ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בועז מלחי נגד המוסד לביטוח לאומי :

08 מרץ 2019
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת אריאלה גילצר – כץ

התובע:
בועז מלחי

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

מינוי מומחה רפואי:
ד"ר יעקב פעילן , מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ-רפואי, (להלן: "המומחה"), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן, בהחלטה זו, והמתייחסות לתובע. היועץ הרפואי מתבקש לעיין בכל המסמכים הרפואיים המצורפים וליתן חוות דעתו תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו. אם וככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד , תוך 5 ימים מיום קבלת החלטה זו.

מסמכים רפואיים:
רצ"ב תיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לעניינו של התובע.

העובדות:

  1. התובע עובד ב-24 השנים האחרונות במחלקת תפעול והשגחה בחברת החשמל.
  2. במסגרת עבודתו התובע עובד בין 8 ל-16 שעות ביום כאשר בתפקידו נדרש התובע לעבודה שנפרשת על פני 24 שעות ביום 7 ימים בשבוע.
  3. כל עבודתו של התובע מבוצעת עם הידיים ובכלל זה התובע פותח וסוגר ברגים כ-40 דק' עד שעה בכל תקלה בה הוא נדרש לטפל, כאשר מספר התקלות משתנה מיום ליום, ביצע תנועות סיבוביות בשתי הידיים משך כ-40 דק' ביום ועבודה של חיתוך באמצעות דיסק משך כ-15 עד 20 דק ביום.
  4. התובע עבד עם מכשירים רוטטים כגון: פטישונים (מקדחה רוטטת) ועם מכשירים נוספים כגון: מברג, צלב, מקיטה ומקצרים, מפתח לפתיחת מוטרות ועוד, בכל יום.
  5. התובע נדרש למשוך באמצעות חבל חלפים כבדים במשקל 30 ק"ג ואף למתוח כבל אותו הוא תולה בגובה באמצעות ידית תנועה הלוך וחזור כאשר בידו השניה הוא אוחז בעמוד כדי לא ליפול.


השאלות עליהן ישיב המומחה:
מהו ליקויו של התובע בכתף שמאל?

האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל? גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו: האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

האם המחלה ממנה סובל התובע נכללת בגדר פריט 14 לרשימת מחלות המקצוע בתוספת השניה לתקנות המל"ל (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) המתייחס ל-" מחלות עצמות, פרקים, שרירים, כלי דם או עצבים של הגפיים – הנגרמות על ידי עבודה במכשירים רוטטים "?

ככל שהתשובה חיובית, האם סביר יותר לקבוע שאין קשר סיבתי בין תנאי עבודתה של המערערת לבין המחלה ממנה היא סובלת בכפות ידיה? כלומר, האם הנך יכול לשלול בסבירות של מעל 50 אחוז שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו?

המומחה ינמק תשובותיו.

התיק יובא לעיוני ביום 21.4.19.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים ולידי המומחה.

המזכירות מתבקשת לצרף לעותק שיישלח למומחה:
חומר רפואי מטעם התובע שצורף לבקשה מס' 4.
עותק צילומים נספח ב' לכתב התביעה.

ניתנה היום, א' אדר ב' תשע"ט, (08 מרץ 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: בועז מלחי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: