ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רובין נגד אריה חברה לביטוח בע"מ :


בתי המשפט

בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו

א 001998/07

בפני:

כב' הרשם איתן אורנשטיין

ע"י ב"כ עו"ד

מוקדי

התובעים

נ ג ד

אריה חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

עבדי

הנתבעת

החלטה

1. לפני בקשה למינוי מומחים רפואיים במסגרת תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף ונפש כתוצאה מתאונת דרכים שאירעה לתובעים ביום 26.8.2005, בה נהרגה בתם הפעוטה, שחל עליה חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975.

תובע 1

2. התובע 1 (להלן: "התובע"), יליד 1976, פונה ממקום התאונה תחילה לבית החולים "פוריה" בטבריה, אולם נוכח חומרת פגיעותיו הועבר, עוד באותו יום, לבית חולים "העמק" בעפולה להמשך טיפול רפואי. התובע אובחן כסובל מפגיעה רב מערכתית, בין היתר מפגיעת ראש, פגיעה בעמוד השידרה לכל אורכו, שבר בסיס מטרקרפוס 2 ביד ימין, פגיעה בשורש כף היד, פגיעה בקרסול ימין, חשש לקרע ברצועה ופגיעה במינסקוס בברך ימין, פגיעה בשיפולי הבטן משמאל, פגיעה בשכמות ובכתף ימין.

3. עוד נטען כי לאחר התאונה החל התובע לסבול מליקויים נוירולוגיים וניורופסיכולוגיים המתבטאים באובן זיכרון וריכוז, כמו גם בדכאון, סף תסכול נמוך וקשיים בשינה. בנוסף, סובל התובע מפגיעה וליקויים בתפקוד ברך וקרסול ימין המתבטאים בכאבים והגבלת תנועה וכן מפגיעה באמת יד שמאל ושורש כף יד ימין, וכן החמרת הליקויים בכתף ימין עקב פריקות חוזרות ונישנות. צלקת במותן משאל מכאיבה מגרדת ומעקצצת גורמת אף היא סבל לתובע.

4. בתיק הוגשה בקשה למינוי מומחים רפואיים לתובע בתחומי האורטופדיה; הנוירולוגיה; פסיכונוירולוגיה; פסיכיאטריה ושיקום.

הנתבעת טוענת כי לאחר עיון במסמכים הרפואיים שצורפו לכתב התביעה היא מסכימה למינוי מומחים בתחום האורטופדיה ובתחום הפסיכיאטריה, שיחוו דעתם בשאלה האם נותרה לתובע נכות רפואית כלשהי בגין התאונה כמו גם בשאלת הצורך במינוייים של מומחים נוספים.

באשר למינויים של מומחים נוספים, להם מתנגדת הנתבעת, נטען כי המסמכים הרפואיים לא הדגימו כל פגיעה בתחום הנוירולוגי, וכמו כן, טרם הגיעה העת למינוי מומחה בתחום השיקום.

5. לאור הסכמת הצדדים למינוי מומחים רפואיים לתובע הנני קובע כדלקמן:

בתחום האורטופדיה הנני מורה על מינויו של ד"ר ארנן גרינטל ,מבית חולים בלינסון.

בתחום הפסיכיאטריה הנני מורה על מינויו של ד"ר עדיאל דורון, מבית חולים לב השרון , פרדסיה.

המומחים יחוו דעתם גם בשאלת קיומן של נכויות רפואיות חופפות, בתחומי רפואה אחרים והצורך במינוי מומחים רפואיים בתחומים אלה.

תובעת 2

6. תובעת 2, (להלן: "התובעת") ילידת 1977, פונתה ממקום התאונה לבית חולים "העמק" בעפולה, שם אובחנה כסובלת מפגיעה רב מערכתית, תוך שהודגמו שברים רבים בחלקי גוף שונים ובפרט ברגל שמאל, עצם הבריח ובבית החזה. כן הודגמה פגיעה בפנים שהתבטאה בשבר באף לרבות מחיצות האף והסינוסים, פגיעה קשה בשמיעה שהחריפה ליקוי שמיעתי קודם, הבאה לידי ביטוי בירידה בשמיעה וצפצופים באוזניים. הודגמה פגיעה בעמוד שידרה גבי וצווארי, פגיעות פנימיות ובחלל הבטן, בין היתר קרעים בשרירי הרקטוס בדופן הבטן, קרעים בטחול ובמעי הדק. התובעת הונשמה, ועברה ניתוח חירום לכריתה חלקית של המעי הדק, תפירת הקרע בטחול, הטרייה וקיבוע פנימי של עצמות השוק מימין וקיבוע עם סד גבס ברגל שמאל.

מבית חולים "העמק" הועברה התובעת לשיקום בבית לוינשטיין, למשך כחודשיים.

7. נטען כי התובעת ממשיכה לסבול מכאבים והגבלה ניכרת בתנועה, עקב הניתוח האוטופדי שעברה, סובלת מצליעה ואינה מסוגלת לרוץ או ללכת למרחקים ארוכים. בדיקת ENG שביצעה התובעת יחד עם בדיקת יציבות הדגימו פגיעה במנגנון היציבות הויסטיבולורי ופגיעה נוירולוגית. עוד נטען כי התובעת החלה לסבול מליקויים נוירולוגיים וניורופסיכולוגיים המתבטאים באובדן זיכרון וריכוז, כאבי ראש, סחרחורות, אובדן סבלנות וקושי בעיבוד מידע, כמו גם ממצב נפשי קשה עקב מות בתה בתאונה, תוך שהיא מטופלת טיפול פסיכיאטרי באמצעות תרופות במרכז לבריאות הנפש בבית חולים "הלל יפה" בחדרה, ואובחנה כסובלת מתסמונת פוסט טראומטית. מאז התאונה עברה התובעת 2 שלושה ניתוחים, האחד בגין הידבקויות באיזור אברי הרבייה, ושני ניתוחים להסרת גידולים בשחלה.

8. בתיק הוגשה בקשה למינוי מומחים רפואיים לתובעת בתחומי האורטופדיה; נוירולוגיה; נוירופסיכולוגיה; א.א.ג; רפואה פנימית; גניקולוגיה; המטולוגיה; פסיכיאטריה ושיקום.

לאחר עיון במסמכיה הרפואיים של תובעת, מסכימה הנתבעת למינויים של מומחים בתחומי האורטופדיה; נוירולוגיה; א.א.ג ובתחום הרפואה הפנימית, כאשר מוצע על ידי הנתבעת כי המומחה בתחום הנוירולוגיה יחווה דעתו בשאלת הצורך במינוי מומחה בתחום הפסיכיאטריה. הנתבעת מתנגדת למינויים של מומחים רפואיים נוספים, משום שלטענתה אין במסמכים הרפואיים די מידע כדי להורות על מינוי מומחים בתחומים נוספים.

9. לאור הסכמת הצדדים למינוי מומחים רפואיים לתובעת הנני קובע כדלקמן:

בתחום האורטופדיה הנני מורה על מינויו של ד"ר ארנן גרינטל מבית חולים בלינסון.

בתחום הנוירולוגיה הנני מורה על מינויו של פרופ' מנחם שדה מבית חולים וולפסון.

בתחום הרפואה הפנימית הנני מורה על מינויו של ד"ר משה מיטלמן, מבית חולים איכילוב.

בתחום הא.א.ג הנני מורה על מינויו של פרופ' יונה קרוננברג מרחוב מתתיהו החשמונאי 12, רמת גן.

המומחים יחוו דעתם גם בשאלת קיומן של נכויות רפואיות נוספות, בתחומי רפואה אחרים והצורך במינוי מומחים רפואיים בתחומים אלה, למעט פסיכיאטריה.

10. לאחר שבחנתי את המסמכים הרפואיים שהגישה התובעת, שוכנעתי כי קמה ראשית ראיה לכך כנדרש בהלכה (ראה ע"א 1338/90 שיק נ' מטלון פ"ד מ"ד(2) 216, 219) שהתובעת מצויה במצב נפשי קשה בעקבות התאונה ומות בתה הפעוטה, מן המסמכים הרפואיים אף עולה כי התובעת סובלת מתסמונת פוסט טראומטית ומצויה בטיפול נפשי. לאור האמור לעיל סבורני כי יש למנות מומחה גם בתחום הפסיכיאטריה, ואני מורה על מינויו של ד"ר עדיאל דורון, מבית חולים לב השרון , פרדסיה.

11. הצדדים יפנו למומחים בהקדם על מנת לתאם מועדים לבדיקות התובעים, שתערכנה במידת האפשר תוך 30 יום מהיום.

המומחים יואילו להגיש את חוות דעתם לבית המשפט תוך 45 יום ממועד הבדיקה.

הנתבעת תשא בשכר טירחת המומחים, שישחררו חוות דעתם רק לאחר הסדרת תשלום שכרם.

לתזכורת מנ"ת (בהיעדר הצדדים) לבדיקת הגשת חוות הדעת, והמשך הטיפול בתיק, ליום 5.5.2008.

ניתנה היום ב' ב אדר א, תשס"ח (8 בפברואר 2008) בהעדר הצדדים.

המזכירות תשלח את ההחלטה לבאי כוח הצדדים וכן למומחים בדואר רשום.

_________________________

איתן אורנשטיין, שופט

רשם בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו