ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דור שוורץ נגד חן היהדות ע.ר. :

בפני כבוד ה רשם בכיר אדי לכנר

תובעים

1.דור שוורץ
2.ענת שוורץ

נגד

נתבעת

חן היהדות ע.ר. 580459642

פסק דין

בפניי תביעה קטנה בסך 2,000 ₪ שעילתה הפרת חוק התקשורת במשלוח הודעת ספאם.
טענות התובעים

התובעים קיבלו למכשיר הסלולר שלהם הודעה בודדת אחת לפיה הם מתבקשים לתרום למען עמותה למען ילדים, קרי הנתבעת וזאת בניגוד לחוק הספאם שכן הם לא נתנו את הסכמתם ל קבלת פרסומות.

טענות הנתבעת

הנתבעת טוענת כי אכן נשלחו הודעות סלולר לפיהן היא מבקשת עזרה באמצעות תרומה כספית וזאת לשם קיום העמותה. אך הנתבעת טוענת כי ההודעות שקיבלו התובעים לא שוגרו באופן ישיר ממנה, אלא מדובר באנשים שאינם מטעם העמותה אשר היה ברצונם הטוב לעזור לעמותה לגייס כספים.

דיון והכרעה

בדיון שבפניי נכחו התובעים וכן נציג מטעם הנתבעת.

תחילה, העידו בפניי התובעים אשר קיבלו הודעה בודדת אחת, כל אחד מהם, למכשיר הסלולר האישי שלהם וזאת ללא הסכמתם ובניגוד לחוק הספאם. הם השמיעו הקלטה ממנה ניתן להבין שהעמותה עומדת מאחורי הפרסומת .
התובעים טוענים כי הנתבעת היא הגורם אשר אחראי לשיגור ההודעות ומדובר בחדירה לפרטיות.

לאחר מכן, העיד בפניי נציג הנתבעת, מר יואל רוזן, אשר טען כי העמותה מטפלת בנוער במצוקה וכי העמותה מנסה לגייס עזרה כספית מהציבור.
נציג הנתבעת טען כי שיגור ההודעה לא נעשה דרך העמותה אלא דרך אנשים אחרים אשר היה ברצונם הטוב לעזור לעמותה. עוד העיד כי שלח לאנשים רבים אבל רק לאנשים המקורבים לעמותה והם כנראה מתוך רצ ון לעזור לעמותה שלחו את ההודעות לתובעים.

לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בכתבי הטענות, אני קובע כי דין התביעה להתקבל ולהלן נימוקיי:

אין מחלוקת כי ההודעות נשלחו בניגוד לחוק הספאם ללא קבלת הסכמת התובעים ואין מחלוקת כי ההודעות שנשלחו נופלות בהגדרת החוק אשר אוסר משלוח הודעות אלו.
המחלוקת הינה לעניין זהות השולח . לטעמי הנתבעת, לא עמדה בנטל להוכחת טענתה אשר גורסת כי ההודעה לא נשלחה ישירות ממנה. ראשית נציג הנתבע הודה כי שלח לאנשים רבים את ההודעה , ההודעה מטיבה עם העמותה הנתבעת שכן נועדה להתרים אנשים ומן ההקלטה ניתן להבין כי הנתבעת עומדת מאחורי ההודעה . טענתה כי נשלחה על ידי אנשים אחרים ולא על ידה נטענה בעלמה ללא כל ביסוס ראיתי לטענתה.
אי לכך ובהתאם לחוק הספאם, אני קובע כי דין התביעה להתקבל.
באשר לגובה הפיצוי, קובעת הפסיקה כי במקרה בו נשלחה הודעה בודדת, הרי שהפיצוי יהא הפיצוי המקסימלי אותו מעניק החוק, קרי 1,000 ₪, וזאת על פי דבריו של כבוד השופט ע' פוגלמן בפסק דין 141954 חזני: "נקודת המוצא היא שתביעה בגין הפרה בודדת תזכה את התובע במלוא הסכום (1,000 ש"ח) כדי שתושג התכלית ההרתעתית. ככל שמספר ההפרות עולה כך גדלה התקרה שבית המשפט רשאי לפסוק, אולם עליו להיעצר בסכום המשקף הרתעה יעילה בנסיבות העניין ולא לפסוק מעבר לכך."

סוף דבר

התביעה מתקבלת. הנתבעת תשלם לתובע 1 סך של 1,000 ₪.
הנתבעת תשלם לתובעת 2 סך של 1,000 ₪.
הנתבעת תשלם לתובעים הוצאות משפט בסך 200 ₪ לכל תובע.
התשלום יבוצע תוך 30 יום מיום מתן פסק דין זה.
ניתן להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי על פי דין.

ניתן היום, כ"ד שבט תשע"ח, 09 פברואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דור שוורץ
נתבע: חן היהדות ע.ר.
שופט :
עורכי דין: