ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רם ליביה נגד ימיני חיים :

החלטה בתיק רע"א 4009/17

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי זיו

המבקשים:
1. רם ליביה

2. רם מאיה

3. קרן גניש

נ ג ד

המשיבים:
1. ימיני חיים

2. ימיני מרדכי (מרקו)

3. לוי ימיני יהודית

בקשה לפטור מעירבון או להפחתתו

בבית המשפט העליון

החלטה

הבקשה שבכותרת נשענת, בעיקרה, על טענות הנוגעות לגופם של דברים ולמידת "אשמתם" הנטענת של המשיבים ביחס למצב הדברים שנוצר. ואולם אין מקום להידרש לטענות האמורות בשלב מקדמי זה. השורה התחתונה היא שהמבקשים, ככל בעל דין המשיג על החלטה שיפוטית אשר ניתנה בעניינו, חייבים להבטיח את הוצאות המשיבים בהליך הערעורי אותו הגישו. גם בטענה לפיה אין מקום להחיל על הליך זה את ההוראות המחייבות הפקדת עירבון לא מצאתי ממש, וזאת נוכח העובדה שעסקינן בבקשת רשות ערעור "אזרחית", להבדיל מ"פלילית" (לפירוט ראו, ע"א 4793/05 נבון נ' עצמון (6.2.2007)).

אף אין מקום לדחות את מועד הפקדת העירבון כך שיופקד "רק אם וככל המשיבים יתייצבו לדין ו/או יקום בכך צורך על פי החלטת ביהמ"ש אשר ידון בתיק" [כך במקור - ג'ל']. אדרבא, סדר הדברים הוא הפוך - על יוזם ההליך להפקיד את העירבון בסמוך לאחר הגשת ההליך, כשהתפיסה המקובלת בהקשר זה היא שאין להטריח את בית המשפט (ואת הצד שכנגד) בטיפול בהליך כל עוד קיים חשש כי ההליך יידחה בשל אי הפקדת עירבון. לפיכך, הפקדת העירבון במלואו היא בדרך כלל תנאי להמשך הטיפול בתיק.

נוכח האמור לעיל ובהיעדר טענה לחוסר יכולת כלכלית להפקיד את סכום העירבון שנקבע - אין מקום למתן פטור כמבוקש. עם זאת, בשים לב לכלל נסיבות העניין ובהן מהות ההליך, היקפו ואי פסיקת הוצאות על ידי הערכאה הדיונית, רואה אני להפחית במעט את גובה העירבון ולהעמידו על סכום של 15,000 ש"ח. עירבון בסכום זה יופקד עד ליום 22.6.2017, שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה כמקובל.

ניתנה היום, ‏י"א בסיון התשע"ז (‏5.6.2017).

גלעד לובינסקי זיו, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: רם ליביה
נתבע: ימיני חיים
שופט :
עורכי דין: