ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רשא אקרט נגד שר הפנים :

החלטה בתיק בג"ץ 6526/16 בבית המשפט העליון בירושלים

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי זיו

העותרת:
רשא אקרט

נ ג ד

המשיבים:
1. שר הפנים

2. מנהל רשות האוכלוסין

בקשה לפסיקת הוצאות ותגובת המשיבים לבקשה

החלטה

בקשת העותרת לקבלת מעמד בישראל מטעמים הומניטאריים הוגשה ביום 20.7.2014. במועד הגשת העתירה (23.8.2016), למעלה משנתיים ימים לאחר מכן, עדיין לא התקבלה החלטה בבקשה. מדובר בפרק זמן העולה במידה ניכרת על פרק הזמן הסביר לטיפול בבקשה מעין זו, ובפרט נכונים הדברים נוכח נסיבותיה האישיות המורכבות של העותרת (ראו והשוו, סעיף 3א1(ד) לחוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), תשס"ג-2003). בסופו של עניין, ההחלטה להעניק לעותרת רישיון שהייה בישראל התקבלה ביום 6.10.2016, זמן קצר לאחר הגשת העתירה.

לא נעלמה מעיניי טענת המשיבים לפיה בקשת העותרת לקבלת מעמד לא נתמכה במלוא המסמכים הדרושים והיה צורך בהשלמות שונות. גם אם טענה זו נכונה, הרי שהיה על המשיבים לדרוש את מלוא ההשלמות באופן מרוכז ותוך פרק זמן קצוב לאחר הגשת הבקשה. עיון בהשתלשלות האירועים המפורטת בעתירה, אשר המשיבים אינם חולקים עליה, מעלה כי לא כך נעשה וכי הדרישות השונות נמסרו לעותרת לשיעורין, באופן שבין פנייה אחת של הרשות לפנייה העוקבת חלפו לעיתים פרקי זמן ממושכים.

בנסיבות המפורטות לעיל דומני כי קמה הצדקה מלאה לפסיקת הוצאות לטובת העותרת (השוו למשל, בג"ץ 4858/14 רלף נ' משרד הפנים (9.8.2015)). בשים לב לכלל נסיבות העניין, לרבות העובדה שהעתירה הסתיימה זמן קצר לאחר הגשתה וללא צורך בדיון לפני הרכב, יועמדו ההוצאות על סכום של 4,000 ש"ח.

ניתנה היום, ‏י"ג בכסלו התשע"ז (‏13.12.2016).

גלעד לובינסקי זיו, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: רשא אקרט
נתבע: שר הפנים
שופט :
עורכי דין: