ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסי דואק נגד ראש עיריית קריית ביאליק :

בפני: כבוד השופט מ' חשין
כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן
כבוד השופטת ד' ביניש

העותר: יוסי דואק

נגד

המשיב: ראש עיריית קריית ביאליק - מר דני ז'ק

תאריך הישיבה: ח' בחשוון התש"ס (18.10.99)

בשם העותר: בעצמו

בשם המשיב: עו"ד יהלום דן

עתירה למתן צו על-תנאי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

עתירת העותרים במקורה ביקשה מאיתנו כי נצווה על ראש עיריית קריית ביאליק לקיים את החלטתה של מועצת העירייה מיום 7.12.95 - החלטה שנתקבלה פה אחד - לבנות את בית הכנסת "נחלת אבות" מעל המקלט הציבורי ב"גן מרים". בישיבתנו האחרונה - ישיבה שמיום 24.5.99 - החלטנו כי בא-כוח המשיב יעלה לפני ראש העירייה את נושא הקמתו של בית הכנסת, אם ייבנה ב"גן מרים" - במימון העותר - או אם נכון (ראש העירייה) הוא לכל תוכנית ספציפית אחרת.

מסתבר כי ביום 2.6.99 נתכנסה מועצת העירייה והחליטה לבטל את החלטתה מיום 7.12.95 לבנות את בית הכנסת נושא הדיון. ובלשון ההחלטה:

"1. החלטת מועצת העיר מס' 169 מיום 7.12.1995 בנוגע לבנית בית הכנסת 'נחלת אבות' מבוטלת.

2. החלטת מועצת העיר הנ"ל התקבלה ללא הרשאה תקציבית ומבלי שיימצאו מקורות מימון לבנית בית הכנסת.

3. בנית מבני ציבור, לרבות בתי כנסת על מקרקעין שהם קניינה של העיריה תעשה ע"י העיריה עצמה וניהולם של אותם מוסדות יהיה באחריותה."

משהחליטה מועצת העירייה לבטל את החלטתה לבנות את בית הכנסת, שוב נשמטה הקרקע מתחת לעתירה כפי שהוגשה לבית המשפט; שהרי העתירה תלתה עצמה מלכתחילה בהחלטה שעשתה מועצת העירייה, והנה - ההחלטה אינה קיימת עוד.

מוסיף העותר וטוען כי ראוי ונכון לבנות את בית הכנסת המוצע, ולו משום שהמתפללים במקום מתפללים בכוך תת-קרקעי שאינו ראוי כלל להיותו בית כנסת. אפשר שכך הוא, אלא שלא זו העתירה המונחת לפנינו. שאלת הקמתו של בית כנסת במקום ניתנת להכרעתה של העירייה, וכל עוד פועלת העירייה במסגרת סמכויותיה - ולא הוכח לנו אחרת - איננו יודעים מנין סמכותנו לצוות עליה לבנות בית כנסת.

אכן, ראויים היו באי בית הכנסת כי העירייה תשמע להם; וראויים היו - שעה שהעירייה עמדה לבטל את החלטתה הקודמת - כי יוסבר להם פשר הביטול וכי העירייה תנסה אף ללכת לקראתם במילוי הבטחתה הקודמת. בוודאי ראוי היה - בשים-לב להחלטה הקודמת - שהחלטת העירייה תהא מפורטת יותר ומפורשת ביותר. ואולם עילה לצו בכל אלה לא מצאנו. נאמר עם זאת, כי ראוי שהעירייה תיתן דעתה ל"היסטוריה" של הבטחתה לבנות בית כנסת, ואפשר תמצא לנכון להיענות לתושביה המבקשים לבנות בית כנסת להתפלל בו.

אנו מחליטים לדחות את העתירה.

היום, ח' בחשוון התש"ס (18.10.99)

ט ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
98030840.G05


מעורבים
תובע: יוסי דואק
נתבע: ראש עיריית קריית ביאליק
שופט :
עורכי דין: