ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סי אור טכנולוגיות בע"מ נגד שר החינוך התרבות והספורט :

בפני: כבוד השופט מ' חשין
כבוד השופט י' קדמי
כבוד השופט ד' ביניש

העותר: סי אור טכנולוגיות בע"מ

נ ג ד

המשיבים: 1. שר החינוך התרבות והספורט, מר יצחק לוי
2. המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך התרבות והספורט
3. מפקחת מרכזת להוראת האנגלית
4. ועדת המקצוע לאנגלית שליד משרד החינוך
התרבות והספורט

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותר: עו"ד אהוד פורת, עו"ד אלון וינוגרד

בשם המשיבים: עו"ד דנה בריסקמן

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

העותרת, המחזיקה בזכויות בישראל לעיבוד החלק העברי במילון אוקספורד בגירסתו האלקטרונית, ביקשה מאת רשויות משרד החינוך והתרבות כי יתירו לתלמידים לעשות שימוש במילון אלקטרוני זה לעת בחינות הבגרות שהם נבחנים בהן. משרד החינוך והתרבות סירב להיעתר לבקשה ועל כך העתירה שלפנינו. העתירה היא כי נצווה על משרד החינוך והתרבות לבדוק את המילון האלקטרוני שהעותרת מייצרת ומשווקת, ובהמשך לכך, כי נתיר לנבחנים בבחינות הבגרות באנגלית לעשות שימוש במילון אלקטרוני זה.

בפי משרד החינוך כמה וכמה טעמים לסירובו לבקשת העותרת, ואלה העיקריים שבהם: בראש ובראשונה, עומד משרד החינוך על השיקול החינוכי. לדעת המשרד, על בוגר בית-ספר תיכון בישראל לדעת להשתמש במילון כמתכונתו המסורתית, דהיינו, לדעת לדפדף במילון (במובנן המסורתי של המילים "לדפדף" ו"מילון"). משרד החינוך ער, כמובן, להתפתחויות הטכנולוגיות האדירות שאנו עדים להן בשנים האחרונות ולמגמה למיחשוב כל אשר מסביבנו. יחד עם זאת, כך סובר הוא, נודעת חשיבות לכך שתלמידים ידעו להשתמש במילון רגיל אף-הוא, לדפדף בו ולמצוא את הנידרש כי יימצא. שנית, מילון אלקטרוני הינו יקר בהרבה ממילון אוקספורד הרגיל - בו ניתן לעשות שימוש בבחינות הבגרות; שבעוד אשר מילון אוקספורד הרגיל מחירו הוא 78 ש"ח או 95 ש"ח (בכריכה קשה), הינה המילון האלקטרוני מחירו למעלה מ600- ש"ח. היתר כי יינתן לשימוש במילון אלקטרוני בבחינות הבגרות, כך אומרים המשיבים, ייצור אותו היתר הפלייה פסולה בין התלמידים: בין אלה שידם - שמא נאמר: יד הוריהם - משגת לרכוש מילון אלקטרוני, לבין תלמידים מיעוטי אמצעים. הנה-כי-כן, בצד השיקול החינוכי מעמיד משרד החינוך שיקול חברתי אף-הוא.

משרד החינוך העלה לפנינו טעמים נוספים לסירובו לבקשת העותרת, אולם אין צורך שנוסיף ונפרט. די לנו בנימוקים עקרוניים אלה שהעלה המשרד לסירוב לבקשת העותרת. נימוקים אלה מוצאים עצמם במרכזו של מיתחם הסבירות, ואנו לא ידענו טעם כי נורה למשרד לפעול אחרת משהוא פועל.

נוסיף עם זאת ונאמר: חזקה על משרד החינוך כי ידע להתאים עצמו לרוח הזמן בלא שיוותר על ערכי החינוך והתרבות שהוא אמור להנחיל לתלמידי ישראל. נדע, איפוא, כי משרד החינוך יבדוק עצמו מפקידה לפקידה, ואפשר יבוא יום וישנה מדעתו. לעת הזו לא מצאנו לא פגם ולא סירכה בשיקול דעתו של המשרד, ואנו מחליטים לדחות את העתירה.

היום, כ"ג באייר תשנ"ח (19.5.98)

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97048300.G03


מעורבים
תובע: סי אור טכנולוגיות בע"מ
נתבע: שר החינוך התרבות והספורט
שופט :
עורכי דין: