ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עאסם בשיתי נגד שרות בתי הסוהר :

בפני
כבוד ה שופטת עמיתה ק. רג'יניאנו

העותר

עאסם בשיתי

נגד

המשיב

שרות בתי הסוהר

פסק דין

1. העותר נדון למאסר של 6 שנים ו-10 חודשים בגין הרשעתו במספר רב של עבירות מרמה, לרבות עבירות בניגוד לחוק איסור הלבנת הון וקשר לפשע.
העותר נושא מאסרו מפברואר 2015. תום מאסרו דצמבר 2021. קטגוריה ב/1.

2. העותר משולב בסבב חופשות. יצא עד כה ל-12 חופשות והוא מבקש להקל בתנאי חופשותיו על ידי הורדת ערב אחד מתוך שניים , פתיחת מעצר הבית וביטול תנאי 9, שמשמעותו איסור יציאה במקביל עם מי משותפיו.

3. נטען כי העותר יצא למספר החופשות הגדול ביותר מבין כל שותפיו, ללא הפרות. הוא מועמד לשיקום עם תום הטיפול בקבוצה הייעודית לעברייני מרמה והחלטת הרשות שלא להקל בתנאי חופשותיו הינה בלתי סבירה. נטען כי העותר יוצא לחופשות בהתאם לזמני הפריון של אשתו והותרת התנאי על כנו מקשה עליו בתיאום המועד עם שאר השותפים.

4. המשיב ציין בכתב התשובה כי בינתיים נתקבלה בקשתו של העותר להסרת ערב צמוד אחד מתוך שניים. הבקשות האחרות נדחו.
נטען כי לעת הזאת, לאור יתרת מאסרו של העותר והעובדה שבשנת 2016 נפתח נגדו תיק בגין הטרדה באמצעות מתקן בזק בעת היותו במאסר, מוצדקת החלטת הרשות.

5. בדיון בפני טענה ב"כ העותר, כי תנאי היציאה של העותר לחופשות הוחמרו על ידי הגבלה נוספת של תנאי 9, שהוסף מאז שהוחלט לאשר לשותפו של העותר, אחיו, לצאת לחופשות. ב"כ העותר הוסיפה וטענה כי התנאי שהיה גם לאחיו הוסר על ידי בית המשפט ומשכך ראוי להקל גם עם העותר. בנוסף ביקשה להקל בתנאי מעצר הבית.

6. מאחר וההחלטה לגבי האח לא הייתה בידי ב"כ העותר, היא נתבקשה להעבירה לבית המשפט תוך 7 ימים.

7. לאחר הדיון, נתקבלה תגובת המשיב ממנה עולה כי תנאי 9 הוא אחד מתנאי החופשה של אחיו של העותר, שהיה שותפו לעבירה והתנאי לא הוסר בהחלטה שיפוטית (כפי שטענה ב"כ העותר) אלא מחמת באג במערכת משטרת ישראל, יצא האח לחופשה ללא מגבלה של תנאי 9, אולם נכון לעכשיו משנתגלתה התקלה הוחזר התנאי ואחיו מנוע מלצאת לחופשה עם שותפו לעבירה.

8. קביעת תנאי החופשה מסורה למשטרת ישראל וככלל בית המשפט לא יתערב בשיקול הדעת של הגורמים המקצועיים. לפיכך, לאור העדכון שנתקבל לא מצאתי להתערב בהחלטת הרשות, שדחתה לעת הזאת את הבקשה להקל בתנאי מעצר הבית ולבטל תנאי 9.
עם זאת, לאור טענת העותר לגבי העיתוי לקביעת מועדי חופשותיו, מתבקש הגורם המוסמך בשב"ס להתחשב עד כמה שהדבר ניתן , במועדים הנוחים לעותר ליציאה לחופשות, בהתחשב במועדי הפריון של בת זוגו.

העתירה נדחית.

ניתן היום, ט"ז תמוז תשע"ח, 29 יוני 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עאסם בשיתי
נתבע: שרות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: