ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין kahase haben fituwi נגד י.ב. שיא משאבים בע"מ :

23 ספטמבר 2018
לפני: כבוד השופט אלעד שביון

התובע:
kahase haben fituwi
ע"י ב"כ עו"ד ליאב עמר
-
הנתבעות:
1. י.ב. שיא משאבים בע"מ
ע"י ב"כ כרמית זמיר
2. צרפתי שמעון בע"מ

החלטה

1. בפני בקשה מטעם הנתבעת 2 (להלן – צרפתי) לדחיית התביעה כנגדה על הסף עקב היעדר יריבות. לטענת צרפתי התובע כלל אינו מוכר לה ולא הומצאו נתונים אוביקטיביים הקושרים את התובע אליה. לגרסת צרפתי כל פניותיה לב"כ התובע לצורך קבלת נתונים שיקשרו את התובע אליה לא נענו ועל כן יש לדחות את התביעה כנגדה על הסף. לחילופין יש להו רות לתובע להמציא את הנתונים שהתבקשו על ידה .

2. התובע בתגובה ציין, כי יש לדחות את הבקשה. הנתבעת 1 צרפה לכתב הגנתה את מכלול תלושי שכרו של התובע בהם צוין במפורש, כי התובע הועסק באתר 'צרפתי'. בנוסף התובע מכיר את מנהלי העבודה בצרפתי, שמעון, אבי וניסים. עוד ציין התובע, כי בפועל הוא עבד בחצריה של צרפתי.

3. לאחר שעיינתי בכתב התביעה, בכתב ההגנה מטעם הנתבעת 1, בבקשה ובתגובה, מצאתי לדחות את הבקשה.

4. הלכה היא כי סעד של דחיה או מחיקת תביעה על הסף מופעל ביד קמוצה ובמשורה ובבתי הדין לעבודה קצרה המשורה עוד יותר. לעולם יעדיפו בתי הדין את בירור התובענה לגופה על פני מחיקתה על הסף [דב"ע מד/15-3 אפנר יצחק ואח' – מפעלי הנדסה לחינוך , עבודה ארצי, כרך כ(2); דב"ע נא/31-3 חיפה כימיקלים נ' אברהם רמי כלפון, פד"ע כב 518).

מגמתם של בתי משפט בכלל ובתי הדין לעבודה בפרט לברר ולהכריע לגופם של דברים על פני סילוק על הסף נועדה לאפשר לבעלי הדין להשמיע את טענותיהם בדיון ולממש זכות משפטית (ע"ע (ארצי) 36713-01-14 בוריס טרנו נ' דן חברה לתחבורה ציבורית בע"מ, ניתן ביום 27.4.14).

5. כל עוד קיימת אפשרות, ולוּ קלושה, שתובע יזכה בסעד שתבע, אין נועלים בפניו את שערי בית הדין (ע"ע 408/07 מדינת ישראל - כהן, מיום 13.2.2008).

6. מעבר לאמור, כאשר קיימת אפשרות שעובד עבד אצל מספר מעסיקים על ביה"ד לברר מי היו מעסיקיו ומה הייתה תבנית ההעסקה.

7. מעיון בכתב התביעה המתוקן עולה, כי לטענת התובע הוא ביצע את עבודתו באתר של צרפתי ברחובות (ס'4 לכתב התביעה המתוקן ), מתכונת עבודתו נקבעה ע"י מנהלי העבודה מטעם צרפתי (ס'9 לכתב התביעה המתוקן) , צרפתי לא דאגה להבטיח את תשלום זכויותיו (ס'11 לכתב התביעה המתוקן ) וכל תפקידה של הנתבעת 1 היה למסור לתובע תלושי שכר (ס'12 לכתב התביעה המתוקן). התובע ציין, כי צרפתי שימשה כמעסיקה במשותף (ס'18 לכתב התביעה המתוקן), היא התרשלה בפיקוח על הנתבעת 1 (ס'21 לכתב התביעה המתוקן) וממילא משמשת כמעסיקתו בחלוף 9 חודשי העסקה מאחר שהועסק באמצעות חברת כוח אדם (ס'23 לכתב התביעה המתוקן).

8. לנוכח הנטען בכתב התביעה המתוקן, ברי כי ככל שהתובע יוכיח את טענותיו הוא עשוי לקבל סעד מצרפתי. זאת ועוד, מעיון בכתב ההגנה מטעם הנתבעת 1 עולה, כי היא סיפקה שירותים לצרפתי (ס' 4 לכתב ההגנה) וכי בתלושי השכר של התובע מצוין שהוא עבד במחלקה '520 צרפתי'.

9. בנסיבות אלו אין כל מקום לדחיית התביעה כנגד צרפתי על הסף בטרם בירור טענותיו העובדתיות והמשפטיות של התובע.

10. צרפתי תגיש כתב הגנה מטעמה עד ליום 11.10.18.

11. הצדדים יתייצבו לדיון קדם המשפט הקבוע ליום 28.10.18 בשעה 12:00 כשברשותם העתק מכל המסמכים הרלוונטיים להליך.

12. צרפתי תשא בהוצאות התובע בסך 1,500 ₪ שישולמו בתוך 30 ימים מהיום.

ניתנה היום, י"ד תשרי תשע"ט, (23 ספטמבר 2018) בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: kahase haben fituwi
נתבע: י.ב. שיא משאבים בע"מ
שופט :
עורכי דין: