ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין זאהר ג'מל נגד עתיד רשת מכללות טכנולוגיות בע"מ :

בפני כבוד הרשם שמעון רומי

משיבה / זוכה

עתיד רשת מכללות טכנולוגיות בע"מ – ח"פ 511508186

נגד

מבקש / חייב
זאהר ג'מל

החלטה

הזוכה המנהלת מכללת טכנולוגית, הגישה לביצוע כנגד המבקש שטר חוב ע"ס 12,500 ₪, זמן פירעון 25/3/2016.

השטר נעשה ע"י המבקש.

המבקש הגיש התנגדות הנסמכת בתצהירו ובו העובדות הבאות:

המבקש נרשם ללימודי קורס CNC אצל המשיבה ולאחר כ-5 שיעורים הודיע לה, כי אינו מעונין להמשיך בקורס וביקש לשלם עבור השיעורים שלמד.
המשיבה דחתה את הצעתו וציינה, כי עליו לשלם את כל הסכום.
המבקש פנה אל המשיבה שוב והציע, כי ישתלב בקורס אחר וישלם את התמורה בגין אותו קורס, אך המשיבה ביקשה ממנו לשלם תחילה את סכום השטר גם אם הקורס בו ישתלב יעלה פחות.
המבקש מצהיר, כי מעולם לא הוסבר לו ולא נאמר לו בעת חתימת השטר כי אם לא ירצה להמשיך את הלימודים יהיה עליו לשלם את כל סכום השטר. הדבר נאמר לו לראשונה רק שפנה אל המשיבה וציין כי אינו מעונין להמשיך באותו קורס.
המדובר בקורס שאמור להתקיים במשך חצי שנה.

ביום 22/3/2018 עמד המצהיר לחקירה נגדית וכשנשאל, מתי נרשם ללימודים השיב, כי אינו זוכר את התאריך, אך זכר כי היה זה בשנת 2017. בדומה לא זכר מתי התחיל ללמוד וכשנשאל בכמה שיעורים נכח השיב, 4, 5.
כשהוצג לו דו"ח נוכחות שערך מי מן המורים של המשיבה ונאמר לו, כי נכח ב-50 שיעורים השיב לא נכחתי ב- 50 שיעורים.
כשנשאל, מתי החליט שאינו מעוניין להמשיך בלימודים ענה, כי אינו זוכר מתי זה היה, אך ציין, כי למד בין 4 ל- 6 שיעורים ובשיעור ה- 6 הלך לפקידה והודיע לה בע"פ.
כשהוצג לו טופס הרשמה לקורס עליו הוא חתום וטופס אישור בדבר קבלת תקנון המשיבה, אישר את חתימותיו על שני המסמכים שהוגשו כמוצגים מש/1 מש/2, בהסכמה.
המבקש אישר, כי חתימתו היא אשר מצויה על שטר החוב כ"עושה השטר" ובהמשך השיב בשלילה לשאלה, אם הוסבר לו כי הוא חייב לשלם את מלוא שכר הלימוד גם אם זה יהיה בשיעור 5,3, 2.

המבקש סיכם ע"פ בקובעו, כי המשיבה לא סתרה ולו טענה אחת מטענותיו. טענת המשיבה, כי הוא ידע שיש תקנון והתקנון מחייב אותו שכן חתם על מסמך המעיד על קבלתו שב המבקש והעיד, פעם אחר פעם, כי הדברים לא נאמרו לו, הגם שהוא חתום על המסמכים.

ב"כ המשיבה ציין, כי המבקש נרשם ללימודים ביום 27/1/2016 ובמעמד הרישום חתם על טופס הרשמה לקורס, על אישור קבלת תקנוני מכללה ועל שטר החוב נשוא התובענה.
הובהר לו, כי הוא מחויב לתשלום מלוא שכר הלימוד גם אם לא ישלים את הלימודים, הכל עפ"י תקנון המכללה.
עפ"י הסיכומים החלו הלימודים ב-03/2016 והמבקש נכח בלמעלה מ-50 שיעורים ובכלל זה למד גם בחודש 9/2016, היינו, כחצי שנה.
המבקש הפסיק להגיע לשיעורים חד צדדית מבלי שנתן הודעה בכתב או בע"פ כמתחייב מן התקנון.

בתשובת המבקש לסיכומי המשיבה, שב בא כוחו וטען, כי לא הוסבר למבקש כי אם לא ימשיך בלימודים יצטרך לשלם את מלוא השכר ושב על הטענה, כי המבקש טען שהיה ב- 4, 5 מפגשים ובבוא העת יוכח כך.

אציין תחילה, כי אין שום סימוכין לכך שהמבקש נכח ב-50 שיעורים אצל המשיבה כפי שניתן היה לסבור מסיכומי המשיבה.

עם זאת, אינני סבור, כי יש משמעות לשאלה אם נכח המבקש ב- 5 או ב- 50 שיעורים, נוכח המוצגים שהוגשו בהסכמה מהם עולה, כי המבקש אישר את קבלת תנאי המשיבה ללימודים ובכלל זה התחייבות (המעוגנת ממילא בשטר החוב נשוא ההתנגדות) לשלם את מלוא התמורה בגין קורס.

הדעת נותנת, כי אם מתקבל המבקש ללימודים אצל המשיבה, הרי שנתפס מקום אחד באותה כיתה ולכן יש היגיון רב בחיובו להתחייב לשלם את מלוא התמורה בין אם יסיים את הלימודים עד הסוף ובאין אם יחליט משיקוליו לסיים קודם לכן.

טענת המבקש כי לא הוסבר לו שיחויב בכל מקרה בו יחליט לסיים את הלימודים לפני סיומם המתוכנן, לשלם את מלוא שכר הלימוד היא טענה בע"פ כנגד מסמך בכתב ולא לי לקבוע בשלב זה כיצד יוכח דבר.

לכן, ובהיות טענות המבקש קלושות למדי, אתנה את מתן הרשות להתגונן בהפקדת עירבון בשיעור מחצית יתרת החוב בתיק ההוצל"פ שבכותרת בתוך 30 יום מיום המצאת החלטה זו לבא –כוחו.

המבקש ימציא לתיק העתק קבלה מתיק ההוצל"פ עובר להפקדת העירבון שם.

בחלוף המועד, תינתן החלטה נוספת לרבות בסוגיית ההוצאות.

תזכורת פנימית 13/5/2018.

ניתנה היום, כ"ד ניסן תשע"ח, 09 אפריל 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: זאהר ג'מל
נתבע: עתיד רשת מכללות טכנולוגיות בע"מ
שופט :
עורכי דין: