ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רחמים רפאילוב נגד עיריית יבנה :

בפני כבוד ה שופטת אדנקו סבחת- חיימוביץ

המבקש

רחמים רפאילוב

נגד

המשיבה
עיריית יבנה

החלטה

בפניי בקשה לביטול הכרעת דין וגזר דין שניתנו כנגד המבקש ביום 15.1.19 בהעדרו מכוח סעיף 240 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982.

כנגד המבקש כתב אישום ביום 5.7.18 בגין החניית רכבו בניגוד לתמרור 432/433, עבירה לפי סעיף 11 לחוק עזר עירוני ליבנה (העמדת רכב וחנייתו) התשס"ה -2004.

עסקינן בעבירות של ברירת קנס, וכתב אישום הוגש לנוכח בקשת המבקש להישפט.

ביום 15.1.19 הורשע המבקש ונגזר דינו בהעדרו לאחר שזומן כדין ולא התייצב לדיון. הוטל עליו קנס בסך 500 ₪ או 5 ימי מאסר תמורתו.

המבקש עתר לבטל את פסק הדין בשל ה יעדרות מטעמים רפואיים. המבקש הוא חולה לב וסכרת ויום קודם לדיון נפל למשכב ועל כן ביום הדיון, פנה המבקש לרופא משפחה שהורה לו על מנוחה למשך 5 ימים. לאור זאת הגיש לבית המשפט בקשה לדחיית מועד הדיון תוך כדי צירוף אישור המחלה 10 דק' לפני מועד הדיון.

המשיבה טענה, כי המבקש יכול היה להגיש את הבקשה באמצעות בני משפחתו יום קודם לדיון ולא מספר דקות לפני מועד הדיון, וכי היה באפשרותו לפנות טלפונית לבית המשפט ולמשרדי המשיבה ולהודיע על היעדרותו מטעמים רפואיים והוא בחר שלא לעשות כן. בשים לב לנסיבות הרפואיות הותירה המבקשת את הבקשה לשיקול דעת בית המשפט.

דיון והכרעה
לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובת המשיבה שוכנעתי, כי דין הבקשה להתקבל.

אין מחלוקת, כי המבקש זומן כדין לדיון, לא התייצב אליו ולכן הורשע ונגזר דינו בהעדרו . הבקשה לדחיית הדיון הוגשה לתיק בית המשפט ביום הדיון והובאה לעיוני רק לאחר שניתן פסק הדין. בנסיבות אלו לא נפל כל פגם בהליך עצמו.

על בית המשפט, לבחון האם ישנה הצדקה לביטול פסק הדין מטעמים שאינם פגם בהליך עצמו , אלא באפשרות שטענותיו של המבקש לגופם עשויים להביא לשינוי התוצאה בתיק.
הלכה היא, כי בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר, בטענה לעיוות דין, צריכה להיות מלווה בתשתית ראייתית בעלת משקל המצביעה על פוטנציאל ממשי לשינוי התוצאה (ראו רע"פ 2474/18 יואל גולדנברג נ' מדינת ישראל ( 26.7.18) וההפניות בפסקה 9) .

המבקש בבקשתו לביטול פסק הדין לא חלק על העובדות המצוינות בכתב האישום אלא ביקש לבטל את פסק הדין שניתן כנגדו מטעמים בריאותיים וטכניים בלבד. בנסיבות אלה, לא הצביע המבקש על כל הגנה ולא על עיוות דין שייגרם לו מאי ביטול פסק הדין.

אישור המחלה שצורף אינו תקף למוסדות משפטיים ויש לתהות על התנהלות הנאשם שלא פנה בבקשה מתאימה יום קודם לדיון ובחר לעשות כן ב יום הדיון ובכך גרם תקלה נוספת ולמתן פסק דין כנגדו.

יחד עם זאת, בשים לב לכך שהבקשה הוגשה בתוך ימים ספורים ממועד מתן פסק הדין, בהתחשב במצבו הרפואי של הנאשם במועד הדיון ולפנים משורת הדין מצאתי להיעתר לבקשה.

לנוכח כל האמור לעיל, אני מורה על ביטול הכרעת הדין וגזר הדין מיום 15.1.19 ומורה על דיון בתיק במעמד הצדדים ביום 5.11.19 בשעה 9:00.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, י' סיוון תשע"ט, 13 יוני 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רחמים רפאילוב
נתבע: עיריית יבנה
שופט :
עורכי דין: