ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יו.טי.אס נגד אדיר נאות דביר בע"מ :

בפני: כבוד השופט אור אדם, סגן הנשיאה

תובעת
יו.טי.אס - יוניברסל פתרונות תחבורה בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד ליאור שפירא

נגד

נתבעת
אדיר נאות דביר בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד ספיר עסיס שלי

החלטה

התובעת הגישה תביעה על סכום קצוב בסך 19,608.26 ₪ בגין השכרת רכבים לנתבעת, שלטענתה הנתבעת חבה ולא שילמה.
הנתבעת טענה כי התיק אינו הולם תביעה בסדר דין מקוצר.
לאחר שכתב התביעה איננו מפרט את פרטי החוב, הוריתי בהחלטה מיום 2.1.18 לתובעת , להבהיר את תביעתה, תוך צירוף אסמכתאות מתאימות , בגינן ניתן להגיש תובענה בסדר דין מקוצר. התובעת הגישה הודעה, לה צרפה טבלה, שלא ברור ממנה בגין מה בדיוק החוב ומה הקשר של שטר החוב לכך. בס' 14 להודעה, הותירה התובעת לשיקול דעתו של בית המשפט את מתן הרשות להגן, אולם התנתה הסכמתה בהוצאות לחובת התובעת.
התקנות מתנות שלוש דרישות לתביעה בסדר דין מקוצר : סכום קצוב, חוזה או התחייבות, וראיות בכתב. דרישות אלה הן שיוצרות סיכוי גבוה יחסית לזכייה של התובע. לפי ההלכה הפסוקה, הכוונה ב"ראיה בכתב" היא למסמך הקושר את הנתבע, עשוי על ידו או חתום בחתימתו. לפיכך, אם המסמך נעשה בידי התובע עצמו, אין הוא מחייב את הנתבע, ולא ניתן לראות בו ראיה בכתב המאפשרת הגשת תביעה בסדר דין מקוצר (ר' אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, ע' 302 ; ר' תא"ק (של' בית שאן) 21512-02-12 עטיה נ' צפראוי (30.5.2012) ; ת"א (של' באר שבע) 44288-01-13 שטרן נ' הקודחים שבת בע"מ (25.4.13)).
בענייננו, לאחר עיון בכתבי הטענות בטענות הצדדים ובהודעת התובעת, מצאתי כי יש לקבל את בקשת ה נתבעת לארכה, למחיקת כותרת, ולחלופין למתן רשות להגן. בספק גדול אם ניתן היה להגיש את התובענה בסדר דין מקוצר, שכן לא צורפה ראיה בכתב בחתימת הנתבעת, ואולם, גם אם ניתן היה להגיש את התובענה בסדר דין מקוצר, הרי שלפי ההלכה הפסוקה די אפילו בהגנה קלושה כדי לתת רשות להתגונן, לנוכח העדר ההסבר למקור החוב, ודאי שקמה הגנה. בית המשפט מוסמך לתת רשות להתגונן גם ללא דיון, ובענייננו, אף ניתנה הסכמה למתן הרשות.
מאחר שכפי הנראה, לא היה מקום להגשת התובענה כפי שהוגשה, הרי שאין גם לדון לחומרה את הנתבעת שאחרה בהגשת הבקשה, מה גם שבהתאם להחלטת כבוד הרשמת הבכירה, כבר הופקדו 5,000 ₪, אשר עומדים על כרבע מן החוב הנטען, כתנאי לעיכוב הליכי ההוצל"פ.
נוכח האמור לעיל, ניתנת ל נתבעת רשות להתגונן כנגד התובענה, והתצהיר שצורף לבקשת הרשות להגן ישמש ככתב הגנה .
התובענה תידון מעתה בהליך של סדר דין מהיר בהתאם לסכומה, והמזכירות תשנה סיווג התיק לתיק תא"מ.
על הצדדים להתאים כתבי טענותיהם להליך של סדר דין מהיר באופן הבא:
התובעת תגיש כתב תביעה מתוקן, אליו יצורפו המסמכים הנדרשים בסדר דין מהיר, לרבות: תצהיר ערוך ע"פ טופס 17א', חוות דעת מומחים, רשימת מסמכים, צילום כל מסמך שבכוונתה להסתמך עליו, אסמכתאות משפטיות, וזאת עד יום 18.2.18.
הנתבעת תגיש כתב הגנה מתוקן אליו יצורפו המסמכים הנדרשים כדין בסדר דין מהיר כמפורט לעיל, וזאת עד יום 18.3.18.
הצדדים יגישו כל ראיותיהם בתצהירי עדות ראשית בלוויית כל המסמכים שבכוונתם להסתמך עליהם, הכל במסגרת תקנה 214 ט' לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, עד יום 2.5.18.
התיק יובא בפני ביום 3.5.18.
אי התאמת כתבי הטענות ובין היתר אי הגשת התצהירים תחשב כהעדר התייצבות בהתאם לתקנה 157 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד – 1984, בשינויים המחויבים. לא תינתן התראה נוספת.
נקבעת ישיבה מקדמית ליום חמישי, ג' סיוון תשע"ח, 17.5.18 בשעה 09:00.
משוריין מועד להוכחות ליום ראשון, י"א תמוז תשע"ח, 24.6.18 בשעה 12:30.
ככל שהצדדים לא יגיעו לפשרה, הצדדים יזמנו כל עדיהם למועד ההוכחות. במהלך דיון ההוכחות ינהלו הצדדים חקירות קצרות ותכליתיות ולאחריהן יהיו ערוכים לסיכומים בע"פ.
ב"כ הצדדים ינצלו את הזמן עד למועד הישיבה המקדמית לקיום משא ומתן אינטנסיבי בניסיון להגיע להסכמות, מהותיות או דיוניות, שיחסכו את הצורך בהכרעה שיפוטית.

ניתנה היום, א' שבט תשע"ח, 17 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יו.טי.אס
נתבע: אדיר נאות דביר בע"מ
שופט :
עורכי דין: