ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוהנא חוג'יראת נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופט מ' אילן

העוררים: 1. מוהנא חוג'יראת
2. פארס חוג'יראת

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת
ביום 14.4.99 בב"ש 426/99 (ת.פ. 256/99)
שניתנה על ידי כבוד השופט מ' בן-דוד

תאריך הישיבה: כ"ג בסיון תשנ"ט (7.6.99)

בשם העוררים: עו"ד עדנאן אל-אסעד

בשם המשיבה: עו"ד עודד שחם

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

העוררים הובאו לדין בבית משפט המחוזי בנצרת בשורה של עבירות של פריצה לרכב, גניבתו ומכירתו לגורמים שונים, בדרך כלל בתחום הרש"פ. מדובר בכלי רכב הנדסיים המיועדים לעבודות עפר בדרך כלל. במקרים מסויימים נמכרו אביזרים נלווים מתוך הרכב. בסך הכל מדובר ב12- אישומים, כאשר העורר מס' 1 מעורב ב11- מהם, ואילו העורר מס' 2 ב4- מהם. העבירות בוצעו בעזרת אדם נוסף, ששימש כעד מדינה. בדרך כלל, העבירות בוצעו בתחכום.

יחד עם הגשת כתב אישום נתבקש בית המשפט לעצור את העוררים עד תום ההליכים ובית המשפט (כבוד השופט בן-דוד) נעתר לבקשה. מכאן הערר שלפני.

בא כוח העורר טוען שמדובר בשני אנשים בעלי עבר נקי לגמרי. זו מעידתם הראשונה. הם בני משפחות טובות ומהוגנות. הוריהם לא היו ערים לכך שליד העבודה החוקית שהם מבצעים, הם גם עסוקים בעבירות. היום, כאשר ההורים ובני המשפחה האחרים מודעים לבעיה, הם יפקחו עין על העוררים. לדעת בא כוח העוררים, לא הוכחה מסוכנות, ולחלופין - אם הוכחה, אפשר להשיג את מטרת המעצר במעצר בית כאשר ההורים או אחים מבוגרים יותר מפקחים על כל אחד מן העוררים.

בא כוח המדינה מתנגד לשחרור העוררים בחלופת מעצר והגיש לי חלק מחומר הראיות שיש בתיק תוך הפניה.

אין מחלוקת שיש ראיות לכאורה נגד העוררים, ולא זה הויכוח. חומר הראיות הוגש לי על מנת שאתרשם מן התחכום של הביצוע מחד ומן הנסיונות להניא את עד המדינה מלהעיד.

לאחר ששמעתי את טענות בעלי הדין, קראתי חלק מחומר הראיות ועיינתי בכתב האישום, אינני רואה מקום להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי. בודאי שחשוב, שאין לאדם הרשעות קודמות. אולם מדברים על "מעידה ראשונה" כשיש מעידה במקרה אחד שבו אדם לא עמד בנסיון. כשיש פרשיה שמתמשכת על פני חודשים ושמתבצעת בתחכום רב, קשה להתיחס לכך כאל "מעידה" חד פעמית. התחכום של הביצוע גם מקשה להניח, שמעצר בית ימנע עבירות נוספות מן הסוג הזה. עצם ריבוי העבירות ושיטת ביצוען מראה על מסוכנות. אני מאמין שהעוררים באמת בני משפחות מכובדות. ליבי ליבי על הוריהם ועל קרוביהם. אבל זאת לא סיבה להתערב בהחלטה של בית המשפט המחוזי. הקרובים של עבריינים הם לעיתים קרובות חלק מן הקורבנות של מעשי הפשע, ואין לאל ידי לעזור להם.

סכומו של דבר, הערר נדחה.
ניתנה היום, כ"ג בסיון תשנ"ט (7.6.99).

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99035620.T01


מעורבים
תובע: מוהנא חוג'יראת
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: