ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מועדון מכוניות וסיירות בישראל נגד שר התחבורה :

בפני: כבוד השופט י' זמיר
כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן
כבוד השופטת ד' ביניש

העותרת: מועדון מכוניות וסיירות בישראל

נ ג ד

המשיבים: 1. שר התחבורה
2. שר האוצר
3. המשנה למנהל הכללי של משרד התחבורה

עתירה למתן צו על-תנאי וצו ביניים

תאריך הישיבה: ו' בכסלו התש"ס (15.11.99)

בשם העותרת: עו"ד אהרון מילשטיין, עו"ד ערן ברד

בשם המשיבים: עו"ד יוכי גנסין

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

העותרת מבקשת לבטל את המכרז שהוצא על ידי המשיבים ביום 24.6.99 להנפקת רשיונות נהיגה בינלאומיים, אף כי מובטח לה כי היא תישאר מוסמכת להנפיק רשיונות כאלה. על פי תקנות 566-562 לתקנות התעבורה, התשנ"א1961-, שר התחבורה רשאי להסמיך "אגודה" להנפקת רשיונות כאלה. יפה עשה השר שהחליט כי ראוי להסמיך "אגודה" לצורך זה באמצעות מכרז. הממשלה הקודמת (בהחלטה מיום 12.8.98) וכן גם הממשלה העכשווית (בהחלטה מיום 22.8.99) החליטו להתיר לחברות נוספות לעותרת להנפיק רשיונות נהיגה בינלאומיים. על-פי החלטה זאת, ובהתאם לסמכות שנקבעה בתקנות, פורסם המכרז.

העותרת, המבקשת לשמור על מעמד ייחודי שיש לה מאז הקמת המדינה להנפקת רשיונות כאלה, מתנגדת להחלטה זאת ולמכרז שהוצא בעקבות ההחלטה. העותרת מסתמכת בעיקר על פסק דין שניתן על ידי בית משפט זה לפני כעשר שנים בבג"ץ 2505/90, התאחדות סוכני נסיעות ותיירות בישראל נ' שר התחבורה, פ"ד מו(1) 545. בפסק דין זה סירב בית המשפט להתערב בהחלטת הממשלה שלא לאפשר לגופים נוספים להנפיק רשיונות נהיגה בינלאומיים. אך אין בפסק דין זה כדי לקבוע בענין שבפנינו. בינתיים שונתה המדיניות של הממשלה, וכיום הממשלה מעוניינת לעודד תחרות בתחום זה, כמו בתחומים אחרים, כדי לשפר את השירות לציבור, ובמקביל חלה גם התפתחות גדולה באמצעים טכנולוגיים, המאפשרת למשרד התחבורה לקיים פיקוח הדוק ויעיל על גופים נוספים שיוסמכו להנפיק רשיונות נהיגה בינלאומיים. אין לבית המשפט יסוד להתערב במדיניות הממשלה בענין זה.

העותרת לא הצביעה על פגם משפטי בהחלטה להוציא את המכרז הנדון, ולפיכך גם אין לנו יסוד לבטל את ההחלטה להוציא מכרז זה. העתירה נדחית.

העותרת תשלם את הוצאות המשפט למשיבים בסכום כולל של 20,000 ש"ח.

ניתן היום, ו' בכסלו התש"ס (15.11.99).

ט ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99043870.I06


מעורבים
תובע: מועדון מכוניות וסיירות בישראל
נתבע: שר התחבורה
שופט :
עורכי דין: