ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין כספא ליסינג בע"מ נגד איילון חברה לביטוח בע"מ :

לפני כבוד ה רשמת הבכירה ליאת ירון

תובעת

כספא ליסינג בע"מ

נגד

נתבעת

איילון חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

תביעה זו עניינה נזק שנגרם לרכב מספר רישוי 22407801 בבעלות התובעת (להלן: "רכב התובעת") שהיה מעורב בתאונה מיום 1.3.18 (להלן: "התאונה"). התביעה הוגשה נגד מבטחת הרכב, שלטענת התובעת פגע ברכבה (להלן: "האופנוע").
סכום התביעה הועמד על הסך של 6,200 ₪ וכולל סך של 3,445 ₪ בגין הסכום שלטענת התובעת שילמה בגין תיקון הרכב בהתאם לחוות דעת השמאי מטעמה, סך של 624 ₪ בגין שכר שמאי התובעת וסך של 2,131 ₪ בגין ירידת הערך שנגרמה לרכב התובעת בהתאם לחוות דעת השמאי מטעמה.

לטענת התובעת, התאונה ארעה עת האופנוע עקף את רכבה בחוסר זהירות ופגע בחלקו השמאלי.

מנגד, טוענת הנתבעת כי התאונה ארעה עת האופנוע נסע אחרי רכב התובעת בכביש דו סטרי, בעל נתיב נסיעה אחד לכל כיוון, וכי עת אותת האופנוע ויצא לעקיפה, לפתע פנה רכב התובעת שמאלה לחניה של בניין ללא איתות , חסם את דרכו של האופנוע וכתוצאה מכך ארעה התאונה.

במעמד הדיון שהתקיים בפני העידו נהג רכב התובעת ונהג האופנוע.
לאחר ששמעתי את עדויות הצדדים, בחנתי את גרסאותיהם ועיינתי בכתבי הטענות על נספחיהם, אני קובעת כי לנהג האופנוע אחריות בשיעור של 80% להתרחשות התאונה ואילו לנהג רכב התובעת אחריות בשיעור של 20%.

נהג רכב התובעת, שעדותו הותירה עלי רושם מהימן, העיד כי הכביש בו ארעה התאונה הינו כביש בעל נתיב נסיעה אחד לכל כיוון. עוד העיד, כי ביום התאונה הכביש לא היה עמוס, שכן התאונה ארעה ב"חג פורים", ביום בו הכביש פנוי יחסית.

עוד העיד, כי נסע במהירות נמוכה , כי ביקש לפנות שמאלה לחניה, האט מהירות נסיעתו, אותת, החל בפניה שמאלה ואז "אני רואה שאופנוע ממש קרוב למראה השמאלית שלי ואז בלמתי ושברתי גם את ההגה קצת ימין וזה הסיבה שנהג האופנוע לא ראה איתות כי ברגע שפניתי האיתות הפסיק, האוטו עצר, אבל אינסטינקטיבית הזזתי את הרכב ימינה ואז האופנוע החליק עליי" (עמ' 1 שורות 14-17 לפרוטוקול).
משנשאל כיצד זה הבחין באופנוע רק כשהיה שבריר שניה ממנו, השיב כי האופנוע נסע מהר (עמ' 2 שורה 34 לפרוטוקול).

עדות זו מתיישבת עם האמור בטופס "הודעה על תאונת דרכים", שצורף כנספח לכתב התביעה, בו צוין כי טרם התאונה אותת נהג רכב התובעת , כי ביקש לפנות שמאלה לחניה וכי לפתע הבחין באופנוע עוקף אותו באמצעות נסיעה בנתיב הנסיעה הנגדי ומיד בלם את רכבו. אוסיף, כי השרטוט ששורטט בטופס ההודעה מתיישב אף הוא עם עדות נהג רכב התובעת.

נהג האופנוע העיד כי הבחין ברכב התובעת עומד, כי האט את מהירות נסיעתו וכי עת החל בעקיפה, לפתע פנה רכב התובעת שמאלה מבלי לאותת. עוד אישר בעדותו כי החניות שלצד הכביש בו ארעה התאונה היו עמוסות. משנשאל מדוע אם כן לא המתין כדי לאפשר לרכב התובעת לפנות שמאלה לחניון, לא מצאתי כי היה בפיו מענה ענייני עת השיב כי "ואם הוא עומד מחכה למישהו שירד מהכביש אני לא יודע" (עמ' 4 שורה 31 לפרוטוקול).

זאת ועוד משנשאל האם צפצף לנהג רכב התובעת והאם היה בקשר עין עימו, לא יכול היה לאשר זאת עת השיב כי: "אני לא נביא, הוא צריך לאותת. זה לא נכון מה שאת אומרת מה אני אשלח לו סמס ואגיד לו אתה פונה?" (עמ' 4 שורות 34-35 לפרוטוקול).

לא סביר בעיני כי בהינתן שלשיטת נהג האופנוע עצמו הבחין ברכב התובעת עומד, ובהינתן שאין מחלוקת כי החניות בצד הדרך היו עמוסות וכי מצד שמאל היה חניון, לא יסיק נהג האופנוע כי רכב התובעת מבקש לפנות שמאלה לחניון. בנסיבות אלה, היה על נהג האופנוע לאפשר לרכב התובעת לפנות לחניון.
לצד האמור, שעה שנהג רכב התובעת אישר בעדותו כי לא עצר את רכב התובעת טרם החל בפניה שמאלה (עמ' 2 שורות 12-13 לפרוטוקול), לא ראיתי לפטור אותו מאחריות לקרות התאונה.
בנסיבות שפורטו מעלה, אני קובעת כי לנהג האופנוע אחריות בשיעור של 80% לקרות התאונה ואילו לנהג רכב התובעת אחריות בשיעור של 20%.

בהתאם, מחייבת את הנתבעת לשלם לתובעת סך של 4,960 ₪ בתוספת הוצאות בסך של 774 ₪ ושכר טרחת עו"ד בסך של 1,800 ₪.
הסכומים המפורטים לעיל ישולמו תוך 30 ימים מעת המצאת פסק הדין לידי הנתבעת, שאם לא כן, יישאו הפרשי הצמדה וריבית כדין מיום מתן פסק הדין ועד ליום התשלום בפועל.
זכות ערעור לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד תוך 45 ימים.
המזכירות תשלח את פסק הדין לצדדים ותסגור את התיק.

ניתן היום, ד' תמוז תשע"ט, 07 יולי 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: כספא ליסינג בע"מ
נתבע: איילון חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: