ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד ארגוב מימוני נגד מימי הנגב :

החלטה בתיק רע"א 3839/17 בבית המשפט העליון

לפני: כבוד השופט נ' סולברג

המבקשים:
1. דוד ארגוב מימוני

2. רחל אירית מימוני

נ ג ד

המשיבים:
1. מימי הנגב - ארגון המים של מושבי הנגב אגודה חקלאית

2. עוה"ד ד"ר בנטון סיגל - נאמנת לנכסי המערערים

3. הכונס הרשמי - מחוז באר שבע והדרום

בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי באר- שבע בתיק פשר 005974-11-10 שניתנה ביום 01.04.2017 על ידי כבוד השופט עמית כהן

בשם המבקשים:
עו"ד רוני יצחקי

החלטה

1. בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (השופט ע' כהן) בפש"ר 5974-11-10 מיום 1.4.2017, בגדרה נקבע כי "התיק אינו בשל לדיון בבקשת החייבים להפטר" וניתנו הוראות שונות לשם קידום הדיון בבקשה זו.

2. על מנת להכריע בבקשת רשות הערעור אין צורך להרחיב את היריעה על אודות הרקע להחלטה. די אם אציין כי המבקשים מנהלים מזה זמן רב הליכי פשיטת רגל, ואף הגישו בקשה למתן הפטר; כי המשיב, אחד הנושים, הגיש התנגדות למתן ההפטר, תוך שהוא טוען טענות שונות בנוגע להתנהלות המבקשים; וכי סוגיה מרכזית שיש להכריע בה היא כדאיות מימוש נכס מקרקעין שבבעלות המבקשים.

3. בהחלטה מושא הבקשה הביע בית המשפט את דעתו כי הצעת החייבים בנוגע לפדיון זכויותיהם בנכס "אינה הולמת ואינה ממצה את גובה זכויותיהם" בו. נוכח זאת, וכן לנוכח טענות המשיב בקשר להתנהלות המבקשים, קבע בית המשפט, כאמור, כי התיק אינו בשל לדיון בבקשת ההפטר, ביטל את הדיון שנקבע בבקשה זו, והורה על פעולות מסוימות שיאפשרו לקבל החלטה מושכלת בבקשת ההפטר. בית המשפט הורה על המבקשים להגיש תצהיר שבו יתייחסו לטענות המשיב בנוגע להתנהלותם; הורה לנאמנת לבחון את טענות המשיב, ולהגיש תסקיר משלים בעניין, וכן לנמק מדוע לעמדתה אפשר ליתן הפטר בלא לממש את נכס המקרקעין הנ"ל. בית המשפט סיכם וציין כי "לאחר קבלת כל התגובות, ישקול בית המשפט אם להורות על מימוש המשק או לקבוע את התיק לדיון בבקשה להפטר או בבקשה לביטול ההליכים".

4. המבקשים משיגים על החלטה זו, בטענה כי הלכה למעשה נדחתה בקשת ההפטר שהגישו מבלי שהתקיים בה דיון, בהתעלם מהיבטים עובדתיים שנקבעו בתסקיר הנאמנת, ובהתעלם מן השיהוי הנגוע בהתנהלות המשיב. דא עקא, עיון בהחלטה מלמד כי מדובר בהחלטת ביניים מובהקת. בית המשפט לא קבע ממצאים סופיים כלשהם, אלא ציין כי לפי מכלול הנתונים המונח לפניו אין מקום להורות על מתן הפטר, ולשם הכרעה בבקשה זו יש צורך להציג לפניו נתונים נוספים. החלטה כזו היא החלטה דיונית מובהקת, שאין זה מדרך ערכאת הערעור להתערב בה. בקשת רשות הערעור במובהק אינה עומדת בגדרי סעיף 41(ב) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984, ואף לא מן הנמנע שההחלטה חוסה תחת סעיף 1(4) לצו בתי המשפט (סוגי החלטות שלא תינתן בהן רשות ערעור), התשס"ט-2009. הפגיעה הנגרמת למבקשים מדחיית ההחלטה בבקשתם למתן הפטר לגופה, אינה מצדיקה מתן רשות ערעור. לפיכך דין הבקשה להידחות, אף מבלי להידרש לתשובה מאת המשיבים.

5. הבקשה נדחית; משלא נתבקשה תשובה, ורק מטעם זה, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ‏י"ג בסיון התשע"ז (‏7.6.2017).


מעורבים
תובע: דוד ארגוב מימוני
נתבע: מימי הנגב
שופט :
עורכי דין: