ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל טהלר נגד נציב מס הכנסה :

בפני: כבוד הנשיא א' ברק
כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן
כבוד השופט י' טירקל

העותר: רפאל טהלר

נגד

המשיבים: 1. נציב מס הכנסה
2. היועץ המשפטי לממשלה

עתירה למתן צו על תנאי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

1. עניינה של העתירה בסירובם של המשיבים להיענות לבקשת כופר שהגיש העותר ביוני 1997, שנדחתה על ידם. כמו כן, נדחתה בקשת העותר לעיכוב הליכים נגדו.

2. נגד העותר הוגש כתב אישום ב22.1.98- בעבירות של ניהול פנקסי חשבונות ורישומים כוזבים, שימוש במרמה עורמה ותחבולה והשמטת הכנסות, עבירות על הוראות מפקודת מס הכנסה.

3. משפטו החל להתברר בבית משפט השלום בתל-אביב-יפו והתקיימו בו מספר ישיבות. העורר תוקף את ההחלטה הדוחה את הבקשה להטיל עליו כופר ולהפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו.

4. סעיף 221 לפקודת מס הכנסה קובע לאמור:

"נאשם שעבר עבירה לפי הסעיפים 215-220, רשאי הנציב, בהסכמתו של האדם לקחת מידו כופר כסף שלא יעלה על פי שניים מהקנס הגבוה ביותר שמותר להטיל על אותה עבירה, ואם עשה כן - ייפסק כל הליך נגדו על אותה עבירה, ואם היה עצור עליה - ישוחרר".

אין לאדם זכות קנויה לשלם כופר בגין עבירות שביצע ולהשתחרר מעולו של משפט פלילי. לנציב נתונה סמכות שבשיקול דעת, לקחת מידי אדם - בהסכמתו - כופר ואם עשה כן ייפסק כל הליך פלילי נגדו, בגין אותה עבירה. כאשר הטלת הכופר נעשית לאחר הגשת כתב אישום, טעונה היא הסכמת היועץ המשפטי לממשלה. נטילת הכופר תחת ההליך הפלילי, הוא חריג, שכן, על אדם שיש מקום להניח כי עבר עבירה, לתת עליה את הדין במשפט.

5. בענייננו נדונה תחילה בקשת העותר על-ידי ועדת הכופר שהמליצה לדחותה והיא אכן נדחתה על-ידי הנציב.

אין בפני העותר טענה של ממש לקיומו של פגם כלשהו בו נגועה החלטת הנציב שקיבל את החלטתו לנוכח חומרת העבירות, הסכומים המהותיים בהם מדובר, רצף השנים בהן בוצעו העבירות והשיטתיות בביצוען.

6. אם לא די בדחיית הנציב את בקשתו של העותר, שב ודן בעניין היועץ המשפטי לממשלה. הוא עשה כן במסגרת הנחיותיו, לפיהן, לאחר הגשת כתב אישום, נדרשת הסכמתו לקבלת כופר. לצורך שקילת הסכמתו, התייחס הוא לפניית העותר כאל בקשה לעיכוב הליכים וכך דן בה ודחה אותה. גם כאן מופנות טענות המערער נגד העבירות המיוחסות לו נגד מעורבותו ומידת שיתוף הפעולה המיוחסים לו, נגד הטענות המיוחסות לו בדבר הונאה כספית ועוד טענות כיוצ"ב. אין בפי העותר - בכל הטענות שהועלו - טענות לפסלות ההחלטה עצמה או לפגמים בה. העותר רשאי להעלות טענותיו במסגרת המשפט המתנהל נגדו, בו הוא חותר - באופן לגיטימי - לזיכויו.

במצב דברים זה דין העתירה להידחות על הסף והיא נדחית בזה.

ניתנה היום, כ"ג בתמוז תשנ"ט (7.7.99).

פ ט

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99040010.J03


מעורבים
תובע: רפאל טהלר
נתבע: נציב מס הכנסה
שופט :
עורכי דין: