ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נעמה אסולין-בהעדר נגד מדינת ישראל :

בפני
כבוד השופט הבכיר, דוד לנדסמן

מבקשים

נעמה אסולין-בהעדר

נגד

משיבים

מדינת ישראל

החלטה

זו החלטה לבקשה לבטל צו איסור שימוש שניתן נגד רכב מס' 63-444-70.

הצו ניתן ע"י קצין משטרה לאחר שנהג בשם איבגי עידו "נתפס" נוהג שיכור ביום 1.6.18 בשעה 04.18 בבאר שבע בכך שבבדיקת שיכרות נתגלה ריכוז של 502 מק"ג בלבד, קרי פי 10 מהמידה הקבועה.

בקשה זו מוגשת ע"י המבקשת שהינה בעלת הרכב, לפי הנטען, היא מסרה את הרכב לאחיה, שהוא התיר לחברו, הנהג , לנהוג ברכב.

המבקשת טוענת כי הרכב משמש אותה וגם את אמה, שהינה אלמנה, והיא עשתה "ככל שיכולתה" למנוע ביצוע העבירה.

בתמיכה לטענה זו, הגישה המבקשת תצהירים של כל המעורבים, ביניהם תצהיר של אחיה, לפיו המבקשת הזהירה אותו לא לעשות שימוש ברכב תחת נהיגה בשיכרות וכן תצהיר של אותו נהג, לפיו אח המבקשת הזהיר אותו מלנהוג בשיכרות.

אין כל פירוט על אופן מתן "האזהרה", תוכנה ואם ננקטו פעולות נוספות כדי למנוע ביצוע העבירה.

נוכח רמת האלכוהול, ביקש ב"כ המשיבה לדחות את הבקשה.

עיון בחומר הראיות מראה כי הנהג מוסר כי בילה יחד עם אח המבקשת במועדון הפורום, שם שתה משקאות משכרים, ולכן האח שנסע איתו ברכב, היה חיבל היו מודע להיותו נוהג בשיכרות.

מה עוד, לא נעצר הנהג לשם בדיקה אקראית אלא בגלל שהשוטר הבחין כי הוא ללא אורות, ואם לא די בכך, יש לאותו נהג, הרשעה קודמת בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בה נידון לפסילה בפועל ופסילה על תנאי ברת הפעלה במקרה ויורשע בדין.

לפי החובות שחלים על בעל הרכב בהתאם למתווה שנקבע ב-רע"פ 1286/11 אמברם נ' מ"י, ספק מאוד בעיני באם ניתן ללמוד מהתצהירים המאוד כלליים וסתמיים כי המבקשת עשתה ככל שיכולתה למנוע את העבירה.

העבירה בוצעה בסוף שבוע, זמן מועד לפורענות ולכן יכלה המבקשת – למשל - להתנות את השימוש ברכב בהחזרתו אליה בשעה יותר מוקדמת, ולא למסור אותו לנהגים אחרים, או פשוט , אם היא ואמה כל כך זקוקות לרכב , לא למסור אותו לאחרים ,אפילו לאחיה, לשם בילוי במועדון.

במצב עניינים זה, דין הבקשה היתה להידחות.

אבל יחד עם זאת, גם כאשר לא עומדת לזכות המבקשת ההגנה הקבועה בסעיף 57 ב (ב) (2) לפקודת התעבורה, ניתנת לבית המשפט הסמכות לפי סעיף 57 ב (ג) לפקודת התעבורה לשקול קיצור או ביטול הצו מנימוקים נוספים, שיירשמו בהחלטה.

אין ספק כי כל צו איסור שימוש גורם אי נוחות ו/או קשים אחרים לבעל הרכב וזה נלקח בחשבון ע"י המחוקק עת שהוסיף סנקציה זו לספר החוקים, אבל במקרה דנן, כאשר הרכב משמש את המבקשת וגם אמה, האלמנה , והיא סמכה על אחיה שישמור על החוק, החלטתי מלפנים משורת הדין, לקצר את תקופת הצו ולהעמידו על 23 ימים בלבד.

בתום תקופה זו, יבוטל צו האיסור שימוש שניתן כאמור נגד רכב מס' 63-444-70.

משטרת ישראל תחזיר את רשיונות הרכב למבקשת והרכב ישוחרר ממגרש האחסון בכפוף לתשלום דמי האחסון.

ניתנה היום, ו' תמוז תשע"ח, 19 יוני 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נעמה אסולין-בהעדר
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: