ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהודה קרן נגד אתיופיאן איירלינס אנטרפרייז :

לפני כבוד השופט שי מזרחי

התובעים:

1.יהודה קרן
2.ורד קרן

נגד

הנתבעת:

אתיופיאן איירלינס אנטרפרייז

פסק דין

מונחת לפניי תביעת התובעים בגין מזוודתם שלא הגיעה ליעדה.

התובעים טסו לאפריקה לחופשה אולם אחת המזוודות אשר הכילה את מירב ציודם הנדרש לטיול, לא הגיעה עמם ליעדה.

כבר בשדה התעופה הגישו התובעים תלונה אולם המזוודה נמצאה רק לאחר שעזבו בני הזוג את העיר.

המזוודה נשלחה בחדרה לתל אביב ומשום כך נאלצו התובעים לרכוש ציוד שנדרש להם לטיול.

לטענת התובעים, היה על הנתבעת אשר היתה אמונה על כבודתם, להעביר את המזוודה למקום מושבם, גם אם רחוק הוא מרחק שעות נסיעה או טיסה משדה התעופה אליו היתה מיועדת להגיע.

לטענת הנתבעת, יש לדחות את התביעה על הסף שכן התלונה הוגשה באיחור של 3 ימים מעבר ל-21 הימים הקבועים באמנת מונטריאול.

עוד טוענת הנתבעת כי עשתה כל שביכולתה להעביר את המזוודה לידי התובעים אולם המרחק הרב שהפריד בין השניים לא אפשר העברת המזוודה וזו הועברה בסופו של יום לתל אביב כבקשת התובעים עצמם.

על המקרה הנדון חלה אמנת מונטריאול על סעיף 19 שבה. השאלה הנשאלת במסגרת תובענה זו האם הנתבעת ועובדיה "נקטו בכל האמצעים שהיו עשויים להידרש באופן סביר כדי למנוע את הנזק או שנקיטה באמצעים כאמור הייתה בלתי אפשרית מבחינתו או מבחינתם".

ראשית, איני מקבל את טענת הנתבעת כי "האיחור" בהגשת התלונה מאיין את זכותם של התובעים לתבוע. את התלונה הראשונה הגישו התובעים כבר ביום אבדן המזוודה ואם תלונתם הרשמית ודרישתם לפיצוי הגישו באיחור של שלושה ימים, הרי שלא הוכח שנגרם לנתבעת כל נזק כתוצאה מ"איחור" זה ועובדה היא שהתבעת יודעת למסור את כל הפרטי המקרה עד לאחרון שבהם.

האם עומדת לנתבעת ההגנה שבאמת מונטריאול? סבורני שלא.

שורש העיכוב בהעברת הכבודה לתובעים נעוץ אצל הנתבעת. לא ברור מדוע התעכב הטיפול בכבודה לפחות 11 שעות מאז הגיעה בליל ה-11.7 למפעלי ויקטוריה ועד שנציג הנתבעת יצר קשר עם התובעים. כך גם כשל הנציג בסברו שהתובעים נמצאים בנמיביה מקום בו כבר העתיקו מקומם לבוטוצואנה. גם כשל זה גרם לעיכוב נוסף.
הנתבעת הטוענת כי לא ניתן היה להעביר את הכבודה למקום הימצאם של התובעים בבוטוצואנה לא הוכיחה כדבעי את טענתה ועצם המרחק הרב או הנסיעה הארוכה בין נמל התעופה למקום מושבם של התובעים אין בו כדי להכניס את הנתבעת בגדרי ההגנות המנויות באמנה ואינה הופכת את המבצע ל"בלתי אפשרי".

משכך אני מוצא את הנתבעת אחראית בדין כלפי התובעים הזכאים לפיצוי ממנה.

אני פוסק לתובעים אשר קיבלו לבסוף את הכבודה לידיהם, הגם שבישראל אולם ללא נזק או חסר כלשהן, סך כולל של 5,000 ₪ אשר ישולמו בצירוף אגרה בסך 165.45 ₪ תוך 30 ימים מיום קבלת פסק הדין שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד התשלום בפועל.

ניתן להגיש בקשת רשות ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים מיום קבלתו.

ניתן היום, כ"ד אלול תשע"ח, 04 ספטמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יהודה קרן
נתבע: אתיופיאן איירלינס אנטרפרייז
שופט :
עורכי דין: