - 1979, כפי שתוקנה בשנת 2018, רשאי החייב להגיש את ההתנגדות "ללשכה שבה הוגשה הבקשה לביצוע או ללשכה שליד בית המשפט שלו הסמכות המקומית לדון בתביעה על פי השטר" (תקנות ההוצאה לפועל (תיקון) התשע"ח - 2018, ק"ת 8055, כ"ד באב התשע"ח, 5.8.2018)... מתיקון זה עולה, כי המחוקק ביקש להקל על החייבים, בכך שכיום עומדת לרשותם האפשרות להגיש את ההתנגדות לביצוע שטר בלשכת ההוצאה לפועל שבה הוגשה הבקשה לביצוע השטר או בלשכה שליד בית המשפט שלו הסמכות המקומית לדון בתביעה על פי השטר. נוכח תיקון זה בתקנות ההוצאה לפועל, ברי כי מקום בו בית המשפט שאליו העביר רשם ההוצאה לפועל את הבקשה לביצוע שטר עם ההתנגדות, מוצא כי הוא אכן בעל סמכות מקומית לדון בתביעה על פי השטר, עליו לדון בהתנגדות ולא להעבירה לבית משפט אחר. זאת, אף אם אותו בית משפט אחר גם הוא בעל סמכות מקומית לדון בתביעה שטרית זו" (רע"א (נצ') 25607-01-19 בית הספר תגליות בע"מ נ' מימון (15.1.2019), מפי כבוד השופט אילונה אריאלי).

ולענייננו –

6.התובעת אינה חולקת על כך שמקום עסקו של הנתבע בטבריה. מכאן יוצא כי גם אם לבית משפט השלום בתל אביב סמכות, מבחינת המקום, לדון בתובענה, ( ואינני קובע זאת) , אין מנ יעה שבית משפט זה ידון בה משגם הוא בעל סמכות מקומית.

7.לאור האמור ,אני קבוע כי התיק ימשיך להתנהל בבית משפט זה. הבקשה להעברת התובענה לתל אביב נדחית.

8.לאור נימוקי ההחלטה, לא ראית י הצדקה ל עשות צו להוצאות.

ניתנה היום, א' כסלו תש"פ, 29 נובמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש.ח.ק. קפואים בע"מ
נתבע: בנימין שלמה כהן
שופט :
עורכי דין: